Coğrafi İşaret Çalıştayları Tamamlandı

Kırşehir Haberleri 22 Haziran 2019 11:34
Coğrafi İşaret Çalıştayları Tamamlandı
-A +A

         Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA) sorumluluk alanında bulunan illerde (TR71 Bölgesi); kırsal kalkınmanın sağlanması, yöresel ürünlerin ve üreticilerin korunması ayrıca kültür turizmine sağladığı katkılar açısından oldukça önemli olan coğrafi işaret tescili konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı proje kapsamında gerçekleştirilen “Coğrafi İşaret Arama Çalıştayları” Kırşehir'in de aralarında bulunduğu 5 ilde tamamlandı.
         Projenin ilk adımı olarak 24- 26 Nisan 2019 tarihleri arasında yine TR71 Bölgesi’ndeki 5 ilde bilgilendirme toplantıları düzenlenmişti. Projenin ikinci aşamasında ise 19 Haziran 2019 tarihinde başlayan ve sırasıyla, Niğde, Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir gerçekleştirilen çalıştaylar 21 Haziran 2019 Kırıkkale’de son buldu.
         Bu illerdeki “Coğrafi İşaret Çalıştayları”   Türk Patent ve Marka Kurumu Uzmanı İsmail Demir tarafından coğrafi işaretin tanımı, kullanım alanları, üreticilere sağladığı katkılar ve başvuru için izlenmesi gereken yöntem hakkında bilgi verildi. Kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları, üretici birlikleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı çalıştaylarda coğrafi işaret tescil başvurusu gerçekleştirilecek yöresel ürünlerin seçimi bölge paydaşlarıyla birlikte yapıldı.
         Buna göre Aksaray’da; Sultanhanı Kilimi, Aksaray Pekmezi, Aksaray Tahinlisi Kırıkkale’de; Kırıkkale Çitleği, Sulakyurt Kavunu, Karaahmetli Patlıcanı Kırşehir’de; Kırşehir Pekmezi, Onyx Taşı, Kırşehir Köftürü Nevşehir’de Nevşehir Kuru Üzümü, Nevşehir Simidi, Nevşehir Pomzası Niğde’de Çamardı Dondurması, Kaynarca Lahanası ve Dermason Fasulye Coğrafi İşaret Tescil Başvurusuna Karar Verilen Yöresel Ürünler oldu. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odasında yöresel ürünlerin coğrafi işaret toplantısı yapıldı. Kırşehir’in doğal ürünleri ve yemek kültürünün zenginliğine sahip çıkılması adına yapılan toplantıya Ahiler Kalkınma Ajansı destek sundu. TSO’da yapılan toplantıya Kırşehir’de bulunan Kamu Kuruluşları temsilcileri, STK Temsilcileri, ve AHİKA yetkilileri katıldı. Kırşehir yöresine ait farklı lezzet ve ürünlerin oylamaya sunulduğu programda 24 kişi oy kullandı. Yöresel ürünlerin tescillenmesi için seçilen 10 üründen 3’üne tescillenmek üzere karar verildi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Ekim%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı