Dikkat! Kırşehir'de denetimler artırılacak

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı ile İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yaya Öncelikli Trafik’ uygulaması ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de eşzamanlı olarak başlatılmıştı.

Kırşehir Haberleri 30 Nisan 2019 19:15
Dikkat! Kırşehir'de denetimler artırılacak
-A +A

         “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı ile İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yaya Öncelikli Trafik’ uygulaması ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de eşzamanlı olarak başlatılmıştı.
         Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Şubat ayı içerisinde hayata geçirilen ve o günden itibaren birçok sürücünün yayaya trafikte öncelik verdiği uygulamaya ilişkin önemli bir konuşma yapmış ve bu uygulama konusunda sürücülerin hassas olmaları gerektiğini dile getirmişti.
         “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı ile ‘Yaya Öncelikli Trafik’ uygulaması kampanyasını başlatmak üzere konuşma yapan Vali İbrahim Akın, trafikte yaya önceliği kampanyasıyla vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması ve trafikte yaşanan üzücü hadiselerin en aza indirilmesinin amaçlandığını söylemiş ve bu konunun önemine dikkat çekmişti.
         Kampanyanın trafikte yaya önceliği konusunda farkındalık oluşturmak üzere İçişleri Bakanlığımızca başlatıldığını belirten Vali İbrahim Akın, “Alınan her türlü tedbire rağmen çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yaralandığı ya da maddi hasarların yaşandığı trafik kazaları meydana gelmektedir. Trafik kazalarında her yıl 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin önemi daha da artmaktadır. Bu düzenleme ile sürücüler, trafik lambası ya da trafik görevlisi olmayan ancak trafik işareti ya da levhası olan yerlerde sürücüler bu kavşaklarda duracak ve yayaya yol verecektir. Dolayısıyla, geçiş önceliği yayanın olacak, sürücüler de bu kurala uyacaklar. Bugün de bu kapsamda, ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak başlatılan kampanyada yaya önceliğine farkındalık oluşturmak üzere etkinlik düzenliyoruz. İçişleri Bakanlığımız, bu getirilen düzenlemenin kamuoyuna tanıtılması, gerek sürücülerimiz gerekse vatandaşlarımız açısından uygulamaya dönüştürülmesi konusunda “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılını “Trafikte Yaya Önceliği” yılı ilan etmiştir. Bugünkü etkinlikte öğrencilerimiz trafik görevlisi olacak, sürücüleri uyaracak ve yayalar da karşıdan karşıya geçecekler. Ayrıca, yayalarımız da karşıdan karşıya geçerken yaya yolunu ya da trafik ışığı olan noktaları kullanmalıdır. Yıl boyu devam edecek kampanyanın hayırlı olmasını temenni ediyor; ölümlü, yaralanmalı, maddi hasarlı trafik kazalarının en aza inmesine katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Bütün vatandaşlarımızdan da bu konuda hassasiyet beklediğimizi ifade ediyorum.” ifadelerini kullanmıştı.
         Bugün ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Kırşehir Valiliği ile birlikte 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre yarından itibaren trafikte yaya önceliği denetimleri artırılacak. Emniyet ve jandarma trafik birimleri yarından itibaren yıl boyunca özellikle kazaların çok yaşandığı cuma, cumartesi ve pazar günleri başta olmak üzere tüm günlerde cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme-makas atma ihlallerinin yanında trafikte yaya önceliği denetimlerini de artıracak. İçişleri Bakanlığı Kırşehir Valiliği ile birlikte 81 İl Valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı "Yaya Önceliği/Güvenliği" genelgesi gönderdi. Genelgede, 2018 yılında ülke genelinde kaza yerinde 495, kaza sonrası 30 günlük süreçte hastanede 992 olmak üzere toplam 1 bin 487 yaya trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların yaklaşık yüzde 17'si yayaya çarpma şeklinde iken toplam ölümlerin ise yüzde 22,3'ünü yayalar oluşturduğu ifade edildi. Genelgede, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde sürücülere "görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını verme" yükümlülüğü hatırlatıldı. Genelgede, 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" olarak ilan edildiğine dikkat çekilerek; sürücülerin, yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak suretiyle yavaşlamalarını ve durarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla karayolu üzerine yaya önceliğine vurgu yapan "önce yaya" ikonlarının araçların yaklaşım yönünde, tüm ışıksız yaya ve okul geçitlerine çizdirilmesi ve uygulamanın öncelikle şehrin önem ve öncelik arz eden noktalarına çizdirilmesi yönünde talimatlandırıldığı belirtildi.
         Bakanlık Kırşehir ile birlikte 81 ile gönderdiği genelgede, tüm yol kullanıcılarının, sürücü ve yayaların doğru bilgilendirilmesi, kamuoyunda "yaya önceliği" algısının güçlendirilerek yaya kazalarının azaltılması ve yaya güvenliğinin sağlanması hususunda yapılması gereken çalışmaları şu şekilde sıraladı:
EKSİK VE YENİLENMESİ GEREKEN İŞARETLEMELER TAMAMLANACAK
         Işıklı ve trafik görevlisi bulunan kavşaklarda yayaların ışık ve görevlinin talimatına göre hareket etmesi gerektiği vurgulanacak. Yaya/okul geçitlerindeki yatay ve dikey işaretlemeler kontrol edilerek standartlara uygun olmayanların yenilenmesi ve eksik olanların tamamlatılması için yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla koordine sağlanacak. Sürücülerin bu geçitlere yaklaşırken dikkatlerini çekmek amacıyla "önce yaya" ikonlarının yaya hareketliliğinin yoğun olduğu geçitlerden başlayarak tüm geçitlere uygulanması sağlanacak. Yaya/okul geçitlerinde aylık çalışma programlarında her ekip için görevlendirme yapılarak "sürekli, etkin ve yoğun" şekilde denetimler gerçekleştirilecek.
KALDIRIMLARA ARAÇ PARK EDİLMESİNE İZİN VERİLMEYECEK
         Yayaların kaldırım yerine taşıt yolunda yürümelerine neden olan kaldırım üstü araçların parklanmalarına izin verilmeyecek. Dikkat ve algıyı azaltarak yayaların geç fark edilmesine/fark edilmemesine neden olan cep telefonu ve hızlı araç kullanımı konularında denetimler artırılacak. İllerimizde "Yaşam İçin Kısa Bir Mola" sloganıyla oluşturulan "Yaşam Tüneli" bulunan alanlarda sürücülere/yolculara emniyet kemeri kullanımının gerekliliği, cep telefonunun insan dikkati üzerindeki olumsuz etkileri, aşırı hız ve normal seyir hızının insan yaşamı üzerine değiştirilemez etkisi ve "yaya önceliği/güvenliği" konularında bilgilendirme faaliyeti yürütülecek.
TÜM KOLLUK BİRİMİ SORUMLU OLACAK
         Kırşehir'e de gönderilen genelgede, trafik kazasına ve can kayıplarının artmasına neden olan kural ihlallerinin tespit edilmesinde, sürücülerde algılanan yakalanma riskinin oluşturulmasında tek başına trafik zabıtasının yeterli olmadığından, tüm kolluk birimlerinin bir seferberlik ruhuyla etkin bir şekilde görev yapması amacıyla başlatılan "Bu Yolda Hep Birlikteyiz" kampanyasında olduğu gibi yaya güvenliğinin sağlanması konusunda da tüm kolluk personeline görev esnasında ve dışında sorumlu olacak. Bu kapsamda Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen ilgili kanun kapsamında da yaya önceliği konusunda da "Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı" düzenlenecek. 01 Mayıs 2019 tarihinden başlayarak yıl boyunca özellikle cuma, cumartesi ve pazar günleri başta olmak üzere bütün günlerde, tüm birimlerde çalışan emniyet ve jandarma personelinin cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme-makas atma ihlallerinin yanında "yaya önceliği konusunda seferberlik ruhuyla topyekûn etkin bir şekilde denetimler yapacak. Yürütülen faaliyetlere toplumsal destek sağlamak için bilgilendirme ve denetim faaliyetleri ile trafik güvenliğine katkı sağlayacak ve örnek teşkil edecek davranışlar ulusal, yerel ve sosyal medyada paylaşılacak. Yaya önceliğine vurgu yapan, farkındalığı artırmaya yönelik çalışmaların Mayıs ve Haziran aylarında da kararlılıkla sürdürülerek, karayolu üzerine çizilen "önce yaya" ikonlarının 01 Temmuz 2019 tarihine kadar tamamlanması için ilgi mülki idare amirleri koordinasyonunda gerekli tedbirler alınacak.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı