Bize Her Yer Çöplük!

Kırşehir'in gelişmesi noktasında genel düzeyde çalışmalar aralıksız bir şekilde sürdürülürken vatandaşların bu noktadaki duyarsızlığı her geçen gün artıyor.

Kırşehir Haberleri 12 Kasım 2019 15:01
Bize Her Yer Çöplük!
-A +A

              Kırşehir'in gelişmesi noktasında genel düzeyde çalışmalar aralıksız bir şekilde sürdürülürken vatandaşların bu noktadaki duyarsızlığı her geçen gün artıyor. 
              Kırşehir'in merkezi caddesi olan Ankara ve Lise Caddesi'ndeki ağaç kavukları çöp bidonu, ağaç dipleri ise sigara izmaritleriyle kül tablası konumunda kullanılıyor.
Caddedeki hemen hemen her ağaç dibine ve kaldırım kenarlarına bakıldığında görülen sigara izmaritleri hem çevre kirliliği hem de görüntü kirliliği oluşturuyor. 10 metrede bir çöp kutusunun olduğu caddede sigara izmaritlerinin ağaç diplerine atılması, çöplerin de kovuklara sıkıştırılması vatandaşın çevre bilinci konusunda eksikliğini gösteriyor.
            Gün geçtikçe artan çevre kirliliğine karşı duyarsızlığın hat safhaya ulaştığı günümüzde, ağaçlar çöp kutularına, ağaç dipleri ise sigara izmaritlerinden toprağı görünmez hale getirdi. Cadde üzerinde bulunan çöp kutuları yerine ağaçların çöp kutusu yerine kullanılması çirkin görüntüler oluşturdu. Kentte çevreye duyarlı olmayan kişilerin yarattığı kötü görüntünün önüne bir türlü geçilemiyor. Pet şişe,
naylon poşetler ve özellikle sigara izmaritleri ağaçların etrafını sararak çevre kirliliğine ve duyarlı vatandaşların tepkisine neden oldu.
           Duyarsız vatandaşların bu tutumuna tepki gösteren vatandaşlar, "Bazı vatandaşlar artık çöpü nereye atacağını şaşırmış durumda. Az ileride çöp tenekesi olmasına rağmen ağaç oyukları, dipleri hatta ağaç tepelerine kadar çöp tenekesine çevirmişler. Adım başı çöp tenekesi var ama nedense sokak ortasına çöp atılıyor. Vatandaşların bu konuda daha özenli ve titiz olması gerekiyor. Biz bu şehirde yaşıyoruz ve şehrimizi temiz tutalım" dediler. Sadece Kırşehir merkezde değil geçtiğimiz gün doğa dengesini korumak ve Kırşehir'i daha yeşil bir hale getirmek için binlerce fidanın toprakla buluşturulduğu Ökse Mevkii'nde de durum içler acısı. Etrafa atılan çöplerin yanı sıra içevek kutuları ve doğaya yıllarca zarar veren poşet ve atık piller maalesef 'Bu kadar da olmaz dedirtiyor!"
            Kırşehir’de Mehtap Tepesi'nde de durum bildiğiniz gibi. Burada da etrafa rastgele atılan çöpler, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.Mahalleye ait çöplerinevlerin arasındaki boş alana, yol kenarlarına, ağaç diplerine  bırakıldığını belirten mahalle sakinleri, bir an önce bu sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getirdi. Rastgele atılan çöplerin vatandaşların sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Mehtap Tepesi Mahallesi sakinlerinden Orhan Şahin Çınar Kırşehir Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamalarda şunları söyledi.
            “İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden vahşi depolamaya son verilmesini, daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde sadece toprak dolgu yapılmasını istiyoruz. Hiç mahalle arasında çöplük olur mu? Burası bizlerin yaşam alanı.  Bu yanlış uygulamaya artık bir son verilmesini istiyoruz.Sorunu defalarca mahalle halkına bildirdiğini ancak olumlu bir netice alamadığını söyledi. Çöplerin evinin hemen yakınında olması nedeniyle etrafta görüntü kirliliğine ve çevrede pis koku yarattığını dile getiren Şahin, “Bu çöpler, bizleri rahatsız ediyor. Kokusundan dolayı hem biz, hem mahalle sakinleri, öğrenciler rahatsız oluyoruz. Biz bunu bu şekilde kabul etmiyoruz. Bu çöplerin bir an evvel buradan alınmasını ve insanların çevreyi kirletmeme konusunda özen göstermesini istiyorum Çevre halkının bilinçsiz tutumu sonucunda çevreye atılan çöpler hastalıklara davetiye çıkıyor. Öte yandan hem çevre hem hava kirliliğine yol açan bu durumla Kırşehir Mehtap Tepesinde belediye çalışanlarının mücadelesi devam ediyor. Belediye çalışanları tarafından temizlenen mahallemiz vatandaşlar tarafından geri çöplüğe dönüşüyor. Daha temiz çevre ve sağlıklı bir yaşam için insanların bilinçli davranmasını ve etrafa çöp atmamalarını istiyoruz. Doğaya en başta bireysel olarak sahip çıkmamız gerekiyor. Kırşehir evimiz. Kirletmemeliyiz. Daha güzel, yaşanabilir bir Kırşehir için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor" dedi. 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Çöp, Kırşehir, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Kırşehir Haberleri
Soru 5:

Soru 5:

11:20 - 20 Nisan 2019
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı