Beklenen Rapor Açıklandı!

Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerinin tüm ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler içindeki oranının en yüksek olduğu il Ardahan (%41,99), en düşük olduğu il Batman (%19,02) olarak belirlenirken bu oran Kırşehir'de yüzde 27.20 olarak verilerde yerini aldı.

Kırşehir Haberleri 15 Kasım 2018 19:15
Beklenen Rapor Açıklandı!
-A +A

         Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerinin tüm ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler içindeki oranının en yüksek olduğu il Ardahan (%41,99), en düşük olduğu il Batman  (%19,02) olarak belirlenirken bu oran  Kırşehir'de yüzde 27.20 olarak verilerde yerini aldı.
         Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin geçmişten bugüne görünümüne göre, 2017-2018 eğitim yılında ortaöğretim düzeyinde eğitim alan toplam 5 milyon 689 bin 427 öğrencinin 1 milyon 947 bin 282'si mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarda bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin geçmişten bugüne görünümünü sunan "Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Görünümü" isimli rapor yayımlandı. İllere Göre Meslekî Eğitim Kurumlarının Döner Sermaye Gelirleri'ne bakıldığında Kırşehir'de 1.909.053 lira gelir elde edildi. İllere göre öğrenci başına düşen döner sermaye geliri ise Kırşehir'de Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı ve bin 254 lira olarak tespit edildi. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları'ndan derlediği bilgilere göre İllere Göre Öğretmen Başına Düşen Döner Sermaye Gelirleri Kırşehir'de yine Türkiye Ortalaması'nın üzerinde yer alırken, sınırı Kırşehir belirledi ve bu rakam ise 14.823 lira olarak verilere yansıdı. Kırşehir'de Sıra, Masa, Dolap, Muhtelif Mobilya İmalatı Bakım Onarımı Faaliyeti Döner Sermaye Geliri ise geçtiğimiz yıl 418.186 lira olarak belirlenirken, Yemek ve Meşrubat Satışları Faaliyeti Döner Sermaye Geliri Kırşehir'de 947.566 lira oldu.
         Bakanlığın Eğitim, Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi kapsamında yayımladığı ilk rapor olan "Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Görünümü" raporunda, mesleki eğitimin tarihsel gelişimi, Türkiye’de mesleki ve teknik ortaöğretim sistemi, dünyada mesleki eğitime ilişkin yaklaşımlar ve çeşitli ülkelerde uygulanan modeller, küresel eğilimler, mesleki ve teknik eğitimi konu alan raporlar ve akademik çalışmalar ayrıntılı olarak ele alındı. Raporun son bölümünde ise mesleki ve teknik eğimin daha nitelikli hale getirilmesi için 2023 Eğitim Vizyonu’nda vurgulanan hedefler detaylı sunuldu. Yürütücülüğünü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in yaptığı Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları serisinin ilk raporu, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varım Numanoğlu, Dr. H. Eren Suna, Dr. Hande Tanberkan, Emine Eroğlu, Ümare Altun, Yusuf Çidem, Feridun Saka ve Fikret Yalım tarafından hazırlandı. Değerlendirme raporuna göre, 2017-2018 eğitim yılında ortaöğretim düzeyinde eğitim alan toplam 5 milyon 689 bin 427 öğrencinin 1 milyon 947 bin 282'si (yüzde 35) mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarda bulunuyor. Mesleki ve teknik eğitime ayrılan bütçenin 2013-2018 yıllarında 6,32 milyar liradan 12,5 milyar liraya ulaşması, mesleki ve teknik eğitime verilen önemin göstergesi olarak değerlendirildi. Mesleki ve teknik eğitim veren öğretmen sayısındaki artışla 2017-2018 eğitim yılında öğretmen sayısı 130 bin 372'ye ulaştı. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 13 olarak gerçekleşti. Böylece yüz yüze eğitimin en önemli unsur olduğu mesleki eğitimde öğretmen-öğrenci etkileşimi artırıldı. Raporda, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması'na (İBBS) göre oluşturulan 12 bölgede mesleki eğitimdeki öğrenci ve öğretmen sayıları da incelendi. Toplam 281 bin 424 öğrenci ile en fazla mesleki ve teknik eğitim öğrencisi İstanbul’da bulunurken, 19 bin 91 öğretmen ile en fazla öğretmen ise Ege Bölgesi'nde yer aldı. En yüksek döner sermaye gelirine sahip üç okul Batman, Ankara ve Samsun'da. Mesleki ve teknik eğitim kurumları, gerçekleştirdikleri döner sermaye gelirlerine göre sıralandı. Sıralamada yaklaşık 5,4 milyon lira döner sermaye geliriyle Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, 4,8 milyon lira gelirle Ankara'dan Siteler Mesleki Eğitim Merkezi ikinci, Samsun'dan Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 4,5 milyon lira gelirle üçüncü oldu. En yüksek döner sermaye geliri gerçekleştiren 50 Okul arasında ise Kırşehir'in isminin yer almadığı gözlerden kaçmadı.Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı