Danıştay'dan, Şeker Satışı İtirazına Ret!

Danıştay, Turhal, Yozgat, Çorum, Kırşehir, Bor şeker fabrikalarının satışına yapılan itirazı reddetti

Kırşehir Haberleri 10 Mayıs 2018 19:15
Danıştay'dan, Şeker Satışı İtirazına Ret!
-A +A

         Danıştay, aralarında Kırşehir Şeker Fabrikası'nın da bulunduğu şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik yapılan itirazı reddetti.
         Türk Şeker Fabrikası bünyesinde 14 şeker fabrikasının özelleştirmesine yönelik Danıştay'a yapılan itiraz reddedildi. Şeker-İş, Danıştay'a fabrikaların özelleştirilmesinin iptali istemiyle dava açmıştı.
         Danıştay 13. Dairesi, Türkiye Şeker Fabrikası'na ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin kararın iptal edilmesi yönündeki davayı reddetti. Danıştay, şeker fabrikalarının ihale sürecinin 4046 sayılı yasaya aykırı olmadığına karar verdi.
FABRİKALARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNİN İPTALİ İSTENMİŞTİ
         Şeker-İş Sendikası, Danıştay'a, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin iptali talebiyle dava açmıştı. Sendika, iptal başvurusunda özelleştirme ihalesinde kamu yararının gözetilmediğine dikkat çekerek, ihale sürecinin 4046 sayılı yasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.
         Danıştay'a açılan davada; Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin iptali istenmişti.
ÖYK'DEN 5 ŞEKER FABRİKASI'NIN SATIŞINA ONAY
         Bilindiği gibi, bir müddet önce Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından özelleştirme ihaleleri gerçekleştirilen Kırşehir, Bor, Çorum, Yozgat ve Turhal şeker fabrikalarının satışı onaylandı.
         Resmi Gazete'de yayımlanan Kurul kararlarına göre, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Kırşehir Şeker Fabrikası'nın 330 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne, Bor Şeker Fabrikasının 336 milyon lira ve Yozgat Şeker Fabrikası'nın 275 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ'ye, Çorum Şeker Fabrikası'nın 528 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ'ye, Turhal Şeker Fabrikası'nın ise 569 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Kayseri Şeker Fabrikası AŞ'ye satışına onay verildi.
REKABET KURULU'NDAN 5 ŞEKER FABRİKASI'NIN SATIŞINA ONAY ÇIKMIŞTI
         Rekabet Kurulu, Mayıs ayı başında yaptığı toplantıda Bor, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Turhal şeker fabrikalarının özelleştirilmesi işlemine izin verdi.
         Konuya ilişkin Kurul kararları, Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yayımlandı.
         Buna göre, Türkiye Şeker Fabrikaları'na ait Bor, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Turhal şeker fabrikalarının "satış" yöntemiyle özelleştirilmesi işlemleri onaylandı.

BAŞKAN AKAY, KAYSERİ ŞEKER'İN BAŞARISINI ANLATTI
         Kırşehirliler satışa çıkarılan Kırşehir Şeker Fabrikası'na sahip çıkamazken, Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği-TÜKSİAD’ın  Genel Kurulu’na katılan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’in başarısını anlattı. Başkan Akay, Kırşehir Şeker Fabrikası'nın satışına katıldıklarını ve bu satışta ikinci olduklarını açıkladı.
         TÜKSİAD'ın 200 üyesi arasında önemli bir yere sahip olan Kayseri Şeker'in iştiraklerinden Pan Pazarlama Şirketi'nin 2017-2018 kampanya döneminde sözleşmeli olarak bölge çiftçilerinden alınan beş bin ton ayçekirdeği ve kabak çekirdeğinin üreticiden tüketiciye ulaşmasını sağladığı belirtildi.
         TÜKSİAD Genel Kurulu'nda Kayseri Şeker'in iştiraklerinden ve TÜKSİAD üyesi olan Pan-Pazarlama Şirketinin Kuruyemiş ve bakliyat sektörüne katkıları ve hedefleri hakkında bilgiler veren Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, kamuya ait Şeker Fabrikalarının özelleştirme aşaması hakkında da şunları söyledi; "Kayseri Şeker, şeker sektörünün Türkiye'deki önemli aktörlerinden bir tanesidir. Sektörde önemli bir yeri var. Son yıllardaki çalışmalarıyla ilerleme kaydetti Türkiye'deki şeker sektörünün ayakta kalması konusunda önemli bir rol üstlendi. Bildiğiniz gibi Türkiye'nin son iki üç aylık gündemi içerisinde Şeker fabrikaların özelleştirmesi konusu önemli bir yer tutuyor. Bu vesileyle de Kayseri Şeker, şeker fabrikalarının özelleştirmesi konusunda da üzerine düşen görevini yapmaya çalışıyor."
         Başkan Akay, şöyle konuştu: "En azından sektörün geleceğini kurtarmak açısından, bu fabrikaların çalışmasına katkı sağlamak açısından, Türkiye'de şeker sektörünün güçlü bir şekilde ayakta kalması ve hatta dünyayla rekabet etmesi açısından üzerine düşen görevi yapmaya çalışıyor. Bu süreçte de Turhal Şeker Fabrikası gibi gerçekten Türkiye'de önemli bir yere sahip olan şeker fabrikasının da ihalesini kazanma imkanı bulduk. Biz on dört şeker fabrikasından sekiz tanesinin ihalesine girdik. Turhal da birinci olduk. Çorum, Kırşehir ve Bor şeker fabrikalarında ikinci olduk. Tabii bu ihalelerin neticelenmesi özelleştirme yüksek kurulunun onayıyla gerçekleşiyor. Bu onay gerçekleştikten sonra eğer diğer birinci olan firmalarla ilgili bir sorun olmazsa biz sadece Turhal şeker fabrikasıyla yolumuza devam edeceğiz. Kayseri Şeker Fabrikası bir kooperatif kuruluşu yani bir çiftçi kuruluşudur. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifinin yüzde elli altı hissesine sahip olduğu bir kuruluş. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin yetmiş sekiz bin çiftçi ortağı var. Dolayısıyla Kayseri Şeker Fabrikasının sahibi aslında gerçek manada çiftçilerdir. Dolayısıyla Kayseri Şeker milletin malıdır. Biz oranın emanetçileriyiz bu anlayış içerisinde yedi senedir orada görev yapıyoruz."Kaynak : Çınar Haber Merkez

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı