Bu Yol Kime Ait?

Kırşehir'de trafik yoğunluğunu azaltmak için hayata geçirilen ve büyük beğeni toplayan ancak aradan çok uzun süre geçmemesine rağmen günümüzde başka amaçlara hizmet eden bisiklet yolu akıllarda soru işaretlerine neden olmaya devam ediyor.

Kırşehir Haberleri 12 Ekim 2019 17:01
Bu Yol Kime Ait?
-A +A

          Kırşehir'de trafik yoğunluğunu azaltmak için hayata geçirilen ve büyük beğeni toplayan ancak aradan çok uzun süre geçmemesine rağmen günümüzde başka amaçlara hizmet eden bisiklet yolu akıllarda soru işaretlerine neden olmaya devam ediyor. 
             Bilindiği gibi Kırşehir genelinde yaklaşık 15 kilometre bisiklet yolu var. Ancak bu yolların birçoğu araç ve yaya işgali altında. Kırşehir'de bisikletli ulaşımı geliştirmek, sağlık, çevre ve ekonomiye katkı sağlamak için yapılan bisiklet yollarının kullanımlarına ilişkin ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların başında sürücülerinin ve yayaların bisiklet yollarını bilinçsizce kullanmaları geliyor. Özellikle vatandaşların bisiklet yoluna araç park etmeleri bisiklet kullanıcılarının tepkisine yol açıyor.
           Kırşehir'de bisiklet sürücüleri yayalar ve araçlardan şikayetçi. Bisiklet yolunun hemen yanındaki yaya yolunu değil de, bisiklet yolunu kullanmayı tercih eden Kırşehirliler hem kendilerini hem bisiklet sürücülerini tehlikeye atıyor. Yayaları uyaran bisiklet sürücüleri ise çoğu zaman hakarete maruz kalıyor. Yayalar ise kaldırımda bisiklet mi kullanılır! mantığıyla bisiklet kullanıcılarından kendilerini rahatsız ettiği gerekçesiyle şikayetçi. 
           Kırşehir’de araç sayısının 70 binlere yaklaşması nedeniyle sadece kaldırımlar değil bisiklet yollarında da araç görmek mümkün hale geldi. 
           Kırşehir'de bazı dükkan sahipleri, kaldırım ve bisiklet yoluna işgal edenlerden şikayetçi olurken, bisiklet yollarına araçların park etmesi de dikkat çekiyor. Seyyar satıcıların da tezgahlarını bisiklet yolu üzerine kurması bu konudaki karmaşayı bir kat daha artırırken, vatandaşlar "Herkes kendi yolunda ilerlesin, vatandaş de bisiklet sürücüsü de kendi yoluna sahip çıksın!" şeklinde çağrıda bulunuyor. 
Öte yandan sosyal anlamda; bisiklet kullanımı insanların hareketliliğini arttırarak sağlık sorunlarını azaltmakta ve dolayısıyla yaşam kalitelerini yükseltmektedir.
           Bisiklet; yakıt kullanmadan, sürücünün mekanik gücü ve pedal yardımı ile hareket eden motorsuz taşıttır. Bisiklet yolu ise; ulaşım, gezinti ve spor yapmak amacı ile yaya ve motorlu araç trafiğini aksatmadan bisikletlilerin emniyetli bir şekilde kullandığı yoldur. 
YAYALAR DA ARAÇ SÜRÜCÜLERİ GİBİ BİLİNÇSİZ
           Bisiklet sürücülerinden yapılan açıklamaya göre "Biz gün içerisinde ulaşımımızı bisikletle sağlayama çalışıyoruz. Kırşehir'e yapılan bisiklet yolu bizi sevindirdi ama Kırşehir halkı alışamadı. Bisiklet yolu üzerine araç park eden sürücüler, yürüyen yayalar var. Biz bu durum karşısında sıkıntı yaşıyoruz. Çoğu zaman bisiklet yolundan çıkıyoruz. Kaldırımla bisiklet yolu arasında herhangi bir engel olmamasından dolayı yayalar bisiklet yolundan gittiklerini bile farketmiyorlar." Kırşehir'de sınırlı sayıda bisiklet yolunun kullanılabilir olduğunu ifade eden bir bisiklet sürücüsü de "Bisiklet, trafikteki araç sürücülerinin bilinçsizliğinden dolayı bizim için tehlike arz ediyor. Biz bisiklet sürücüleri fırsat buldukça bisiklet yollarını kullanmaya çalışıyoruz. Ama bu yollarda da yayalar bu yolları yürüme yolu olarak kullandıkları için bize tehlike yaratıyorlar. Deneyimlerime dayanarak söylüyorum. Yayalar da araçlar sürücüleri gibi bilinçsiz. Kırşehirlilerin trafik kurallarına da uyması gerekiyor. Burada araç, yaya ya da bisiklet olarak ayırmıyoruz. Herkes trafikte sorumlu hareket etmeli. Araç sürücüleri bisiklet yolu olmayan yerde sağ şeridi kullanma hakkı olan bisiklet sürücülerine de saygı göstermeli. Bisikletliler 2918 sayılı kanunda belirtilen bu haklarını da sorumlulukla kullanmalı." şeklinde konuştu.
ARAÇLAR VE YAYALAR BİSİKLETLİLERİN HAKKINI GASP EDİYOR
           Bisikletliler için ayrılan yolda, engeller bulunduğunu belirten bir vatandaş, "Normalde burası bisiklet yolu. Buradaki araçlar, yayalar bisikletlilerin hakkını gasp ediyor. Şayet ben bisiklet kullanıyor olsaydım, bu yoldan asla geçemezdim. Mecburen caddeye çıkmak zorunda kalırdım. O da tehlikeli yani. Araçların ve yayaların nasıl kendi yolları varsa, bisikletlilerin de kendi yolu var. Onları engellememek lazım." dedi.
Yetkililerin açık bir şekilde bu konuya çözüm üretmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar "Bu yol kimin?" şeklinde çağrıda bulundular. 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Bisiklet Yolu, Yaya, Araç, Park, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Sinan.

11:38 15 Ekim 2019

Yayalarda haklı,bisiklet sürücüleride...Bisiklet yolu ile yaya yolu iç içe olmaz.Zaten şehir küçük, yayalar kaldırıma sığmıyor.Bisiklet yolu ile yaya yolunun bağlı olmaması gerekiyor.
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı