SICAK HABER

DEPREM HARİTASI DEĞİŞTİ!

Kırşehir'in Birinci Derece Deprem Bölgesi'nden çıktığı risk haritası E-devlet'te yayınlanınca sistem kilitlendi

Kırşehir Haberleri 21 Mart 2018 19:15
DEPREM HARİTASI DEĞİŞTİ!
-A +A

                       Kırşehir, "Riskli Bölge" dışına çıkarıldı!
        Türkiye'nin deprem riski haritası elektronik ortama aktarıldı. Kırşehir, yeni haritayla birlikte Birinci Derecede Deprem Bölgesi'nden çıkarıldı. Kırşehir'in Birinci Derece Deprem Bölgesi'nden çıktığı risk haritası E-devlet'te yayınlanınca sistem kilitlendi. Kırşehir, Kırıkkale çevresi ile birlikte, yeni haritada daha düşük deprem riskine işaret eden turuncuya çalan sarı renk ile işaretlendi.
KIRŞEHİR'İN DEPREM HARİTASI 21 YIL SONRA DEĞİŞTİ
        Türkiye’nin deprem haritası 21 yılın ardından güncellendi ve Birinci Derecede Deprem Bölgesi'nde olan Kırşehir'in deprem haritasındaki yeri değişti. Türkiye'nin yeni deprem haritasının belirlenmesi ile birlikte, 1996 yılında Birinci Derecede Deprem Bölgesi olarak ilan edilen Kırşehir, yeni haritayla riskli alanlar dışına çıkarıldı. Dönemin Belediyesi zamanında birinci derecede deprem bölgesine alınan ve Kırşehir'de yatırımlar başta olmak üzere inşaat sektörünün olumsuz gelişmesine neden olan karar ile Kırşehir'in kalkınması önemli oranda engellendi. 1996'daki karar ile Merkezi Hükümette 3 milyon dolarlık destek alınırken Kırşehir'in kalkınmasına zarar verildiği öne sürüldü.
KIRŞEHİR’İN DEPREM HARİTASI DEĞİŞİYOR     
         Bilindiği gibi inşaat projelerinin de bina yüksekliği ve statik gibi değerlerin belirlenmesinde deprem haritasının rolü yüksek fakat Kırşehir’in en az tehlikeli deprem bölgeleri arasında yer almasının, belediye imar ve şehir planlamasına nasıl etki edeceği ile ilgili bir yorumda bulunmak henüz erken gözüküyor. Aslında Kırşehir, Anadolu’da en eski ve en sağlam arazi yapısına sahip illerden birisi olmakla birlikte, termal alanların yoğun olduğu bölgelerden de birisi. O yüzden, Kırşehir’deki arazilerin jeolojik yapısı birbirine göre çok değişkenlik gösteriyor. Bu anlamda AFAD’ın yeni çalışmasının Kırşehir’in deprem yapısına ilişkin daha sağlıklı veriler sunacağı açık fakat Kırşehir’in bir anda en tehlikesiz deprem bölgeleri arasında gösterilmesi biraz kafaları karıştırıyor.
KIRŞEHİR’İN DEPREM RİSKİNİ ARTIRAN DEPREM 1938 YILINDA YAŞANDI
         Kırşehir’de depremlerin en fazla yaşandığı bölgenin Çiçekdağı ve çevresi olduğu ortaya çıktı. Bölge sık sık hafif şiddetli depremlerle sarsılıyor. Yaklaşık 22 ay önce Çiçekdağı’nda meydana gelen 5.4 şiddetindeki deprem büyük paniğe neden olmuştu. Bu depremde herhangi bir can kaybı yaşanmasa da, Kırşehir’in deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serilmişti. Kırşehir en yıkıcı depremini 1938 yılında yaşadı. 19 Nisan 1938 Pazartesi günü saat 10.59’da 6.7 şiddetinde meydana gelen depremde, 3 bin 680 civarında yapı yıkılırken,  birçok yapı hasar görmüştü. 149 kişinin ölümüne ve 211 kişinin de yaralanmasına neden olan deprem öyle şiddetli olmuştu ki; Kastamonu, Amasya, Sivas, Konya, Eskişehir ve Ankara’da hissedilmiştir. O tarihe kadar deprem riskinin en az olduğu yerlerden olan Kırşehir artık Birinci Derece Deprem Bölgesi haline gelmişti.
DEPREM HARİTASI GÜNCELLENDİ
        En son 1996 yılında hazırlanan Türkiye’nin deprem tehlike haritası güncellenerek önceki gün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan Birinci, İkinci Derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı. Kırşehir, yeni düzenlemeyle, Birinci Derecede Deprem Bölgesi'nden çıkarıldı.
İSTANBUL’DA KIRMIZI ALAN ARTTI
        Haritada İstanbul’da tehlikeli yerleri gösteren kırmızı alanlardaki artış dikkat çekti. AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, “Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı” dedi. 
İstanbul’da 1999 yılında yaşanan depremden sonra, adaların içinden kırılmamış bir hat kaldığına dikkat çeken Tatar, bu hatta en yakın kıyı şeridinin koyu kırmızı renkte gösterildiğini ifade etti.
MAHALLE MAHALLE DEĞERLENDİRME
        Yeni deprem haritası dijital ortama taşındı. Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılmasına imkân tanıyan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Test aşamasındaki uygulamayı kullanmak için ana sayfanın sol üst bölümünde yer alan “raporlama” butonuna tıklamak yeterli. Gereken koordinat bilgileri girildikten sonra, o yerin deprem riski görülebilecek.
EVİNİZİN DEPREM RİSKİNİ SORGULAYIN
         Deprem riskini kontrol etmek isteyen vatandaşlar siteye yoğun ilgi gösterdiği için an itibarıyla siteye girilemiyor.
HESAPLAMALAR OTOMATİK OLACAK
         AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, yeni deprem haritası ile inşaat mühendislerinin işlerinin kolaylaşacağını belirterek, “Eskiden mühendisler hesaplamaları kendileri yapıyordu. Örneğin 1. ve 2. bölge arasında kalan yerleşim yerlerinde, 1’i baz alınca farklı değerler ortaya çıkıyor, bina maliyetleri artıyordu. Artık hesaplamayı program otomatik olarak yapacak ve tartışmaya yer kalmayacak” dedi. Tatar, yeni düzenleme ile 5 farklı zemin türü ve 4 farklı “ivme değeri” baz alınarak hesaplama yapıldığını vurgulayarak, “Sadece mevcut durum değil, fay hattı aktif mi değil mi, en son ne zaman hasar yapıcı deprem üretmiş, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, kayma hızı ne kadar, bütün parametreler üst üste konularak daha sağlıklı hesaplama yapılacak. Yeni harita 3-4 yıllık bir çalışmanın ürünü” diye konuştu.
YÜKSEK BİNALAR İZLENECEK
        Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği de güncellendi. Yönetmelik, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. AFAD, gerekli gördüğü durumlarda, kuvvetli deprem hareketlerinin ölçülmesi amacıyla binalara veya açık alanlara “ivme kayıtçıları” yerleştirebilecek. Yüksekliği 105 metre ve daha fazla olan binalara, “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” kurulması zorunlu hale getirilecek. Gerçek zamanlı kayıt yapacak izleme sisteminin bakımından ve korunmasından yapı sahipleri sorumlu olacak.  
NELER DEĞİŞTİ?
        Haritadaki bir başka değişiklik de İç Anadolu Bölgesi’nde. 22 yıl önceki haritada koyu kırmızı ile gösterilen Kırşehir, Kırıkkale çevresi yeni haritada daha düşük deprem riskine işaret eden turuncuya çalan sarı renk ile işaretlendi. Karadeniz Bölgesi'nde ise Bartın eski haritada koyu kırmızı renkte yer alırken, yeni haritada turuncu renkte gösterildi. Ankara’da da yeni haritada riskin düşürüldüğü görüldü.
 
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı