Cacabey Camii Kaderine Terk Edildi

Cacabey Gökbilim Medresesi, ilgisizlikten kaderine terk edildi

Kırşehir Haberleri 4 Şubat 2017 20:08
Cacabey Camii Kaderine Terk Edildi
-A +A

Cacabey Gökbilim Medresesi, ilgisizlikten kaderine terk edildi

Kırşehir yine sahipsiz!

Kırşehir merkezinde bulunan ve dünyanın ilk astronomi okulu olarak bilinen Cacabey Gökbilim Medresesi'nin kubbesi bugünlerde bakımsızlık nedeniyle orjinalliğini yitirmek üzere iken, yetkililerin duyarsızlığı nedeniyle içler acısı halini görenler hayretler içerisinde kalıyor.

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Kırşehir Valisi Nureddin Cibril Bin Cacabey tarafından yaptırılan ve yapıldığı yıllarda dünyanın ilk rasathanesi (gözlemevi) olarak nitelendirilen Cacabey Gökbilim Medresesi'nin bugünkü hali, Kırşehirlilerin tepkilerine neden olmaya başladı. Külliye niteliğine sahip olan medresenin kubbesi başta olmak üzere yapının cephesindeki duvara yapışık sütunlar da bakımsızlıktan dökülmeye ve yeşermeye başladı. 

Selçuklu kümbet geleneğine bağlı kalınarak; dıştan külah ve içten kubbe ile örtülü olan Cacabey Medrresesi, bir süre önce restore edilmişti. Vakıflar İdaresi tarafından büyük ölçüde restorasyon gören medrese ve bugün cami olarak kullanılan Cacabey Gökbilim Medresesi'nin, çatı bölümündeki çürümeye ilgililerin duyarsız kalması tepkilere neden oluyor.
UNESCO'nun Geçici Listesine alınan cami ve gökbilim mederesesinin, gelecek kuşaklara aktarılması için restorasyona tabii olmasını isteyen vatandaşlar, atanmış ve seçilmişleri duyarlı olmaya davet ettiler.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : kırşehir, cacabey camii, miras,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı