DSİ'den Kırşehir'e Uyarı!

Kırşehir'deki baraj ve göletlerdeki su miktarında, geçen yıla göre yüzde 10 azalma var

Kırşehir Haberleri 12 Mayıs 2018 19:15
 DSİ'den Kırşehir'e Uyarı!
-A +A

         Kırşehir'de yılın ilk üç ayında yeterli yağışın olmaması ve Nisan ayındaki kuraklık nedeniyle barajlara gelen su miktarının geçen azalması su sıkıntısını gündeme getirdi. DSİ Yetkilileri, vatandaşları uyarırken, “Sularımızı verimli kullanalım” uyarısında bulundu.
         Kırşehir'de ‘barajlara gelen yağışların yıllara göre kıyaslandığında, yağışların yeterli olmadığı ve Mayıs ayı başlarında görülen yağışların barajlardaki su seviyesini yükseltmediği açıklaması yapılırken, vatandaşlara tasarruf çağrısı yapıldı. Kırşehir ve ilçelerinde Nisan ayı yağışlarının bir önceki yıla göre yeterli olmadığı vurgusu yapılırken Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu da bu kış son 44 yılın en büyük kuraklığının yaşandığını belirterek, “Bu yıl havzalarda kar yağışı az oldu. Bahar yağışları açığı kapatacak gibi. Gerek içme suyu gerekse tarımsal barajlardaki açık kapanmak üzere” dedi.
         Devlet Su İşleri (DSİ) 12. Bölge Müdürlüğü Yetkilileri, yılın ilk 3 ayında ortalamanın altında yağış olduğunu belirterek, baraj göllerindeki su miktarının azalması nedeniyle Kırşehir ve ilçelerinde kuraklık uyarısında bulundu. Yetkililer, açıklamalarında, ülke geneline 2017'de uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 14,5, 2016'ya göre ise yüzde 15,3 daha az yağış düştüğünü, bu yılın üç ayında da beklenen yağışların olmadığını belirttiler.
         Yetkililer, Kırşehir ve çevresindeki yağışlardaki düşüş neticesinde su depolama tesislerinde kullanılabilir su miktarının geçen yıldan yüzde 10 daha az olduğunu vurgularken, barajlardaki doluluk oranının çok düşük olduğunu ifade ettiler. 2018 yılı kış sezonu itibarı ile barajların doluluk seviyelerinde gözle görülür bir düşüş söz konusu olduğuna dikkat çekildi. Yetkililer, Kırşehir'deki barajların doluluk oranlarının 15 Mart  tarihi itibarı ile şu şekilde olduğunu açıkladı: Çoğun Barajı yüzde17, Karaova Barajı yüzde 14, Kültepe barajı yüzde 8, Sıdıklı Barajı yüzde 14, Aksaklı Karacalı Göleti yüzde 20, Kumtepe Göleti yüzde 43.
         Devlet Su İşleri 12. Bölge Müdürlüğü Yetkilileri'nden alınan bilgiye göre, son 44 yılın en kurak dönemi bekleniyor. Bu yıl yağışların az olması nedeniyle kuraklığa karşı çeşitli önlemler alındığını belirten DSİ Yetkilileri bu önlemlerin başında anlaşması 2015 yılında imzalanan Kırşehir içme suyu inşaat çalışmalarının yer aldığını söyledi.
         İçme suyu inşaatlarının yüzde 95'inin tamamlandığını belirten yetkililer kısa süre içerisinde tüm işlerin biteceğini açıkladı. Bu proje ile 2045 yılında tahmini 233 bir kişinin içme suyu karşılanacak. Sulama ağırlıklı kullanılabilen gölet inşaatlarının devam ettiği belirtilerek Neşet Ertaş'ın köyünde Neşet Ertaş Göleti. Boztepe'de Çamalak Göleti ve Akpınar'da Pekmezci göletlerinin devam eden çalışmalar olduğunu dile getiren yetkililer ayrıca Kaman Yukarıçiftlik Bala Göleti sulamasının rehabilitasyonu işiyle ilgili 2018 yılında sözleşme imzalanarak inşaatına başlandığını belirtti.
         Geçen ay içerisinde Valiliği bünyesinde yapılan koordinasyon toplantısında su israfını önlemek ve su tasarrufu sağlamak amacıyla ilgili birimlerle görüşülürken, halkın bu konuda bilinçlendirilmesi için DSİ Şube Müdürlüğü de çeşitli öneriler sundu.
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı