Atatürk’ün, Mucur’a gelişinin 100. yıl dönümü kutlandı

22 Aralık 1919’da Mucur’da kendisini karşılamaya gelen Mucurlu çocuklara, “Bu küçük kasabada gördüğüm hürmeti, çocuklarda gördüğüm zekayı ve pırıltıyı hiçbir yerde görmedim” diyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Mucur’a gelişinin 100. yıl dönümü çeşitli etkinliklerde kutlandı.

Kırşehir Haberleri 23 Aralık 2019 09:35
Atatürk’ün, Mucur’a gelişinin 100. yıl dönümü kutlandı
-A +A

            22 Aralık 1919’da Mucur’da kendisini karşılamaya gelen Mucurlu çocuklara, “Bu küçük kasabada gördüğüm hürmeti, çocuklarda gördüğüm zekayı ve pırıltıyı hiçbir yerde görmedim” diyen  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Mucur’a gelişinin 100. yıl dönümü çeşitli etkinliklerde kutlandı. 
100. yıl dönümü cınar kırsehir etkinlikleri Mucur’da Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının çelenklerinin sunulması cınar kırsehir ile başladı. Törene Mucur Kaymakamı Kaya Çelik, Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, Daire Müdürleri, Siyasi cınar kırsehir Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu akabinde İstiklal Marşı okundu.
             Çelenk sunma töreninin ardından Mucur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda Rıza Dikmen İlk Okulu tarafından hazırlanan program, saygı duruşu cınar kırsehir akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Sinevizyon gösterisi, şiirlerin okunması, Oratoryo, Tiyatro gösterileri, Atatürk'ün sevdiği türkülerin seslendirilmesinin ardından sona erdi.
Mucurlulardan Anıtkabir’e çıkarma
             Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Mucur'a gelişinin 100. yılı dolayısıyla Mucurlular Anıtkabirde toplanarak büyük bir coşkuyla kutladılar. Bu yıl ilk olarak İstanbul’da bulunan Kırşehir Mucur Derneği üyeleri dernek başkanı Emekli Albay Tahir Canatan, Onursal Başkan Refik Yücesan ve dernek yönetimi ile birlikte 30 kişilik üye gurubu ile Anıtkabir'e gelerek, Atatürk'ün kabrine çelenk koyup saygı duruşunda bulundular.
MİNNETLE ANIYORUZ
             Dernek Başkanı Albay Tahir Canatan Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra Anıtkabir Şeref defterine günün anlamı önemini anlatan bir yazı yazdı. Tahir Canatan “Dedelerinin mirası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için Atatürk'ün ilke ve inkılapları doğrultusunda kararlılıkla ilerlediklerini belirterek, büyük önderi, İstanbul’daki Mucurlular olarak şükran, rahmet, minnet ve saygıyla andıklarını” yazdı.
ANITKABİR’DEN SONRA BAŞKAN ERCAN’A ZİYARET
                 Tören sonrasında Ankara Mucurlular Derneği üyeleri ile birlikte Sincan Belediye Başkanı ve aynı zamanda Mucurlu olan Murat Ercan ev sahipliğinde topluca öğle yemeği yendi. Yemekte; kısa bir birlik beraberlik konuşması cınar kırsehir yapan Kırşehir Mucur Dernek Başkanı Emekli Albay Tahir Canatan tarafından Sincan belediye Başkanına İstanbul’da yaşayan tüm Mucurlular adına dernek armalı duvar saati ve 100.yıl anısına özel olarak yaptırılan Atatürk ve Anıtkabir desenli dernek logolu atkı ve dernek rozeti hediye edildi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Ocak%20Cuma-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı