Bozkırın Tezenesi Unutulmadı!

Eserleriyle gönüllere taht kurmuş Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı girişimleriyle Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Neşet Usta” programıyla ölümünün 6’ıncı yılında anıldı.

Kırşehir Haberleri 24 Eylül 2018 19:10
Bozkırın Tezenesi Unutulmadı!
-A +A

         Eserleriyle gönüllere taht kurmuş Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı girişimleriyle  Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Neşet Usta” programıyla ölümünün 6’ıncı yılında anıldı.
         Anlamlı gecede birbirinden güzel Neşet Ertaş türkülerine eşlik eden davetliler gecenin ilerleyen saatlerine kadar keyifli bir akşam yaşarken, zaman zaman hep birlikte sanatçıların türkülerine iştirak edip zaman zaman duygulu anlar yaşadılar zaman zamanda koltuklarından kalkarak hareketli türkülerle oyunlarıyla eşlik etmeyi ihmal etmediler. Ankaralılar geceyi organize eden başta Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür ederek salondan keyifli ve mutlu bir şekilde ayrıldılar.
         Sanat Yönetmenliğini Mustafa Acar’ın yaptığı sunuculuğunu Abdullah Gündüz’ün üstlendiği anma gecesine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Başar Bal, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, Kırşehirliler Vakfı Halkla İlişkiler Müdürü Arzu Yılmaz, muhtarlar ve başta Ankara’da yaşayan Kırşehirliler olmak üzere çok sayıda Başkentli katıldı. Neşet Ertaş’ın duygulara tercüman olmuş bir gönül adamı olduğunun altını çizen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Neşet Ertaş bir gönül insanıdır. Çünkü sesini, sazını ve duygu dünyasını yansıtan türküleri milyonlarca insanın gönül telini titretmiştir. Kırşehir’in bağrından çıkan, kendini hep “garip” olarak nitelendiren bu insan, fakiri, zengini, okumuşu okumamışı, batılısı doğulusu ile tüm etnik köken, mezhep ve inançların üzerine çıkan, herkesi birleştiren bir özelliğe sahip olabilmiştir. Bunun tek bir nedeni olabilir. Neşet Ertaş, zaman ve sınırların ötesine geçebilen ve hepimizin duygularına tercüman olmayı başarabilmiş bir gönül adamıdır” dedi.
AYAKLARINIZIN TÜRABI GÖNÜLLERİNİZİN HİZMETÇİSİYİM
         Ertaş’ın mütevazı kişiliğine de değinen Başkan Fethi Yaşar, “Yokluk ve yoksulluk ile gurbette geçen hayatında mütevazılığı ve insan sevgisi hepimizin yüreğinde izler bırakıyor. Dinleyicilerine, sevenlerine “Ayaklarınızın türabı gönüllerinizin hizmetçisiyim” diyecek kadar mütevazı insan. O, bağlama ile özdeşmiş ve adeta bu dünyaya türkü söylemek için gelmiş gerçek bir türkü ustasıdır. Sayısını kendisinin dahi hatırlamadığı bozlak ve türkülerde imzası bulunan yüreği Anadolu kokan, tezenesinden duygu fışkıran gönül adamı ustayı kaybettik ancak ustanın derin manalar içeren türküleri bizlere miras kaldı” diye konuştu.
NEŞET ERTAŞ’IN TÜRKÜLERİ YENİMAHALLE’DE CAN BULDU
         Ömrü boyunca elinde sazıyla insanlığa ışık tutmuş halk ozanı Neşet Ertaş’ın anıldığı programa “Neşet Ertaş Kitabı”nın yazarı ve aynı zamanda Neşet Ertaş'ın yakın dostlarından olan Bayram Bilge Tokel ile sanatçılar Sercan ve Zafer Albayrak’ta konuk olarak katıldı. Etkinlik, Anadolu Folklor Vakfı Kırşehir Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisiyle başladı. Dans gösterisinin ardından sahne alan Abdallar Topluluğu üyeleri Aydın Çekiç ve Birol Ertaş ise Bozlak performanslarıyla büyüledi. Vatandaşlara birbirinden güzel Ertaş türkülerini söyleyen sanatçılar, büyük alkış topladı. Neşet Ertaş ile birlikte başlarından geçen olayları Yenimahallelilere anlatan Bayram Bilge Tokel ise çoğu kişinin bilmediği anılarını paylaştı.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı