Bölge İnsanının Tepkisi Endişe Uyandırıyor

Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte özelleştirilecek 14 şeker fabrikasının bulunduğu illerden seçilen 3’ü bakan, 55 milletvekilinin bölge insanının tepkisinden çekindikleri öne sürüldü.

Kırşehir Haberleri 6 Mart 2018 19:14
Bölge İnsanının Tepkisi Endişe Uyandırıyor
-A +A

        Kırşehir'in il ve ilçelerin ekonomisine hayat veren Kırşehir Şeker Fabrikası'nın 3 Nisan'da satışa çıkarılması, Kırşehir'deki milletvekilleri ile birlikte AK Parti'den belediye başkanı seçilenleri endişelendirmeye başladı. Kırşehir ile birlikte, 25 şeker fabrikasının bulunduğu illerde de, bakan ve milletvekilleri ciddi olarak endişelenmeye başladığı öne sürüldü. AK Parti ile birlikte "Cumhur İttifakı" kuran ve fabrikaların satışına ses çıkarmayan MHP'li milletvekilleri ve belediye başkanları da gelecek yıl Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde endişelenmeye başladılar.
         Hükümetin kamuya ait Afyon, Çorum, Turhal, Ilgın, Muş, Erzurum, Erzincan, Elbistan, Burdur, Kastamonu Alpullu, Yozgat, Kırşehir ve Bor şeker fabrikalarını özelleştirme kararına yönelik olarak Kırşehir'de başlatılan imza kampanyasına imza atanların sayısı 10 bini geçti. CHP Heyeti de, Kırşehir şeker Fabrikası önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında fabrikanın kapanmasıyla binlerce kişinin işsiz kalacağını öne sürdüler.
         Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KTSO) bir araya gelen Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kırşehir Ziraat Odası, Kırşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi, Şeker-İş Sendikası ve MÜSİAD Kırşehir Şubesi başkan ve yöneticileri ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, özelleştirmeden vazgeçilerek ortak bir oluşumla fabrikanın Kırşehirlilere verilmesini istedi.
         Kırşehir Şeker Fabrikası'na yönelik tepkiler büyürken, iktidar partisine oy vermiş olanlar vatandaşlarla birlikte milletvekilleri ve belediye başkanları da endişelenmeye başladılar.
SATIŞLAR AYRI AYRI YAPILACAK
         Önceki gün Turhal Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmede blok listeden çıkarıldığı ile ilgili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) bir açıklama yapıldı. Bazı basın yayın organlarında “Turhal Şeker Fabrikası'nın blok satıştan çıkarıldığı” şeklinde haberler yer aldığı belirtilen açıklamada, Türkşeker'e ait 14 fabrikanın her birinin ayrı ayrı özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkıldığı, Turhal Şeker Fabrikası da dahil özelleştirme sürecinin devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, özelleştirme modelinin birden çok fabrikanın blok olarak satılması üzerine tasarlanmadığı, dolayısıyla ihale ilanında olan herhangi bir fabrikanın blok satıştan ve/veya özelleştirme sürecinden çıkartılmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.
 
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı