ÇEMAŞ, Şeker'in İhalesinde Yok

ÇEMAŞ Döküm ihaleden çekilince, Kırşehir Şeker Fabrikası'nda sadece Çağlayan Kardeşler'in ilgi duyduğu öğrenildi

Kırşehir Haberleri 24 Mart 2018 19:15
ÇEMAŞ, Şeker'in İhalesinde Yok
-A +A

         Başbakan Binali Yıldırım'ın satışa çıkarılan 14 şeker fabrikası için “Kararlıyız; şeker fabrikaları satılacak. Kapatmıyoruz, özelleştiriyoruz” açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında, “10 yıldır gündemde, kararlıyız” açıklaması, Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte 14 şeker fabrikasında kesin özelleştirme kararını gündeme getirdi. 3 Nisan'da başlayacak Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirme süreci sonrasındaki ihaleye katılacağını açıklayan ÇEMAŞ Döküm ve Çağlayan Kardeşler'den ÇEMAŞ Döküm, yaptığı incelemenin ardından fabrikayı alma kararından vazgeçtiğini bildirdi.
KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI  İHALESİ 3 NİSAN’DA
         14 şeker fabrikasının satışına ilişkin ihaleler Nisan ayında yapılacak. Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat fabrikalarının ihalesi 3 Nisan‘a, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları için 18 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.
         Şeker fabrikaları için açılacak özelleştirme ihalelerine gerçek ve tüzel kişiler ile yatırım fonları ve ortak girişim grupları katılabilecek. Satışlar, pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak ve açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.
ÇEMAŞ; ŞEKER İHALESİNE KATILMAMA KARARI ALDI
         Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Türkşeker‘in 14 fabrikasının özelleştirilmesi için ihale sürecinin başlatıldığını açıklamasının ardından ihaleye ÇEMAŞ ve Çağlayan Kardeşler ihaleye katılacaklarını açıklamıştı. ÇEMAŞ Döküm, önceki gün yaptığı açıklamada, Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirme ihalelerine katılmaktan vazgeçtiğini bildirdi.
         ÇEMAŞ'tan, Şubat ayı içerisinde yapılan açıklamada, Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesiyle ilgili dosyanın Özelleştirme Dairesi'nden alınması ve fabrikanın satın alınmasına yönelik tetkikat ve çalışmaları yapma konusunda Genel Müdür Hüseyin Özel’in yetkilendirildiği duyurulmuştu. Ancak, ÇEMAŞ Döküm'den yapılan son açıklamada ihaleye katılmaktan vazgeçildiği duyuruldu. ÇEMAŞ'ın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Bugün toplanan yönetim kurulumuz, Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi sürecinde incelenen özelleştirme dokümanı, Kırşehir Şeker Fabrikası'nda yapılan tam gün bilgilendirme çalışması ve danışmanımız Finans İnvest’ten alınan bilgileri bir bütün halinde değerlendirmiş ve bahse konu ihaleye katılmama kararı almıştır.”
KIRŞEHİR ŞEKER’İN GEÇİCİ TEMİNATI 4 MİLYON LİRA
         Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmede satılma kararına rağmen, Kırşehir'den herhangi bir konsorsiyumun oluşmaması oldukça ilgi çekti. 3 Nisan'da başlayacak özelleştirme sürecinde fabrikaya talip çıkmazsa, Kırşehir Şeker Fabrikası için teklif vermeye hazırlanan Çağlayan Kardeşler ile pazarlık usulü satışın yapılabileceği öğrenildi.   
         Geçici teminat tutarları ayrı ayrı olmak üzere; Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Alpullu, Elbistan ve Muş fabrikaları için 3 milyon lira, Bor, Kırşehir, Yozgat ve Burdur fabrikaları için 4 milyon lira, Çorum, Ilgın, Turhal ve Afyon fabrikaları için 5 milyon lira olarak belirlenmişti.
İMZA KAMPANYASI SÜRÜYOR
         Kırşehir Şeker Fabrikası'ndaki özelleştirme sürecinin 3 Nisan'da başlayacağının açıklanması ve Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kesin kararlığına rağmen, Kırşehir Şeker Fabrikası için açılan imza kampanyasının devam ettiği bildirildi.
         Bilindiği gibi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıkan Şeker-İş Sendikası ülke genelinde olduğu gibi, İş Bankası Kırşehir Şubesi önüne kurdukları stantta yeniden "Şeker Fabrikası Kapatılmasın" diye imza kampanyası başlattı. Şeker-İş Sendikası Kırşehir Temsilciliği, İş Bankası Kırşehir Şubesi önüne kurdukları stantta yeniden, "Şeker Fabrikası Kapatılmasın" diye imza kampanyası başlattı. Kırşehir'de daha önce açılan stantta 18 bine yakın imza toplayan sendika, yeniden başlattığı kampanyada toplanan imzaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a götürecek.
        Şeker-İş Kırşehir Temsilcisi Bilal Şahin, amaçlarının Kırşehir Şeker Fabrikası'nın kapanmaması olduğunu belirterek fabrikada 350'si kadrolu olmak 700 işçinin çalıştığını ve işçilerin işsiz kalmasına hiçbir Kırşehirlinin göz yumamayacağını açıkladı.
AK PARTİLİ SİYASİLER TEDİRGİN
         Hafta içerisinde şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili açıklamada bulunan Çorum Milletvekili Salim Uslu, şeker fabrikalarının satışı konusunda hükümetin yanlış yönlendirildiğini dile getirmişti. Diğer taraftan şeker fabrikalarının satılmaması için  yapılan imza kampanyalarının sayısı 2 milyona ulaştı. Kırşehir’de bu sayı 20 bini geçti. Merkez nüfusu 140 bin olan Kırşehir’de 20 bin imzanın toplanması AK Partili siyasetçileri de tedirgin ediyor.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı