Başkan Arazay'dan Çınar'a Ziyaret!

Özbağ Belediye Başkanı Rasim Arazay Çınar Kırşehir Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanımız Aydın Kahraman ile bir süre sohbet etti.

Kırşehir Haberleri 30 Temmuz 2019 12:16
Başkan Arazay'dan Çınar'a Ziyaret!
-A +A

            Özbağ Belediye Başkanı Rasim Arazay Çınar Kırşehir Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanımız Aydın Kahraman ile bir süre sohbet etti.
            Başkan Arazay, Çınar Kırşehir Gazetesi'ni yakından takip ettiğini ve gündeme dair bilgileri en hızlı şekiyde kamuoyuna aktaran ekibimize teşekkür ederek 3 Ağustos'ta gerçekleştirilecek olan festivale ekibimizi de davet etti.
            Kırşehir'de basına öncü olan Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365 ekibine çalışmalarında kolaylıklar dileyen Arazay, Aydın Kahraman ile Özbağ'da gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bir süre sohbet etti.
            Belediye Başkanı olarak seçildiği ilk günden beri Özbağ kasabasında ilklere imza atan Belediye Başkanı Rasim Arazay, gazetemize yaptığı açıklamada temel amaçlarının Özbağ’da unutulmaya yüz tutmuş halk kültürünü yeniden canlandırmak ve hemşeriler arasındaki birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu belirtti ve herkesi festivale davet etti. 
             Günlük yaşam içerisinde insanların kendilerine vakit ayıramadığını ve özellikle dinimizde de önemli bir yeri olan “sılayı rahim” görevini yerine getiremediğini ifade eden Belediye Başkanı Rasim Arazay açıklamasında; “Özbağ’ımıza ait değerlerimizi ve geleneklerimizi yaşatmak, unutulmaya yüz tutmuş halıcılık gibi önemli bir kültürü canlandırmak istiyoruz. Bu amaçla 03 Ağustos Cumartesi günü kasabamızda Özbağ Halı, Kültür-Sanat ve Çirleme Festivalinin ilkini gerçekleştireceğiz.  3 Ağustos 2019 Cumartesi günü ikindi namazı öncesinde saat 16.00’da Helvacılar Büyük Camide ahirete intikal etmiş hemşerilerimizin ruhuna Mevlid-i Şerif okutarak festivalimizi başlatacağız. Ardından hemen cami önünde halkımıza yöremize has ve unutulmaya yüz tutmuş bir tatlı çeşidi olan çirleme ikramı yapacağız. Bazı sokaklara Belediye Meclisimizin kararı ile şehitlerimizin ve kasaba büyüklerimizin isimlerini verdik. Bu sokakların tabelalarını takacağız,” dedi.
 ÜNLÜ ÖZBAĞ HALILARINI TANITACAĞIZ
 Özbağ halılarının özellikle yastık, minder ve seccade dokumaların ününün ülke sınırları dışına taşmış olduğunu ancak günümüzde bu önemli kültürün unutulduğunu, eşsiz örneklerin ise antikacılar vasıtasıyla satıldığını belirten Özbağ Belediye Başkanı Rasim Arazay konuşmasını söyle sürdürdü:
        Festival kapsamında Özbağ halılarından oluşan küçük bir halı sergisini de katılımcıların beğenisine sunacağız. İnşallah bu sergiyi gelecek yıllarda daha geniş şekilde satışın da yapılabileceği bir etkinlik haline getireceğiz. Kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerini festival içerisinde doğrudan satabilmelerine imkân vereceğiz. Hedefimiz yapacağımız proje ile yeniden Özbağ halısının tezgâhlarda kadınlarımızca dokunmasını sağlamaktır.
 ÜNLÜ SANATÇILAR SAHNE ALACAK
/Resimler/Editor/images/35x50cm%20afis.jpg

       Aynı gün akşam halkımızın çok sevdiği ünlü sanatçıların sahne alacağını belirten Belediye Başkanı Rasim Arazay; “Festivalimizin eğlence bölümü saat 19.00’da başlayacak. Kırşehir Belediyesi Mehteran Bölüğünün konserinin ardından mahalli sanatçılarımız sahne alacak. Bay Sempatik olarak bilinen ünlü sunucu Yusuf Erbaş’ın sunumuyla gerçekleştirilecek olan programda halkımız tarafından çok sevilen Türk Halk Müziğinin ses ve saz ustaları aynı zamanda TRT sanatçıları olan Umut Sülünoğlu ve Uğur Önür tarafından türküler seslendirilecektir. Festivalimiz Türk Pop Müziğinin ünlü ismi Lara’nın konseri ile sona erecektir.” dedi.
 TÜM HALKIMIZI FESTİVALİMİZE BEKLİYORUZ
/Resimler/Editor/images/bilboard%20(1).jpg

       Özbağ kültürünü görmek ve yaşamak isteyen herkesi festivalimize davet ediyorum diyen Belediye Başkanı Rasim Arazay; “Halkımızın kaynaşması, birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesi amacıyla özellikle ülkemiz genelinde ve yurt dışında yaşayan hemşerilerimizi doğup büyüdükleri memleketlerine gelerek festivalimize katılmaya davet ediyorum. Uzaktan yakından kültüre, gastronomiye ve eğlenceye merakı olan herkesi festivalimizde görmekten ve Özbağ’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Festivalimizin hazırlanmasında bizlere destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” İfadelerine yer verdi. 
            Başkan Arazay'ın ziyareti hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı