Bu vicdansızlara kim dur diyecek?

Terme Caddesi'nde dükkan sahipleri kiracıları mağdur ediyor!

Kırşehir Haberleri 28 Mayıs 2019 19:15
Bu vicdansızlara kim dur diyecek?
-A +A

         Kırşehir'in en büyük caddelerinden bir tanesi olan Terme Caddesi'nde dükkan kiraları aldı başını gidiyor. Dükkan sahiplerinin 40-50 metrekare alana sahip yerler için aylık 20 bin lira gibi uçuk rakamlarla ağzını açması tepki topluyor.  
         Son yıllarda Kırşehir'in işlek caddelerinden bir tanesi olmasına rağmen Ankara ve Lise Caddesi'nde böyle bir durumun olmadığını dile getiren Kırşehirliler bu duruma biran önce dur denmesini istedi ve yetkilileri göreve çağırdı.
         Dükkan sahiplerinin kiraladıkları bedellerin maliye yetkililerince de takip edilmesi gerektiğini belirten Kırşehirliler 'Evet biz varsayalım ki bu uçuk bedellerle dükkanları kiraladık. Dükkan sahipleri bu bedellerin ne kadarını vergi olarak devletimize kazandırıyor bilen var mı? Stopaj ödeniyor mu? Bilmiyoruz. Terme Caddesi son yıllarda gözde bir alan haline geldi. Bunun sebebi de elbette büyük ve tanınmış mağazaların Kırşehir'e gelmesi. Ancak bu kadar da olmaz, olmamalı. Çünkü Kırşehir'de alım gücü de ödeme gücü de belli. İnsanlar kar etmek üzere bu tür dükkanlara talip oluyorlar ancak 40-50 metrekare bir alan için bu şekilde fiyat ödediğimizde zaten piyasaya çok sıfır bir yenilgi ile adım atmış oluyoruz. Biz yıl boyunca dükkan kirası ödemek için çalışmak istemiyoruz. Bu duruma yetkililerin biran önce dur demesini istiyoruz."
         Lüks perakende piyasası için en önemli lokasyon konumunda olan Terme Caddesi, önemli markaların yeni mağazalarına ev sahipliği yapmaya başladı. Ankara, Lise ve Terme Caddeleri Kırşehir'de, gerek şehir merkezine yakın konumları gerekse yoğun yaya trafiği nedeniyle perakende sektörünün ilgisini çekiyor. Giriş katlarda mağazalara üst katlarda ise konutlara yer verilen bu bölgede yeniden yapılan ve hatta eski kiracıların bile zor duruma düşürüldüğü gözlerden kaçmıyor. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bir bölge olan Terme Caddesi'nde çok sayıda perakendecinin yanı sıra yeme içme markaları da konumlanıyor. Bunu da fırsat bilen dükkan sahipleri 20 bin lira gibi uçuk rakamlarda dükkanlarını kiralamanın derdine düşüyor.
DÜKKAN SAHİPLERİ KİRACILARI MAĞDUR EDİYOR
         Kırşehir’de dükkan satın almak veya kiralamak isteyen vatandaşlar, her geçen gün artan fiyatlardan yakınırken, bazı dükkan sahiplerinin de kirayı arttırmak istedikleri için mevcut kiracılarını dükkanlarından çıkarmaya çalıştığı ortaya çıktı. Kırşehir’deki emlak piyasasının öngörülemez şekilde yükselmesiyle şişirilen kiralardan faydalanmak isteyen bazı dükkan sahipleri, dükkanlarını daha yüksek fiyatlara kiralayabilecekleri için mevcut kiracılarını dükkandan çıkarmaya çalışıyor.
VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ
         Artan fiyatlar karşısında mağduriyet yaşayan kiracılar ve dükkan sahibi olmak isteyen vatandaşlar, ortalama bir insan ömrünün ve gelirinin Kırşehir’de bir dükkan sahibi olmaya yetmeyeceğini vurguladı.
KİRA ARTIRMA YARIŞI VAR!
         Çoğu zaman kirayı denkleştirmek için bir nevi mülk sahipleri için çalıştıklarını belirten Kırşehirliler, “Esnaf burada tam anlamıyla dükkân sahiplerine çalışıyor. Öyle zamanlar oluyor ki ay sonunda kirayı denkleştiremeyip sağdan soldan borç alarak ödeme yapıyoruz. Bu pahalılığın önüne nasıl geçilir bilmiyorum. Ama çok zor olduğunun da farkındayım. Çünkü buradaki dükkânlara talep de fazla başka gidilecek bir yer de yok.  Zaman zaman bu dükkânların kiralanmasında sözlü olarak açık arttırma benzeri durumlarda oluşuyor. Bir esnaf gidip ben buraya 16-17 Bin TL kira vereceğim diye dükkân sahibiyle anlaştıktan sonra başka biri gidip sırf kendisi kiralamak için daha fazla vereceğini söylüyor. Hal böyle olunca da dükkân sahiplerinin yüksek kiralar işine geliyor.”
VERGİ KONUSUNDA DENETİM YAPILMALI!
         Terme Caddesi'nde her geçen gün artan dükkan fiyatları konusunda maliye yetkililerinin harekete geçmesini isteyen Kırşehirliler, stopaj ve gelir beyanları konusunda dükkan sahiplerinin beyanlarının incelenmesini istediler.
         Bilindiği gibi işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen kira gelirleri için mülk sahiplerinin kira geliri beyanı vermesi gerekiyor. İşyeri kira gelirinde istisna ya da muafiyet bulunmuyor. Ancak işyerlerinin kira gelirleri için beyan sınırı bulunuyor. Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesine göre işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen kira gelirleri üzerinden kiracı tarafından yüzde 20 oranında tevkifat/ stopajın ödenmesi gerekiyor. İşyerini kiraya veren gayrimenkul sahibi kira geliri beyanı verirken kiracı tarafından ödenen stopajı gelir vergisinden düşüyor. Basit usule göre vergilendirilen bir mükellef işyeri olarak kiraladığı mülk için stopaj yatırmıyor. 2018 yılında basit usule göre vergilendirilen işyerleri kira gelirleri için beyan sınırı 1.800 TL. Bu rakamın üzerinde kiralama yapan dükkan sahiplerinin mutlaka beyan vermesi gerekirken bu rakam 2019 yılı için 2.200 lira olarak belirlendi. 2019 yılında 2.200 TL üzeri geliri olanlar önümüzde ki 2020’de işyeri kira beyanı verecekler.
 “HERKES MAHKÛM, BUNU FIRSAT BİLİYORLAR”
         Mal sahiplerinin esnafın fazla talebini görünce bunu fırsat bilip kiraları yükselttiğine dikkat çeken Kırşehirliler, “Kiraların iş yerleri için Kırşehir’de yüksek olduklarını defalarca söylemişizdir. Bu ortak kanaatteyiz. Müşterek bir biçimde bu sorunlara eğilmemiz gerekiyor. Hem vatandaş hem esnaf için bu sorunu çözmeliyiz. Herkesin mahkûm olduğu bir cadde üzerinde bulunan iş yerlerini kiraya veren kişiler bunu fırsat bilip kiraları yüksek tutuyorlar. İş yerini kiralayacak olan esnaf da vatandaşa rahatlıkla ulaşabilecek başka bir yer bulamıyor” dedi.
 
 
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20A%C4%9Fustos%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı