Çocuklar Bir Günlüğüne Arkeolog Oldular!

Kırşehir'de, yaşları 7 ile 15 arasında değişen bir grup öğrenci, Kaman Kalehöyük Müzesi kazı alanında kazı çalışması yaptı.

Kırşehir Haberleri 4 Ağustos 2018 19:09
Çocuklar Bir Günlüğüne Arkeolog Oldular!
-A +A

         Kırşehir'de, yaşları 7 ile 15 arasında değişen bir grup öğrenci, Kaman Kalehöyük Müzesi kazı alanında kazı çalışması yaptı.
         Kalehöyük Arkeoleji Müzesi Yaz Okulu programı kapsamında, Japon arkeolog Sachihiro Omura ve Kimiyoshi Matsumura’dan kazı çalışmaları ile ilgili bilgi alan öğrenciler, japon arkeologların deneyimlerini dinledi.
         Öğrenciler ellerindeki çapa kazması ile uzman arkeologları aratmayan titizlikle temsili kazı yapan öğrenciler, antik kazı alanında kazı görevlilerinin toprağa gömdüğü eserleri de bulmaya çalıştı. Öğrenciler böylece tarihi eserlerin hangi zorluklar ve sabırla çıkarıldığını uygulamalı olarak öğrenme fırsatı buldu.
         Kimiyoshi Matsumura (arkeolog) 1986’dan bu yana sürdürülen çalışmada, öğrencilere tarih ve arkeoloji hakkında bilgi verdiklerini söyledi. Matsumura, “Müzemizde yaz okuluna gelen çocuklar arkeoloji öğreniyor öğrencilerimiz bugün de kazı alanına gelip eski tarihleri yakından tanımış oluyorlar”dedi.
         Rehber öğretmeni Arkeolog Ömer Koç ise Japonların tarihlerini küçük yaşta çocuklarını aşılayan Sachihiro Omura ve Kimiyoshi Matsumura’ya teşekkür etti. Kazı alanında yapılan çalışmaları yerinde inceleyen ve bilgi alan öğrenciler ise kazı alanında kendilerine böyle bir imkan sunduğu için Sachihiro Omura’ya teşekkür ederek bir günlük arkeolog olmanın keyfini çıkardı. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müze Müdürü İzzet Esen, öğrenciler için hazırlanan yaz eğitim programların devam edeceğini belirtti.


Kaynak : İHA

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı