Bütünleşik afet yönetimi tek platformda!

Kırşehir Acil ve Afet Durum Müdürlüğü (AFAD), afet yönetimine ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı.

Kırşehir Haberleri 27 Kasım 2018 09:31
Bütünleşik afet yönetimi tek platformda!
-A +A

                Kırşehir Acil ve Afet Durum Müdürlüğü (AFAD), afet yönetimine ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı. 
                Kırşehir AFAD Müdürlüğü'nden yapılan duyuruda dijital dönüşüme ilişkin detaylı bilgiler aktarılarak şu ifadeler kaydedildi: "Afetlere dirençli bir toplum için afet öncesi hazırlık, afet anında müdahale ve afet sonrasında iyileştirme çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşları koordine eden AFAD, afet yönetiminde dijital dönüşümü gerçekleştiriyor. AFAD’ın afetin tüm aşamalarını dijital ortamda yönetmek ve kaynakları verimli bir şekilde kullanmak için geliştirdiği Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemini (AYDES) tüm fonksiyonlarıyla tamamlandı ve kurumların kullanımına açıldı.
                   AYDES ile sürdürülebilir ulusal afet yönetiminde ihtiyaç duyulan her türlü veri, bilgi ve kaynak tek bir sistem ve ortak bir veritabanında toplanıyor. Kısa adıyla TAMP olan Türkiye Afet Müdahale Planı’nın ana çözüm ortağı tüm kurum ve kuruluşların aynı sistem üzerinden haberleşmesine ve süreçleri yönetmesine imkân sağlayan AYDES, akıllı harita altyapısına sahip gelişmiş bir bilişim sistemidir.
AFET YÖNETİMİNDE TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM
                      AYDES, AFAD’ın yeni nesil bilişim altyapısı ve karar destek merkezli yönetim modeli ihtiyacı kapsamında; ana yüklenici TÜRKSAT ve alt yükleniciler NETAŞ ve BAŞARSOFT ile birlikte AFAD tarafından geliştirildi.
                AYDES, AFAD veri merkezindeki sistemler üzerinden web tabanlı uygulama olarak hizmet veriyor.
                Olay Komuta, İki ve Üç Boyutlu Mekânsal Bilgi Sistemi, Ortak Hareket Resmi, İyileştirme Sistemi modüllerinden oluşan AYDES, coğrafi bilgi teknolojileri üzerine inşa edilen, ulusal olarak afet yönetimindeki bütün aktörleri bir araya getiren web tabanlı, masaüstü ve mobil uygulamalardan oluşan bir bilişim sistemidir.
                 Bu sistem, AFAD’ın geliştirdiği diğer uygulamalar ile entegre bir şekilde ve ihtiyaç duyulan diğer e-devlet uygulamaları ile de servis bazlı çalışabiliyor. Bu kapsamda AFAD tarafından E-Devlet üzerinden vatandaşların hizmetine açılan “Afet ve Acil Durumlarda Toplanma Alanları” da AYDES üzerinden servis ediliyor.
7.000 AKTİF KULLANICI
                  AFAD, AYDES’i gelecekte destekleyecek farklı ARGE çalışmalarını da yürütmeye devam ediyor. AYDES, ulusal afet yönetimde rolü bulunan kurum/kuruluşlar, STK’lar ve taşra teşkilatlarınca yaklaşık 7000 aktif kullanıcı tarafından kullanılacak.
                  AYDES yaşayan bir sistem olmasından dolayı güncel bilişim teknolojileriyle desteklenerek, geliştirilmeye ve ülkemizin en önemli projelerinden biri olmaya devam edecek. AYDES kapsamında yapılan çalışmalardan en ilgi çekici örnekler: “Kırkı aşkın kamu kurum ve kuruluşundan veri temini ve sistem entegrasyonu, Afet anında afet bölgesinden alınan görüntülerin otomatik olarak karar destek sistemlerine aktarılması, Afet türüne özel iki ve üç boyutlu mekânsal analizler ve modellemelerin yapılması, Afet öncesinde, afet türüne göre tehlike ve risk haritalarının oluşturulması, Afet ve acil durum tatbikatlarının yapılarak muhtemel afetin yaratacağı etkinin tahmin edilmesi, Afet anında yapılacak çalışmaların karar destek sistemi üzerinden yönetilmesi, Afet sonrası iyileştirme süreçlerinin yönetilmesi, Mobil uygulamalar ile sahadan veri toplanması ve merkezi veritabanına aktarılması, Karar destek sistemi ile gösterge paneli üzerinde dinamik ve anlık raporlama yapılması” şeklinde listelenebilir."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20Haziran%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı