Buğday hasadına başlandı!

Hirfanlı Baraj Gölü kıyısına yakın köylerde biçerdöverlerin girdiği buğday tarlalarında çiftçiler yoğun bir çalışma yürütüyor.

Kırşehir Haberleri 28 Haziran 2019 15:50
Buğday hasadına başlandı!
-A +A

         Hirfanlı Baraj Gölü kıyısına yakın köylerde biçerdöverlerin girdiği buğday tarlalarında çiftçiler yoğun bir çalışma yürütüyor.
     Türkiye'nin önemli hububat ekim merkezlerinden Kırşehir'de arpadan sonra buğday hasadı da geçmiş yıllara göre erken başladı.
             Tarım ve Orman il Müdürü Kenan Şahin, yaptığı açıklamada, uçsuz bucaksız bozkırların yer aldığı Kırşehir'de yaklaşık 2,5 milyon dekar tarım arazisi olduğunu, 350 bin dekar alanda buğday ekildiğini söyledi.
          Danelenme dönemindeki tarımsal kuraklık ve yüksek sıcaklık nedeniyle bu yıl hem arpa hem de buğdayda hasadın erken başladığını vurgulayan Şahin, "Normalde temmuz ayının ortalarına doğru yapılan buğday hasadı, bu yıl haziran ayı sonlarında başladı." dedi. 
Çiftçinin zarar görmemesi için bu yıl buğdayda ciddi manada süne zararlısı mücadelesi yaptıklarını anlatan  Şahin, "Süne mücadelemiz 2 aydır kışlak, nif ve ergin sayımlarıyla başladı. Nif sayımlarını yaptıktan sonra metrekarede belirli bir miktarın üzerinde olan arazilerin bulunduğu tüm muhtarlarla toplantı yaptık. Ziraat odası başkanlarımızı bilgilendirdik. Bütün köylerde süne mücadelesi yapılarak, çiftçilerin olası zararının önüne geçildi." dedi.
         
 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı