Çorum ve Yozgat'ın Şeker'i de Satıldı!

Özelleştirme İdaresi (ÖİB) tarafından geçen hafta içerisinde gerçekleştirilen ihale sonrasında Niğde Bor Şeker Fabrikası ve Kırşehir Şeker Fabrikası'nın satılmasından sonra, önceki gün de Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları satıldı.

Kırşehir Haberleri 11 Nisan 2018 19:08
Çorum ve Yozgat'ın Şeker'i de Satıldı!
-A +A

         Özelleştirme İdaresi (ÖİB) tarafından geçen hafta içerisinde gerçekleştirilen ihale sonrasında Niğde Bor Şeker Fabrikası ve Kırşehir Şeker Fabrikası'nın satılmasından sonra, önceki gün de Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları satıldı. Yozgat Şeker Fabrikası ihalesini, 275 milyon lira bedelle Doğuş Yiyecek ve İçecek, Çorum Şeker Fabrikası'nın ihalesini ise 528 milyon lira bedelle Safi Katı Yakıt kazandı.
         Kırşehir Şeker Fabrikası'nı  330 milyon lira bedelle satın alan Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'nin şu anda sadece isminin bilindiği ve 5 yıl önce kurulan şirketin hiçbir faaliyetinin bulunmaması tartışılırken, Niğde Bor Şeker ve Kırşehir Şeker Fabrikası'ndan sonra Çorum Şeker Fabrikası 528 milyon lira bedelle Safi Katı Yakıt A.Ş'ye kaldı. Yozgat Şeker Fabrikası ise 275 milyon lira bedelle Doğuş Yiyecek-İçecek A.Ş.'ye satıldı.
         Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), kurumun Başkan Yardımcısı olan Kırşehirli Bekir Emre Haykır başkanlığında, önceki gün pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye, MBM Enerji İnşaat Turizm Emlak Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Fernas İnşaat AŞ, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Ticaret AŞ katıldı.
         İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı. Üç elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 441 milyon lira, artırım aralığı da 1 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi, 528 milyon lirayla Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. Teknik olarak sonuçlanan ihalenin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.
GEÇEN HAFTA DA İKİ İHALE SONUÇLANMIŞTI
         Çorum Şeker Fabrikası ve Yozgat Şeker Fabrikası nihai görüşmeleri Salı günü yapıldı. Geçen hafta Cuma günü de iki ihale sonuçlandırılmıştı.
         Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi 330 milyon lira ila Tutgu Gıda Turizm AŞ verdi.
         Niğde Bor Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi için açılan ihalede ise en yüksek teklifi 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek-İçecek vermişti.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı