BİR ZAMANLAR KIRŞEHİR'İN EN CAZİBELİ ÇARŞILARIYDI…

Kırşehir'de bulunan ve bir dönemlerin en işlek çarşılarından olan Ahi Çarşısı ve Ünal Çarşısı artık eski günlerini arar oldu.

Kırşehir Haberleri 4 Aralık 2018 19:15
BİR ZAMANLAR KIRŞEHİR'İN EN CAZİBELİ ÇARŞILARIYDI…
-A +A

         Kırşehir'de bulunan ve bir dönemlerin en işlek çarşılarından olan Ahi Çarşısı ve Ünal Çarşısı artık eski günlerini arar oldu. Yaklaşık 45 yıla yakın geçmişi bulunan, Ahi Çarşısı ve Ünal Çarşısı son yıllarda eski ihtişamını kaybetmesi, satışların azalması, alım gücünün düşmesine paralel olarak kimsenin uğramaması mevcut esnafı kaygılandırıyor. Dar gelirliler olmak üzere tüm kesimlere hitap eden bu çarşılarda giyim sektörünün öncü markaları bulunuyordu. Ancak yeni açılan büyük mağazaların ve alışveriş merkezlerinin, bu iki çarşının cazibesini kaybettirdiğini belirten esnaflar, çarşının iş yapamaz hale geldiğini vurguladılar.
         1990'lı yıllarda  Kırşehir'in en uğrak ve en işlek çarşılarından gurbetçilerin ve dışarıdan gelen misafirlerin en uğrak yerlerinden olan Ahi Çarşısında ve Ünal Çarşısında sayılı esnaflar kaldı. Bir zamanlar en işlek caddelerin arasında gelen Ankara Caddesi cazibesini Terme Caddesi'ne bıraktı.  
         Hükümet binasındaki kamu kurum ve kuruluşlarının şehir merkezine dağıtılması, Adliye’nin taşınması ile birlikte Ankara Caddesi’ndeki o eski canlılık kalmadı. Terme Caddesi halkın yoğun olduğu, alışveriş merkezlerinin bulunduğu bir cazibe merkezi haline geldi.
         Terme Caddesi’nde pek çok markanın mağaza açması, alışveriş merkezlerinin bulunması halkın bu bölgede yoğunlaşması ile en canlı cadde haline geldi. Bu da Terme Caddesi’ndeki ev ve işyeri kiralarının artmasına neden oldu. Ankara Caddesi’ndeki esnaflar doğru dürüst iş yapamadıklarını belirterek, Terme Caddesi’nde yeni işyeri açmak arayış içine girerken, Terme Caddesi’ndeki kiraların da geçen yıllara göre büyük çapta arttığı bildiriliyor.
         Kırşehir Valiliği ile Defterdarlığı’nın da yeni yapılması planlanan Hükümet Konağı’na taşınması ile Ankara Caddesi’nin tüm cazibesini kaybedeceğini belirten bölge esnafları Ankara Caddesi’nin eski canlılığına kavuşması için yıkılacak eski hükümet binasının yerine yeni bir hükümet binasının yapılmasının ve en kısa zamanda tamamlanmasının da en doğru yol olacağını öne sürdüler.
         Öte yandan cazibe merkezi haline gelen Terme Caddesi’nde ev ve işyeri fiyatları bir önceki yıllara göre yüzde 200-300 oranında arttı. Bu konuda esnaflar tepkilerini de dile getiriyor. Bu caddede uzun yıllardır faaliyet gösteren işyeri sahipleri  kiraların büyük artış gösterdiğini belirterek, dışarıdan gelen büyük holding ve şirketlerin kiraları arttırdığını söylediler. Bir yıl boyunca kira için çalışacaklarını ifade eden işyeri sahipleri özellikle dükkan sahiplerinin biraz daha vicdanlı olmaları gerektiğini kaydettiler.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı