Çanakkale Zaferi'nin 104. Yıldönümü

Kırşehir'de, kent meydanında düzenlenen tiyatro gösterisi ve fotoğraf sergisinde, Çanakkale Savaşı'nda şehit ve gazilerin gösterdiği kahramanlıklar canlandırıldı.

Kırşehir Haberleri 18 Mart 2019 08:01
Çanakkale Zaferi'nin 104. Yıldönümü
-A +A

         Kırşehir'de, kent meydanında düzenlenen tiyatro gösterisi ve fotoğraf sergisinde, Çanakkale Savaşı'nda şehit ve gazilerin gösterdiği kahramanlıklar canlandırıldı. Kırşehir Şehit Aileleri Derneği tarafından başlatılan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün desteklediği "Bayrakla Birleşen Şehitlerimiz Projesi" kapsamında, Cacabey Meydanı'nda 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi yıl dönümü etkinlikleri düzenlendi.
         Meydana kurulan üç çadırda üç farklı program gerçekleştirildi. Birinci çadırda, başta Çanakkale Savaşı'na Kırşehir'den katılarak şehit düşen 448 kahramanın isimleri olmak üzere zaferle ilgili fotoğraflar, ikinci çadırda 15 Temmuz hain darbe girişiminde halkın gösterdiği kahramanlıklarla ilgili fotoğraflar sergilendi. Üçüncü çadırda ise Çanakkale Zaferi'nin anlatıldığı tiyatro gösteriminin ardından katılımcılara savaş sırasındaki yemek menüsü olan yağlı buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ve kuru ekmek ikramı yapıldı. Dernek Başkanı Mutlu Kılıçaslan, etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cacabey Meydanı'nda bir hafta sürecek etkinliklerle gelecek kuşaklara bu vatan için canını feda eden şehitler ve gazilerin yaptıkları kahramanlıkları anlatmayı hedeflediklerini söyledi. Fotoğraf sergisinin bir hafta süreyle açık kalacağını vurgulayan Kılıçaslan, etkinliklerin şiir dinletileri, tiyatro gösterileriyle devam edeceğini kaydetti. Kırşehir Valisi İbrahim Akın, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ferhat Kuran, diğer yetkililer ve vatandaşlar, kent meydanındaki etkinliği ilgiyle takip etti.Yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Kırşehir'de çeşitli etkinlikler düzenlenecek
         Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir'de de bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale Savaşı’nda 448 evladını şehit veren, ardından yapılan Kurtuluş Savaşı’nda da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alarak ülkenin bağımsızlığını kazanmasına büyük katkı veren Kırşehir’de, program düzenlenecek. Aziz şehitlerimizin bir kez daha minnet ve şükran duygularıyla anılacağı “Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla bugün düzenlenecek olan tören Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliğinde gerçekleştirilecek. Saat 11.00'de Valilik Çelengi, Belediye Başkanlığı Çelengi, Şehit Aileleri Derneği Çelengi'nin sunulması ile başlanacak olan tören Saygı Duruşu, Saygı Atışı ve İstiklal Marşı'nın okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından şehitlerimizin ruhuna Kur'an-ı Kerim ve dualar okunarak Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Şehitlik Defteri'ni imzalayacak. Şehitlik ziyaretinin ardından buradaki tören sona erecek. Etkinlikler çerçevesinde saat 12.00'da Cacabey Meydanı'nda Şehitler Sergisi açılacak. Saat 14.30 ve 15.30'da şehit ailelerinin ziyaret edilmesi ile devam edilecek olan Birinci Dünya Savaşı’nın ardından İstanbul’u işgal etmek üzere gelen başta İngilizler olmak üzere düşman kuvvetlerine Çanakkale’de "dur" diyerek destan yazan Türk ordusunun büyük bir zafere imza attığı 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü programı kapsamında 19 Mart Salı günü Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde saat 19.30'da Bayrakla Birleşen Şehitlerimiz başlıklı anma programı düzenlenecek ve bunu saat 19.30'da Vatan İçin isimli tiyatro takip edecek.
         Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri hafta içerisinde dolu dolu devam edecek. 13-19 Mart tarihleri arasında öğrenciler tarafından şehitlik ziyareti yapılacak ve Kırşehir İl Müftülüğü tarafından şehitlerimizin ruhuna hatim ve mevlid-i şerif okutulacak. Kırşehir merkezdeki okulların da etkinliklere dahil edildiği programda şehitlik ve gazilik konulu konferansların düzenleneceği öğrenildi. Etkinlikler 15 Mart'ta gerçekleştirilecek olan Sarıkamış, Çanakkale, Kırşehir Şehitleri Sergisi açılışı ve şehitler anısına fidan dikimleri ile sona erecek. Öte yandan Kırşehir Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mutlu Kılıçaslan, tüm şehitler ve gazilerin hatırasını yaşatmak amacıyla 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde bir hafta süreyle etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. Tüm vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlara katkılarından dolayı teşekkür eden Kılıçaslan, şunları kaydetti: "Etkinliklerden ilki 15 Mart 2019 Cuma günü Cacabey Meydanı'nda açılacak ve 5 gün sürecek fotoğraf sergisi. Bu sergide Çanakkale, Sarıkamış, 15 Temmuz ve Kırşehir şehitlerimizden oluşan fotoğraflar olacak. Programımızdan önce Çanakkale Savaşı'nın anlatıldığı bir tiyatro gösterimi ve akabinde ise Çanakkale yemek menüsü olan yağlı buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ve kuru ekmek ikramımız olacaktır. İkinci programımız ise 18 Mart 2019 Pazartesi günü Neşet Ertaş Kültür Merkezi'nde başlayacak. Ahi Evran Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü'nün hazırlamış olduğu kahramanlık şiirleri ve türküleri söyleyerek şehitlerimizi yad edeceğiz. Üçüncü programımız ise 19 Mart 2019 Salı günü Neşet Ertaş Kültür Merkezi'nde olacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibinin Sarıkamış şehitlerinin anlatıldığı 'Vatan İçin' simli tiyatro gösterimi sunumu yapılacaktır. Tüm Kırşehir halkı davetlidir" ifadelerini kullandı.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20HAZ%C4%B0RAN%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı