Bahri Altaş'ı Toprağa Verdik!

Bozlak Kültürü'nün en büyük temsilcilerinden biri olan Bahri Altaş, Kaman'da toprağa verildi

Kırşehir Haberleri 25 Mayıs 2018 20:12
Bahri Altaş'ı Toprağa Verdik!
-A +A

                  Kırşehir Yöresi'nin yaşayan ozanları içerisinde en önemlisi olarak bilinen ve Bozlak Kültürü'nün en büyük temsilcisi olarak kabul edilen Kamanlı Sanatçı Bahri Altaş, 24 Mayıs Perşembe günü tedavi gördüğü Ankara Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
                 Kamanlı Bozlak Sanatçısı Bahri Altaş, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Kırşehir'in Kaman ilçesinde dünyaya gelen ve küçük yaşta saz çalmaya başlayan 66 yaşındaki Bahri Altaş, 20 civarı albüm yapmıştı. Hacı Taşan'ın damadı ve Çekiç Ali'nin de amcası olan 4 çocuk babası Bahri Altaş, yıllardır Ankara'da ikamet ediyordu. Büyük Usta Bahri Altaş, dün öğle namazını takiben Kırşehir'e bağlı Kaman İlçesi'ndeki Merkez Camii'nde düzenlenen cenaze namazından sonra Kaman'da toprağa verildi. 
MİKAİL ARSLAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
                 Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Orta Anadolu'nun yaşayan bozlakçısı iken hayatını kaybeden Kamanlı Bozlak Sanatçısı Bahri Altaş için yayınladığı mesajda, "Kırşehir’de Abdal geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Bozlak Ustası Bahri Altaş ustamızın vefat etmiş olduğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz" dedi.
BAHRİ ALTAŞ KİMDİR?
                  Kaman'da 1952 yılında dünyaya geldi. Bozlakların Garip Sesi, babası Abdallık geleneğinden gelen bir sanatçı olarak tanındı. Amcası Çekiç Ali, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş ustanın akrabasıdır. Hacı Taşan'ın kızı Pahalı Altaş (Taşan) ile evlidir. Bahri Altaş'ın bu evliliğinden 3 oğlu ve 1 kızı dünyaya gelmiştir. Büyük oğlu Doğan Altaş, keman ustası ve aynı zamanda ritimcidir. Ortancı oğlu Tufan Altaş, saz ve ses sanatçısı olup şu anda Türkiye'de ve yurt dışında büyük dinleyici kitlesi vardır. Küçük oğlu Serkan Altaş saz, ritm ve ses sanatçısıdır. Bahri Altaş genellikle Kırşehirli olması nedeniyle Bozlak türkülerini ağırlıklı olarak çalıp söylemektedir. Başlıca türkülerini söylediği sanatçılar, Muharrem Ertaş, Aşık Said, Çeki Ali, Hacı Taşan, Neşet Ertaş, Aşık Mahzuni Şerif türkülerini söylemiştir. Ayrıca Bahri Altaş, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Yunus Emre gibi halk şairlerinden bestelenen türküleri de söylemiştir.
                Kırşehir' de Abdal geleneğinin temsilcilerinden olan Bozkırın Sesi Bahri Altaş'a Çınar Kırşehir Gazetesi olarak Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı