Çınar'dan AFAD'a "GÖNÜLLÜLÜK" Desteği

Çınar Kırşehir Gazetesi olarak tüm ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de binlerce fidanın toprakla buluşturulduğu Geleceğe Nefes Ol Kampanyası'na Afad Gönüllü ekibi ile birlikte destek verdi.

Kırşehir Haberleri 12 Kasım 2019 13:33
Çınar'dan AFAD'a "GÖNÜLLÜLÜK" Desteği
-A +A

           Çınar Kırşehir Gazetesi olarak tüm ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de binlerce fidanın toprakla buluşturulduğu Geleceğe Nefes Ol Kampanyası'na Afad Gönüllü ekibi ile birlikte destek verdi. Bilindiği gibi Çınar Kırşehir ekibi Türkiye'nin İstanbul depremiyle birlikte gündemine daha çok oturan ve bizim bilinçsizce hareket ettiğimiz durumların ortadan kalkması için Afet ve Acil Durum Gönüllüsü olarak büyük bir adım atmış ve Gönüllü Afad ekibine katılmıştı. 
            Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal ve Mubabir Ceyda Çelik AFAD'ın 11 Kasım Pazartesi günü saat 11.11'da gerçekleştirilen Kındam Ormanlığı fidan dikme etkinliğinde de yerini aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Geleceğe Nefes” adı verilen ağaçlandırma seferberliği kapsamında fidanlar toprakla buluşturuldu. 11.11.2019 tarihinde ülkemiz genelinde saat 11:11’de 2023 farklı noktada daha 11 milyon fidanın toprakla buluşturulduğu “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında ilimizde de 75 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. AFAD Çalışanları ve Çınar ekibinin yanı sıra, Afet Gönüllülerimiz ile birlikte #GeleceğeNefes olması için biz de AFAD Gönüllüsü Hatıra Ormanı oluşturarak, 1000 fidanı toprakla buluşturduk.
           Öte yandan 'Geleceğe Nefes' olsun diye, 11 milyon fidanın toprakla buluşması için kazmalar vuruldu, toprakla buluşan her fidana cansuyu verildi.
           Geleceğe miras olacak seferberlik kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin Ankara'da vurduğu ilk kazma ile 81 ilde eş zamanlı olarak fidanlar toprağa bırakıldı. 7'den 77'ye herkes saat 11:11'de, 2023 noktada tam 11 milyon fidanı toprakla buluşturmak üzere bir araya geldi. 'Daha Yeşil Bir Türkiye İçin' tüm yurtta fidanların toprakla buluştuğu etkinlik kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 ilde Bakanlarla canlı bağlantı yaparak 'Haydi Bismillah' dedi. Şırnak'ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sinop'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aksaray'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Antalya'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Konya'da ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımı ile fidanlar toprağa bırakıldı. Cumhurbaşkanlığı kararı gereği, bundan böyle her yıl 11 Kasım, 'Milli Ağaçlandırma Günü' olarak kutlanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koordinasyonunda ilki gerçekleştirilen 'Geleceğe Nefes' adlı ağaçlandırma seferberliğine vatandaşların ilgisi de yoğun olurken; iki ayrı alanda dünya rekoru kırılması da hedefleniyor. İlk olarak, 232 bin 647 fidan ile Endonezya'ya ait "1 saat içinde en fazla fidan dikme" rekorunun, Çorum'da 1 saatte 301 bin 111 fidan dikilerek kırılıp, Guinness Dünya Rekoru'nun Türkiye adına tescil ettirilmesi amaçlanıyor. İkinci rekor için ise; 81 ilde fidan diken vatandaşlarımızın atacakları fotoğraflar ile albüm oluşturulması ve ''Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü'' rekoru kırılması amaçlanıyor.
          Kırşehir Valisi İbrahim Akın ise Mehtap Tepesi'nde yaptığı konuşmasında " “Bilindiği gibi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyonu önlemek, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak amacıyla 11 Kasım tarihini “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan etmiştir. Bu kapsamda, ülkemizin orman varlığını artırmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından 81 ilde “Geleceğe Nefes” ağaçlandırma seferberliği başlatıldı. Bugün de, bu seferberlik kapsamında 11.11.2019 tarihinde ülkemiz genelinde saat 11:11’de 2023 farklı noktada daha yeşil bir Türkiye için 11 milyonun fidanın toprakla buluşturuluyor. Bizler de ilimizde 38 noktada 75 bin fidanı ‘Bugün fidan, yarın nefes’ sloganıyla toprakla buluşturuyoruz. Kırşehir genelinde ilk etapta 60 bin fidan hedefi ile yola çıkılan bu ağaçlandırma kampanyasına halkımızın yoğun ilgi göstermesi nedeniyle bu sayı 75 bine çıkmıştır. İlimizin orman varlığı son 15 yılda %3’ten %7’ye çıkmıştır. İnanıyoruz ki diktiğimiz bu fidanlarla Kırşehir daha yeşil, daha temiz, daha yaşanabilir bir hale gelecektir. Amacımız gelecek nesillere daha sağlıklı ortamlarda yaşamalarına vesile olacak daha yeşil bir Kırşehir bırakmak. Diktiğimiz bu fidanların gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacağına inanıyor, bu günün ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı