SICAK HABER

Dev İllüstrasyonlarla Sokakların Hikayeleri!

Sanatçı Hakan Keleş, sokakların hikayelerini, gerçek insanları cüceleştiren dev illüstrasyonlarla anlattı.

Kırşehir Haberleri 10 Ağustos 2018 19:14
Dev İllüstrasyonlarla Sokakların Hikayeleri!
-A +A

         Sanatçı Hakan Keleş, sokakların hikayelerini, gerçek insanları cüceleştiren dev illüstrasyonlarla anlattı. İllüstrasyonlarda Nasreddin Hoca, Aşık Veysel, Cem Karaca, Neşet Ertaş gibi isimlere de yer verdi.
         Kırşehir'de geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen 2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali'nin ardından sosyal medyaya bomba gibi düşen Kırşehir'in unutulmaz sanatçı ısı Neşet Ertaş'ın bu karikatürünü gören Kırşehirliler ve Ertaş sevdalıları bu çizimleri anında paylaştılar.
         Dakikalar içerisinde binlerce Kırşehir sevdalısının paylaşımda bulunduğu bu eserin altına yapılan yorumlar da Kırşehir'e olan özlem içerikli cümlelerdi. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin yaptığı araştırmalara göre Mimar, illüstratör ve akademisyen Hakan Keleş, Türkiye’nin farklı şehirlerinden sokakların hikayelerini dev illüstrasyonlarla anlattı. Cep telefonuyla çektiği sokak fotoğraflarına dev illüstrasyonlar yapan Keleş, çalışmasına “Cüceler Serisi” adını verdi. Sanatçı, bu adı seçerken, cüceler ülkesinde geçen “Güliver’in Gezileri” adlı romandan etkilendiğini söyledi. Keleş’in illüstrasyonlarında gerçek insanlar cüceler olarak görünüyor.  Dev illüstrasyonlar arasında Nasreddin Hoca, Aşık Veysel, Cem Karaca, Neşet Ertaş gibi isimler ile günlük hayattan insanlar yer alıyor. Hakan Keleş’in sokakların görünümüne farklı bir bakış açısı getiren ilginç illüstrasyonları Kırşehirliler tarafından da tebrik yağmuruna tutuldu. Eskişehir’de bir sokakta dev bir teyze pazar torbasıyla evine doğru yol almış, dev bir adam bahçesini suluyor... Bu devler Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi Hakan Keleş’in eseri. Fotoğrafını çektiği bir sokağın üzerinde çeşitli tekniklerle çizimler yapıyor, sosyal medyada paylaşıyor. Epey de dikkat çekti işleriyle. Dünyada bu tür çalışmalar yapan pek çok isim var ancak Türkiye’de yapan, yerel karakterler kullanan yoktu. Toplumumuzdan esinlenerek çizdiği devlere de Gulliver’in hikâyesindeki cücelerin adını vermiş, Lilliputlar. Sanatçı Hakan Keleş ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Bu kadar ilgi çekeceğini tahmin etmiyordum. İlk Lilliput işlerini yapıp az takipçili hesabımda paylaştığımda herkes çok sevmişti, “Daha çok yap” demişlerdi fakat gazetelere çıkacağım aklıma gelmezdi. Zaten fotoğraf çekip illüstrasyon yapıyordum. Bunları kesiştirmek hep aklımdaydı, küçük denemelerim de oldu. Ama teknik açıdan mesai isteyen bir iş olduğundan girmemiştim. Önce, kız arkadaşımın önerisiyle Lucas Leviathan’ın işlerini gördüm ve fotoğrafını çektiğim objeler üzerine karikatürümsü şeyler yaptım. Sonra iki bina arasında havada duran dev bir karakter çizdim ve insanlar çok beğendi. Çizmeye devam ettim. Sokakta yürürken gördüğüm, dikkatimi çeken insanlar. Başta öyle değildi. ilk karakterlerim cinsiyetsiz, tamamen mekânın niteliğine odaklanan soyut tiplerdi. Daha sonra sokağın kullanıcısı olan, yolda yürüyen insanları çizmeye başladım. Şimdilik devam ediyorum. Eskişehir’de yaşadığım için burada devam ediyorum ama başka yerlere gittikçe değişiyor. Doktoramı da biraz bu meseleler üzerine inşa etmeye çalışıyorum. Bir yandan da epeydir aklımda olan, mekân üzerine bir çizgi roman projem var."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı