SICAK HABER

Bir İmzada Sen At!

Seyfe Gölü'nün eski ihtişamına kavuşturulması noktasında change.org internet sayfasından imza kampanyası başlatıldı.

Kırşehir Haberleri 21 Ekim 2019 14:50
Bir İmzada Sen At!
-A +A

           Seyfe Gölü'nün eski ihtişamına kavuşturulması noktasında change.org internet sayfasından imza kampanyası başlatıldı. 
           Sosyal medyada yapılan binlerce paylaşyımda " Her bir imza Seyfe Gölü için Can Suyu olacaktır" başlığı ile Seyfe Gölü için çağrıda bulunulurken Seyfe Gölü'nün son halinin içler acısı olduğu kaydedildi. 
Dünyanın sayılı doğa harikası ve kuş cenneti olan Seyfe Gölü’nün 1989 yılında Birinci Derece Sit Alanı, 1990 yılında da Tabiat Koruma cınar kırşehir Alanı ilan edilmişti. Ancak göl çevresinde açılan kuyularla birlikte Seyfe Gölü her geçen gün kirsehirhaber365 kuramaya ve adeta çöle dönmeye başladı. Çöle dönen göl alanında flamingolar, turnalar, kuğular, yaban kazları, angutlar ve ördek gibi kanatlı hayvanların yaşam ve üreme alanı olan kuşların kaçanları canlarını kurtardı, kaçamayanlar ise çöle dönen göl gibi telef oldu gitti. Şimdi göl kenarında bulunan 17 köy de kuraklıkla karşı karşıya. Çevreciler ve uzmanlar bu konuda DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunarak başta burada kuyuları bulunan tüm kuyuların kapatılmasını, yeraltı sularının içme suyu olarak kullanılmamasını, susuz tarıma geçilmesi istiyorlar. Şeker pancarı ve yonca üretmek yerine nohut mercimek gibi ürünlerin ekilmesi gerektiğini ifade eden çevreciler, Malya tarım İşletmelerini de yonca ektiği için ekolojik dengeye zarar verdiğini öne sürdüler. Seyfe alt havzasından daha fazla su çekilmesinin önüne geçmek için öncelikle alt havza dışından Mucur-Hacıbektaş ile Himmetdede alt havzalarından temin edebileceği öneriliyor. 
              Kırşehir Valiliği ise resmi internet sayfası aracılığıyla Seyfe Gölü ile ilgili olarak bilgiler aktarıyor: Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da bulunan birkaç tuzlu gölden biridir. Kırşehir’in kuzeydoğusunda yer alan göl, Mucur’a 16 km. uzaklıktadır. Yöre, sulak ve yer yer sazlık, bataklık alanlardan oluşmaktadır. Gölün doğusunda, kıyıya yakın sazlıklardan oluşmuş pek çok adacık vardır. Bu adacıklar ve göl çevresinde, ötücü kuşlar da dahil olmak üzere toplam 187 kuş türünün varlığı mevcuttur. Göl, su kuşlarının beslenme, üreme ve konaklama alanı olarak sadece cınar kırşehir Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli sulak alanlarındandır.
Gölde, dünyanın en büyük flamingo topluluklarından biri (320 bin adet) barınmaktadır. Göl, aynı zamanda sonbaharda yüz binlerce ördeğin konaklama alanıdır. Seyfe gölünde beslenen ve konaklayan diğer önemli kuş türleri; çamurcunlar, pelikanlar, balıkçıllar, yağmurcunlar, kazlar, kılıç gagalar, martılar, bababanlar ve sumrulardır. İlkbaharda gölün doğusundaki adacıklarda bu kuşlar başta olmak üzere çeşitli türlerden binlerce kuş yuva yapmaktadır. Ayrıca Malya Devlet Üretme Çiftliği alanında toy, turna gibi büyük kuşlar da barınmaktadır. Seyfe gölü çevresi, sonbaharda leyleklerin önemli toplanma alanlarındandır. Bölgede 480 bin kuşun bir arada yaşadığı tespit edilmiştir.
              Seyfe Gölü içindeki en güzel görüntüler Seyfe Köyü yakınlarında bulunan höyükten izlenmektedir.  Ayrıca Seyfe’nin Badıllı mahallesinden de göl kenarına kadar gelip, gölün güzelliğini ve flamingoları seyretmek mümkündür. Ayrıca, yaz ayların da flamingolar gölün bir çok kesiminden de seyredilebilir.  Ancak göl kenarından gözlemevinin cınar kırşehir bulunmaması yakından izleme olanağını kısıtlamaktadır.
Uluslararası kuruluşlara göre; 24 saat içinde, 25 binden fazla su kuşunun bir arada bulunduğu bölgeler birinci derece sit alanı olarak ilan edilmektedir. Seyfe Gölü bu sınıflandırmanın üzerinde olduğu için bir çok yabancı kuş bilimcilerinin ve çevrecilerin dikkatini çekmektedir. Göl ve çevresi 1990 tarihinde “ Tabiatı Koruma Alanı” ilan edilmiştir. Göl aynı zamanda birinci derece “Doğal Sit Alanı”dır. Uluslar arası Kuşları Koruma Konseyi ( ICDP), Seyfe Gölü’nde yaşayan 27 tür kuşu koruma listesine almıştır. Nesilleri azalan bu kuşlar, Türkiye’nin de taraf olduğu Bern sözleşmesi ile koruma altına alınmıştır . 
              Bölgenin hem tanıtılması hem de korunması için başlatılan çalışmalara hızla devam edilmektedir.  Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da turizmin en cınar kırşehir yoğun olduğu bölge olan Kapadokya’ya yakındır.
Ancak son yıllarda gölü besleyen su kaynakları ile ilgili hatalı uygulamalar gölün büyük çapta kurumasına neden olmuştur. Kuraklığın devamı halinde kirsehirhaber365 bölgeyi terk eden çok sayıda kuş türünün Uluslararası kuş göç yolu üzerindeki bu bölgeye bir daha uğramayabileceği endişesi vardır."
           Edindiğimiz bilgilere göre; "Son zamanlarda gölü besleyen yeraltı sularının bilinçsizce kullanılması gölün büyük çapta kurumasına neden olmuştur. Yeraltı sularının içme suyu olarak kullanılması ile birlikte göl, çöle dönmüştür. Diğer bir sorun olan, Devlet Su İşlerinin açmış olduğu 30 kilometrelik Drenaj kanalı ise Seyfe Gölü’nün kalbine hançer gibi saplanmıştır.
             Buradaki bir diğer ve önemli sorun tarım alanlarında kullanılan tarım ilaçlarıdır. Özellikle Seyfe Gölü'nün kuzeyinde yer alan Malya Tarım İşletmesi’nde yoğun bir şekilde kullanılan tarım ilaçları gerek yüzey suları gerekse yeraltı suları kanalıyla göle ulaşmaktadır. Tarım ilaçları göldeki besin zincirindeki ilk halka olan planktonları etkilemektedir. Planktonlardaki azalma tüm canlıları etkileyecek bir zincirleme reaksiyon başlatabilir.
SEYFE GÖLÜ’NÜN KURTULMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER;
            Başlatılan imza kampanyasında ise şu detaylar aktarıldı: "İçme suyu Seyfe kapalı havzasının dışından tahsis edilmelidir. DSİ 30 kilometrelik Drenaj kanalını acilen kapatmalıdır. Malya Devlet Üretme Çiftliği sulu tarımı bırakıp kuru tarıma geçmelidir. Seyfe Gölü çevresinde bulunan köylerde tarımsal kalkınma planı yapılarak, çiftçiler mağdur edilmeden sulu tarımdan vazgeçilmelidir. Seyfe Gölü etrafında kaçak olan ruhsatsız keson kuyular tespit edilip kapatılmalıdır" ifadelerine yer verildi. 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20KASIM%20SALI-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı