SICAK HABER

Askıda Ekmek Uygulaması Takdir Topluyor!

Kırşehir Merkez 40 Fırın, zor durumdaki ihtiyaç sahipleri için işyerinin önüne koyduğu askıda bedava ekmek dağıtıyor.

Kırşehir Haberleri 31 Ağustos 2018 19:09
Askıda Ekmek Uygulaması Takdir Topluyor!
-A +A

         Kırşehir Merkez 40 Fırın, zor durumdaki ihtiyaç sahipleri için işyerinin önüne koyduğu askıda bedava ekmek dağıtıyor.
         Kale eteği Polis Evi karşısında yıllardır fırın işletmeciliği yapan, kış nedeniyle zor durumda olan ihtiyaç sahiplerine destek olmaya  devam ediyor. İşyerinin önündeki askıya her sabah ekmek , açma ve simit koyan 40 Fırın, ekmek dahi alamayacak durumdaki insanlara umut oluyor.
         Kış döneminde Kırşehir'de iş imkanı olmadığı için bir çok ailenin zor geçindiğini söyleyen 40 Fırın çalışanları , “Evine bir ekmek dahi girmeyen aileler var. Ekmek dolabını koyduğum zaman insanlar ilk önce çekinerek geliyordu. Ancak daha sonra bir birimize alışarak aradaki duvarları yıktık. Dolabın üstündeki yazıyı görenler fırına gelip parasını verip ‘benim içinde bir ekmek koyar mısın’ diyerek ricada bulunuyor. Osmanlı döneminde de dilek taşları varmış. İhtiyaç sahipleri için o dilek taşlarına para yiyecek,giyecek konulup yardımlaşma yapılırmış. Günümüzde bu tür yardımlaşmalar artık yapılmıyor. Bizim geleneklerimiz yardımlaşma ve dayanışmaya çok önem veren bir kültürden geliyor. Ahiler Diyarı Kırşehir'de Her şeyi devletten beklememek lazım, yoksulumuza, yetim ve öksüze, yaşlılarımıza sahip çıkmazsak toplumsal değerlerimiz yok olup gider.
Bizim gibi bu şekilde örnek davranışta bulunulursa kimse ekmek çıkıntısı çekmez ve alım gücü düşük olan vatandaşlarımızda bu şekilde biraz daha rahatlar" dediler.
         Osmanlı döneminde şehirlerin belirli noktalarına konulan Sadaka Taşları , İslam dininin, insanlar arasındaki gelir eşitsizliklerinin giderilmesi için emrettiği yardımlaşmanın, büyük bir incelikle yerine getirilmesini sağlıyordu. Anadolu ve Rumeli’de Osmanlı döneminden kalan tarihi camilerin bazılarında bugün bile varlığını koruyan Sadaka Taşları, yardımlaşmanın en ince örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı