Bozkırın Tezenesi Festivalde Anılacak!

Türk halk müziğinin unutulmaz ismi, 'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, 2'nci Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali' ile anılacak.

Kırşehir Haberleri 31 Temmuz 2018 19:15
Bozkırın Tezenesi Festivalde Anılacak!
-A +A

           Türk halk müziğinin unutulmaz ismi, 'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, 2'nci Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali' ile anılacak. Festivalin 3 Ağustos'ta yapılacak açılışına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bakanlar, bürokratlar yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda sanatçı katılacak.
         Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle 3-4-5 Ağustos'ta arasında 2’nci Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali düzenlenecek.
            Festivalin açılışı 3 Ağustos 2018 tarihinde Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katılacağı bir törenle yapılacak. Kültür merkezinde yapılacak açılışta ayrıca Neşet Ertaş'ın üç kelimeyle özetlediği hayat felsefesi 'sevgi, saygı ve hoşgörü' çerçevesinde söyleşiler ve panellerin yanı sıra ödül töreni yapılacak.  “Neşet Ertaş’ın Şehirleri” adlı bir sergide açılacak.
         3 gün sürecek Festivalde Konserler, Cacabey meydanında, Panel ise Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde 3-4-5 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Festivalde Türk Klasik Müziği dalında ulusal sanatçılardan Ferhat Göçer 3 Ağustos Cuma günü Saat: 19.30’da  Arabesk Sanatçısı Kibariye 4 Ağustos Cumartesi günü Saat:19.30’da Türk Halk müziği sanatçısı Zara 5 Ağustos Pazar günü Saat:19.30’da  sahne alacak.
            Festival kapsamındaki konserlerin yapılacağı  Cacabey Meydanı'nda 3 gün süre ile yalnızca Kırşehir’den esnafların katılacağı satış birimleri oluşturulacak.
"Kırşehir, Abdallık geleneğinin merkezi” diyen  Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Şehrimizin tanıtımı açısından da şehrimizi tanıtmak açısından da bu son derece önemli. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın'ın öncülüğünde böyle bir festival başladı. Kendisi Türk halk müziğine gönül vermiş bir insan. Aynı zamanda çok önemli Neşet Ertaş hayranıdır. Birinci ölüm yıl dönümünde de Neşet Ustamızı yine İbrahim Kalın Bey'le, onun desteğiyle bir anma programı yapmıştık. Şimdi bu festivali daha da kurumsallaştıracağız.
         Her yıl bir tık daha ileriye taşıyarak inşallah Neşet Ertaş'ın ismini de, abdallık geleneğini de, Türk halk müziğini de en iyi şekilde geleceğe aktarmak; amacımız ve gayemiz bu. Tüm Türkiye'den herkesi, Türk halk müziği severleri, Neşet Ertaş severleri Kırşehir'e davet ediyoruz. 3 gün boyunca Kırşehir'de müzik yaşanacak. İnşallah İbrahim Bey kendisi de gelecek. Cuma günü  ilk açılış programında hatta kendisi inşallah sürpriz olacak ama kısa bir sahne alacak”


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı