Bayramı Bayram Gibi Yaşamak İstiyoruz

      Pandemi sürecinin ekonomik olarak olumsuz yansımaları devam ediyor. Ramazan Bayramında kısıtlamalardan dolayı iş yapamayan esnaf, Kurban Bayramına da büyük bir sıkıntıyla giriyor. Kırşehir’de çarşıda pazarda bayram hareketliliği başladı. Kurban Bayramına bir hafta kaldı. Esnaf, bayram için hazırlıklarını tamamladı. Ramazan Bayramında sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı istediği oranda satış yapamayan esnaf, Kurban Bayramında da sokağa çıkma kısıtlaması olmamasına rağmen beklediği satışı yapamadı. Esnaf, çarşıda pazarda hareketlilik olmasına karşı bir bayrama daha sıkıntılı girecek.
ESNAFIN SATIŞI AZALDI
      Kırşehir’de faaliyet gösteren bazı tatlıcı esnafı, esnafın yaşadığı sıkıntıların devam ettiğine vurgu yaptı. Havalar sıcak olduğu için baklava satışının düştüğüne dikkat çeken esnaflar, “Zaten Kurban Bayramında baklava satışı çok olmazdı. Özellikle Ramazan Bayramına oranla satışlar az olurdu” dedi. Esnafın eski bayramları çok arayacağını dile getiren  Kırşehirli esnaflar, “Pandemiden dolayı kimse birbirine ziyarete gitmeyecek. Çoğu insan sevdiğine, akrabasına, yakınına zarar vermemek adına bayram ziyaretlerini yapmayacak. Evlerde eskisi gibi kalabalıklar haliyle olmayacak. Durum böyle olunca esnafın satışı da azalacak. Vatandaş, şeker ve lokum alıyor. Bu ürünlerin alımı var ama geçen bayramlara göre az” şeklinde konuştu. 
GİDİŞAT DÜZELSE DE İŞİMİZ ZOR
     Baklavacıların, şekercilerin, lokumcuların geçen yılki Kurban Bayramına göre satışının yüzde 50 oranında düştüğünü de ifade eden Kırşehirli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşçi masrafı esnafın belini büküyor. Elektrik, su ve doğalgaz giderlerimiz çok fazla. Esnaf, eleman fazlasını çıkarıyor. Gidişat önümüzdeki süreçte düzelse bile, esnafımızın belini doğrultması çok zor. Gerçekte sıkıntı içindeyiz. Hammadde de yükselme var. Ama gerek baklavanın gerekse şeker ve lokumun fiyatında bir yükselme yok. Bazı kalemlerde ise düşüşler var. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Esnaf, satış yapabilmek için fiyatlarda bir artışa gitmiyor. Bu süreçte en büyük zararı küçük esnaf gördü. Büyük esnafa pek bir şey olmadı.”
 
YAZARLAR