Çınar Kırşehir'in Gündeme Taşıdığı O Türbe Restore Edilecek

         Çınar Kırşehir Haber Merkezi’nin 1245 sayı ve 26 Kasım 2019 tarihli gazetemizde yer verdiği “Melikgazi Türbesi Kaderine Terk Edildi” başlıklı haberi ile Kırşehir’in tam merkezinde bulunan Melikgazi Türbesi’nin içler acısı durumunu gündeme taşımıştık. 
Bilindiği gibi tarihi, kültürü ve yeraltı kaynakları her zaman ön planda olan Kırşehir manevi bakımdan da bir o kadar öneme sahip. 
           Şehir içerisinde geçmişten bugüne kadar direnip gelmiş tarihi yapılar, bu yapıların dönemine şahitlik etmiş ve insanların bir çok konuda bilgilendirmesinin ve eğitim almasının yanı sıra Kırşehirlilerin dahi henüz bilmediği sahabe mezarları bulunuyor.
            Bu noktada kültürel varlıkların adeta sesi olan Çınar Kırşehir’in haberi yine cevapsız kalmadı. Kırşehir’de 13. yüzyılda yaptırılan Melikgazi Türbesi ve Lale Camisi’nin, restorasyon çalışması ve çevre düzenlemesiyle turizme kazandırılması hedefleniyor. Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Yenice Mahallesi’ndeki tarihi cami ve arkasındaki türbede incelemelerde bulundu. Etrafı adeta araç parkına dönen Melikgazi Türbesi yere atılan izmaritler, kağıtlar ve pet şişelerden oluşan çöp yığınları tarihi yapıların varlığına, dokusuna gölge düşürüyordu. Özellikle ağaç diplerinde biriken çöpler, hoş olmayan görüntüsüyle dikkatlerden kaçmıyordu. Zaten otopark gibi kullanılan ve etrafına bırakılan ikinci el eşyaların oluşu da görenleri hayretler içerisinde bırakıyordu. 
    Tarihi ve kültürel yapılara olan ilgisiyle de Kırşehirlilerin gönlünü kazanan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, tarihi yapıların restorasyonu ve çevre düzenlemesini içeren projelerin, Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğünce hazırlanıp Valiliğe iletildiğini dile getirdi. Lale Cami önündeki tuvalet ve abdesthanenin arka kısma alınacağını belirten Akın, bu çalışmanın Kasım ayı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını dile getirdi. 
Bilindiği gibi Kırşehir il merkezinde Cacabey Camisi’nin doğusunda, lale Camisi’nin de arkasında bulunan Melik Gazi Kümbeti, Mengücek oğullarından Muzafirüddin Behram Şah adına eşi tarafından 1240-1250 yıllarında yaptırılmıştır. Türbe, Anadolu Selçuklu mimarisinin karakteristik örneklerinden olup, kare kaide üzerine sekizgen planlı olarak kesme taştan yapılmıştır. Kare kaideden sekizgen gövdeye sivri üçgenlerle geçilmiştir. Kümbetin üzerini Türk üçgenlerine oturan konik taş bir külah örtmüştür. Türbe iki katlı olup alt katında mumyalık bulunmaktadır. Bu bölümün üzeri tonozla örtülüdür. Yanındaki bir pencere ile içerisi aydınlatılmıştır. Dışarıdan bir kapı ile mumyalığa girilmektedir. Kümbetin içerisine dışarıdan bir merdivenle sahanlığa, oradan da üzeri stalaktitle bir kapıdan türbeye girilmektedir. Buradaki kapı lentosunun üzerinde üç satırlık, beyaz mermer Selçuklu nesihi ile yazılmış kitabesi bulunmaktadır. Kümbetin içerisi bir pencere ile aydınlatılmıştır. Türbenin zeminden kubbeye kadar olan yüksekliği 5.85 m'dir. Türbenin mumyalıktan itibaren yüksekliği 15 m'yi bulmaktadır. İçerideki duvarlar kemerlerle bölümlere ayrılmıştır.
    Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır’a teşekkür ediyoruz. 
 
YAZARLAR