Bayram Gelmiş Neyime!

Kırşehir'de 16-22 Eylül tarihleri arasında etkinliklerle kutlanacak olan ahilik haftası nedeniyle Kırşehir'de cadde ve sokaklar bir nebze olsun hareketlendi.

Kırşehir Haberleri 17 Eylül 2019 17:01
Bayram Gelmiş Neyime!
-A +A

              Kırşehir'de 16-22 Eylül tarihleri arasında etkinliklerle kutlanacak olan ahilik haftası nedeniyle Kırşehir'de cadde ve sokaklar bir nebze olsun hareketlendi. 
             Kırşehir esnafları Ahiliğin önemi bambaşka elbette. Bilindiği gibi temel olarak insanlığı, iyiye ve güzele ulaşmasını temel alan Ahilik; haram yeme, doğru ve dürüst ol dayanıklı ol kimseyi kandırma yanlış ölçme eksik tartma dünya malına tamah etme kuvvetli ve üstün durumdayken affetmesini hiddetli iken de yumuşak davranmasını bil gibi öğütler insanlığa yön gösterici durumda.
800 yıllık geleneği canlı tutmak için etkinliklerin düzenlendiği, başkenti Kırşehir ile sınırlı kalmayıp tüm yurtta coşkuyla kutlanan Ahilik Haftası'nda kiminin de ekmek parası telaşında oluşu objektiflere yansıdı. Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kırşehir Cacabey Meydanı'na getirilen devenin gözünden damlayan yaşlara aldırış dahi etmeden otur-kalk komutu ile özellikle çocukların gönüllerini eğlendiren malzemelere midilli de eklenirken, Ahi Evran Camii civarında esnaflık yapmaya çalışan bir simitçinin de yorgun hali gözlerden kaçmadı. 
/Resimler/Editor/images/helal%20kazan%C3%A7.jpg
             Şiddet ve öfke kontrolü çalışmalarında TESK'in örnek çalışmalara imza attığı projeleri anlatılırken Ahilik Haftası'ndaki bu görüntüler vicdanlara sığmadı. Meydandaki konuşmalar dikkatleri Ahiliğin hoşgörü ve sevgiye yönelttiği noktasındayken korkudan devenin sırtındayken çığlıklar atan 5 yaşındaki çocuğun korku dolu dakikalarına devenin çektiği eziyet de eklenince "Böyle bir durum Kırşehir'e yakışmadı" dedirtti. 
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Öfke kontrolü ve kadına yönelik şiddet çalışmamızın temelinde Ahiliğin hoşgörü modeli önemli bir dayanak olacak. 81 ilde Ahiliğin de ana temeli bunu oluşturmak olacak. Ahi demek iki kavga edeni alıp barıştıran ve sevgiye davet eden demek. Yeni hedeflere birlikte yürüyebilenler, Ahilik lafta söylenen süslü sözlerde değil, özünde Ahiliğin temel ilkesi kin ve nefreti bir kenara bırakarak şiddetten uzaklaşan toplumsal barışın sağlandığı günlerdir” ifadelerini kullandı etkinliklerde. 
Evet asıl gayesi bu Ahiliğin ancak içeriğiyle bağdaşmayan ve sevgi aşılamak yerine yorgunluktan bitap düşen bu hayvanlara eziyet edilmesi gerçekten Kırşehir'e hiç yakışmadı. Her fırsatta hayvan sevgisini çocukluk döneminde kazandıralım diye evlatlarımıza sıcak ve ılımlı bir şekilde yaklaşırken devenin o gözyaşlarını sadece çocuklar değil kimsenin aldırış etmemesi olacak iş değildi. 
/Resimler/Editor/images/deve.jpg
             Diğer yandan Ahilik esnafın temelini oluşturan bir öngörüydü ya bizim için. Esnafların daha çok kutlaması gereken bir günde evine ekmek parası götürebilmek için saatlerce ayakta beklemiş ancak tezgahındaki ürünlerinden birkaç tane haricinde satış yapamadan evinin yolunu tutan simitçi kardeşimiz de Ahilik etkinliklerinden nasibini almış belli ki.
          Ahiliğin sadece indirim, eğlence, yeme-içme olduğunu düşünen bu tür kutlamaların dışında bir mantık olarak kavranması gerekirken, Cacabey Meydanı'nda kuru kalabalığın dışında hiçbir şeyin olmaması gerçekten üzücü bir durum.
             Kırşehir Ahiliğin önemini henüz kavrayamamış bunu net bir şekilde bir kez daha anlamış olduk. Ne Kırşehir Ahilikten nasibini almış ne de Ahilik Kırşehir'e faydalı olmuş. 
            Ahiliğin ilkelerini hangimiz yerine getiriyoruz başımızı iki elimizin arasına alıp bir düşünelim: " Yalan söylememek. Herkese iyilik yapmak. Örf, âdet ve törelere uymak. Sır tutmak, açığa vurmamak. Hakka, hukuka, riayet etmek. İkram ve kerem sahibi olmak. Yaptığı iyiliği başa kakmamak. iyi huylu ve güzel ahlâklı olmak. Aza kanaat, çoğa da şükretmek. Kin, haset ve gıybetten kaçınmak. Kötü söz ve hakaretlerden sakınmak. Komşunun eza ve câhilliğine katlanmak. İyilerle dost olup, kötülerden uzak durmak. İşinde, hayatında doğru ve güvenilir olmak. Ahdinde, sözünde ve sevgisinde vefalı olmak. Hata ve kusurları daima kendi nefsinde aramak. Zenginlere, zenginliğinden dolayı itibardan kaçınmak. Alçak gönüllü olmak, büyüklük ve gururdan kaçınmak. Fakirlerle dostluktan, oturup kalkmaktan şeref duymak. Küçüklere sevgi, büyüklere karşı edepli ve saygılı olmak. İnsanların işlerini içten, gönülden ve güler yüzle yapmak. Şefkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli, dürüst olmak.Dost ve arkadaşlarına tatlı sözlü, samimi, güler yüzlü olmak."
Ne diyelim, esnafın yorgun ve umutsuz, hayvanların çaresiz ve güçsüz, insanların da umursamaz olduğu Ahilik Haftamız kutlu olsun. 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Yılmaz coşar

22:41 17 Eylül 2019

Haber güzel olmuş tebrik ederim. İnşallah seneye daha anlamlı bir kutlama olur. Ahiliğin özüne uygun esnafın görüşü alınarak bir kutlama olur da hayvanlar da böyle eziyet görmek. Başarılarınız daim olsun
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı