Biçerdöverler kontrol altına alınıyor

    Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, 2020 yılı hububat hasadının başlaması ile Biçerdöver Kontrollerini hızlandırdıklarını bildirdi.  
    Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü biçerdöver kontrolörleri dane kaybının Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen değerlerin altında olması ve en aza düşürülmesi amacı ile rutin kontrolleri sıklık ile yaparak, hasat döneminde biçerdöverlerin bakım ve ayarlarının tam yapılıp yapılmadığını kontrol etmeye devam ediyor. 
    İl genelinde hasat yapan biçerdöverlerin dane ve sap kayıplarını kontrol eden Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli teknik ekipler, hububat hasadı döneminde çiftçilerin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için biçerdöver operatörlerinin belgeli olup olmadığı, yangın söndürme ekipmanlarının olup olmadığı, yardımcı eleman olup olmadığı, biçim yüksekliği, dane döküm durumu, elek ve elevatör, batör, kontrabatör vb. ayarlarının tam olup olmadığı denetlenerek, ortalama verime ilişkin bilgilerle biçerdöver sahibi, operatörü ve tarla sahibi hakkında kişisel bilgiler hasat denetim formuyla kayıt altına alınıyor. 
    Muhtarlara biçerdöver sahibi ve köy halkı adına sözleşme yapmaları, herhangi bir sorun yaşanması halinde hukuken mağdur olmamaları için tavsiyede bulunuluyor.
    Yangın çıkma ihtimaline karşı çiftçilerin ve operatörlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirten Kontrol görevlisi teknik ekipler, yangın tehlikesine karşı hazırlıklı olmalarını, yeterli yangın söndürme ekipmanlarının ve hasat sırasında pulluk bağlı bir traktörü tarlada hazır bulundurmaları gerektiği konusunda çiftçilerimizi bilinçlendirerek konunun önemini vurguluyorlar.
 
YAZARLAR