"Berber ve Kuaför Esnafımız Yaşam Mücadelesi Veriyor"

 

İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış kuaför ve berber arkadaşlarımız evlerine ekmek götüremiyor. İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Ahiliğin Merkezi Kırşehir'den açık çağrımızdır, esnafımız perişan haldedir, en kısa sürede çözüm üretilmeli, mağduriyetler giderilmelidir...

Esnafımızın devletimize bugüne kadar hiç bir zaman zararı ve yükü olmamıştır, tam aksine her zaman destek olmuşlardır.  Ancak bugün berber ve kuaför esnafı çok zor durumdadır. Esnafımız belki de ilk kez, devletinden bu şekilde ciddi destek istemektedir. 
Koronavirüs salgın tedbirleri kapsamında 21 Mart'ta dükkanları kapatılan bu esnafımız, o günden bu güne iş yapamamış, herrhangi bir gelir de elde edemediği gibi, sürekli artan giderler ile boğuşmaktadır.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Esnafın bu perişan halinde çözüm üretilmeyecekse ne zaman yapılacaktır. Hükümet esnafı için elini taşın altına koymalı ve geri adım atmadan hızla destek sunmalıdır. Esnaftan en az 3 aylık kiraların alınmamasını, kendilerine asgari ücret miktarında destek, sıfır faizli kredi desteği ve devletin aldığı vergiler için 3 ile 5 aylık erteleme sağlanmalıdır. 

Berber ve Kuaför esnafının ekmeğini günlük olarak kazandığı unutularak, dükkan kapatılması istenmiştir. Kapatan esnaf geçinemiyor, onların sadece bir hafta çalışamaması demek, bir aylık gelirlerinin gitmesi anlamına gelmektedir. Bu esnaflarımız, kira ödeyemediği için perişan halde, dükkanım tamamen mi kapanacak korkusu içindedir. Bazıları babasından harçlık isteyecek, komşusundan para isteyecek duruma düşmüştür. Borç alarak yaşanamayacağı aşikardır.

Hükümet, devlete ödenecek vergileri ve SGK primlerini ertelemeli, bankalar yoluyla sıfır faizli kredi imkanı sağlamalı, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gecikmeye düşen firmaların kredi sicilileri temizlenmeli, işçilere gelir desteği ve prim desteği de sağlanmaldırı. Devler bu bağlamda, 1 Mart-30 Haziran tarihleri arasındaki işyeri kiralarına da acil ödeme desteği vermelidir.

BERBERLER VİRÜS KAPMAYA RAZI DURUMA DÜŞTÜ

Berber ve kuaför esnafı virüs kapıp hastalanmaya razı duruma gelmiştir. Dükkanını açamayan evine ekmek götüremeyen esnaf bu konu da yapabilecek hiç bir şeyi kalmadığı için virüse rağzı olmaktadır. Bu esnafımız virüs bile kapmaya razı yeter ki dükkanımı açayım, ekmek paramı kazanayım, en azından alacaklılardan kurtulur, borcumu öderim demektedir. 

BİZ ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ

Bizler elimizden geldiğince karınca kararınca esnafımızın yanındayız, onların herzaman destekçisiyiz. Onların bu mağduriyetinin duyurulması ve tüm mercilerde gerekli çözümlerin üretilmesi için de her zaman elimziden geleni yapacağız. Esnafımız milletimizin ülkemizin, lokomotifi, baş zanaat aktörü ve merkezidir.

Ahiliğin merkezi Kırşehir'den hükümete açık çağrımızdır, en kısa sürede esnafımızın yarasına çare, derdine derman olunmasını, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyoruz..."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR