Dolu Yağışı Tarım Arazilerini Olumsuz Etkiledi

İl genelinde geçen gün etkili olan dolu ve sağanak nedeniyle bazı köylerdeki ekili arazilerde zarar oluştu

Kırşehir Haberleri 22 Mayıs 2018 08:38
Dolu Yağışı Tarım Arazilerini Olumsuz Etkiledi
-A +A

                 Kırşehir'deki bazı köylerde dolu ve sağanağın tarım arazilerinde lokal olarak yüzde 30 zarar oluşturduğu bildirildi.
                  Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, yaptığı açıklamada, geçen gün yaşanan dolu ve sağanağın etkilerinin bugün ortaya çıkmaya başladığını söyledi.
                 İl genelindeki tüm köy muhtarlarıyla irtibata geçerek arazilerde hasar tespiti yapmaya çalıştıklarını belirten Şahin, ilk etapta merkeze bağlı Değirmenkaşı ve Ulupınar köyleriyle Çiçekdağı ilçesine bağlı 3 köydeki ekili arazilerde hasar olduğu bilgisinin ulaştığını kaydetti.
                Değirmenkaşı ve Ulupınar köylerine ekip göndererek inceleme yaptırdıklarını vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: "İki köyümüzdeki ekili arazilerde lokal olarak yüzde 30'un üzerinde dolu zararı var. Buralar ağırlıklı olarak buğday, nohut, pancar ekimi yapılan yerler. Şu anda hasar tespit çalışmalarını yapıyoruz. Ekipler görevlendirildi. Ben de bizzat arazide incele yaptım. Tüm ilçeleri arattırdım, muhtarlarımıza mesaj gönderdim. Çiçekdağı ilçesine bağlı 3 köyde de dolu zararı var denildi. Oraya da bir ekip gönderilip, inceleme yapılacak."
                Şahin, 6 Mayıs'ta yağan doluda da Mucur'un Karova başta olmak üzere çevresindeki köylerde ekili alanlarda zarar oluştuğunu hatırlatarak, çiftçilerin tarımsal sigortaya dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.
              Öte yandan, dolu ve sağanak sırasında Akçakent ilçesi girişindeki trafoya yıldırım düşmesi sonucu 14 köye 4 saat süreyle elektrik verilemediği, itfaiye ekiplerinin trafodaki yangını söndürmesinin ardından TEDAŞ görevlilerinin arızayı giderdiği öğrenildi.

Kaynak : (AA)

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı