Bugün 24 Kasım…

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan ve 1981 yılından bu tarafa Öğretmenler Günü, bugün Kırşehir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kırşehir Haberleri 24 Kasım 2018 09:24
Bugün 24 Kasım…
-A +A

               Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan ve 1981 yılından bu tarafa Öğretmenler Günü, bugün Kırşehir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Öğretmenler Günü kutlamalarında Kırşehir’de Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz başkanlığındaki Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri, okul müdürleri ve öğretmenler saat 10.00’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunacak.
               Öğretmenler Günü dolayısıyla Neşet Ertaş Kültür Sanat merkezi Aşık Said Salonu’nda düzenlenecek olan kutlama programı ise saat 10.30’da Başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal etmiş öğretmenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla start alacak. Burada günün anlam ve önemini belirten protokol konuşmalarının ardından emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri verilecek. Aday öğretmenler ile emekli öğretmenler adına yapılacak konuşmaların ardından adaylığı kaldırılan öğretmenler yemin edecek. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasıyla devam edecek Öğretmenler Günü kutlama programı, müzik dinletisi ile tamamlanacak. Bilindiği gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü, 1981 yılından bu yana her yıl kutlanıyor. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ NEDİR?
                Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981'de, "başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.
DÜNYADA ÖĞRETMENLER GÜNÜ
                Öğretmenleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Öğretmenler Günü pek çok ülkede 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"'nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜN GEÇMİŞİ
                Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet'in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir. Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran Ulu Önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı