Dünya Su Günü Kutlandı

Kırşehir Belediyesi, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Cacabey Meydanı'nda kutlama programı düzenledi

Kırşehir Haberleri 22 Mart 2018 19:07
Dünya Su Günü Kutlandı
-A +A

                      Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, kutlama nedeniyle yaptığı konuşmada, “Dünya Su günü münasebetiyle Cacabey Meydanı'nda belediye olarak, çocuklarımıza, gelecek nesillerimize su kaynaklarının önemini anlatmak halkımıza da su ile ilgili konularda da dikkatlerini çekmek üzere arkadaşlarımız bir etkinlik düzenledi. Bu güzel etkinliği düzenledikleri için arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Dünyada su kaynaklarının önemi dünyamız yaşlandıkça her geçen gün artıyor. Türkiye için bu önemli kritik bir hal alıyor.
                     Türkiye su zengini bir ülke değil, su fakiri bir ülkedir. Su kaynaklarını korumamız gelecek nesiller açısından son derece önemli. Biz de Kırşehir Belediyesi olarak dokuz yıldır görev yapıyoruz. Bu görev süremiz içerisinde gerek su kaynaklarının yenilenmesi, gerekse suyun her ile iletilmesini sağlayan hem şehir içi şebekemizin, hem de ana ishale hattımızın yenilenmesi konusunda çok kritik önemli çalışmalar ve projeler hayata geçirme fırsatımız oldu. Bu kapsamda Kırşehir Belediyesi olarak öncelikle Kırşehir’in yeşil dokusu olan Kılıçözü Vadisi'ni maalesef yıllardır on yedi kuyuyla 24 saat su çekiyoruz. Kırşehir şehir merkezinin suyunun yüzde 80'ini Selafur, Kurt Ocağı, Özbağ mevkiindeki kuyulardan sağlıyoruz. Yüzde 20'sinide Ökse mevkiinden sağlıyoruz. Kırşehir’in eski Kılıçözü Vadisi'nde dipsiz göller, çeşmeler vardı. Pınarlar su kaynardı. Bunların hepsi kurudu. Hiç durmadan su çekerseniz bu kaynakları buna dayamaz. Her geçen gün su seviyemiz biraz daha düşüyor. Pompaların seviyesi her geçen gün biraz daha aşağı doğru indiriyoruz. Bu kaynaklar tükenmez, bitmez kaynaklar değil. Bu kaynakları korumamız, Kırşehir’in geleceği açısından son derece önemli. Göreve geldiğimizde hemen bununla ilgili çalışmalar başlattık. DSİ tarafından açılan beş tane kuyuyu, Yerköy yol ayırımını geçtikten sonra Horozun Gediği denen mevkiden 251 litre/saniye. Kırşehir’imizin ihtiyacını karşılayacak oranda beş kuyuyu Kırşehir Belediyesi'ne devir aldık" dedi.
                   Başkan Bahçeci, yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “DSİ ile birlikte yaptığımız proje ile 49 kilometre ishale hattı döşedik. Kırşehirliler çok iyi bilirler. Ana ishale hattımız nereden geçiyordu? Ankara-Kayseri yolunun tam altından geçiyordu. Saatli bomba gibi! Bir patlasa tırı bile hava uçurur. Çünkü çok ciddi bir basınca sahip bir su. Hatlarımız çürümüş durumdaydı. İhtiyacımız olan suyun tam iki katı su almak zorundayız. Çünkü borular çürüdüğü için sürekli kaçıyor. 400 litre/saniye su alıyorduk. Bu çok büyük bir oran. Hem suyumuz az, hem ihtiyacın iki katı suyu borularımız çürüdüğü için heba ediyorduk. Yaptığımız çalışma ile birlikte altına tane Özbağ tepelerine yaptığımız su depoları ile ve 49 kilometre ana ishale hattı ile bu şebekemizi tamamen yeniledik. Bu sene yapacağımız ihale ile iki tane arıtma tesisi ile Kırşehirli hanımefendilerinin özellikle Kırşehir’in suyu coğrafi yapısından dolayı kireçli. Yağacağımız arıtma tesisi ile suyumuzu da arıtarak Kırşehir’e kireçten arındırılmış suyu vermiş olacağız. Bunu yanında şehir içi şebeke var. Bizim şebekemiz asbest borularla mevcut. Asbest borular dünyada artık kullanılması yasak borular. Kanserojen madde içeren borular. Kırşehir’imiz 50-60 yıldır o zaman ki teknoloji o olduğu için o asbest borulardan yıllardır su temin etti. Su depolarımızı siz görmüyordunuz. Su depolarımızın hepsi çok kötü durumdaydı. Depolarımızın içindeki vanalardan borulardan pas akıyordu resmen. Tam 12 milyon Avro yatırım yaptık. 177 bin metre şehir içerisindeki asbest boruları yeniledik. 3 tane yeni su borusu yaptık. 7 tane eski su depomuzu revize ettik. 4 bin tane abone bağlantımızı komple yeniledik."
                   Alt yapı yatırımlarını biz millet olarak sevmediklerini kaydeden Başkan Bahçeci, konuşmasını şöyle tamamladı: "Belediye başkanları alt yapıdan kaçıyorlar. Mühendis bir belediye başkanı olarak söylüyorum. Alt yapıyı yapmadan, üstüne bir taş koymak asfalt atmak vatan hainliğine eş değerdir. Alt yapıyı yapmadan, üst yapmak bu milletin parasına pula sağlığına ihanet etmek demektir. Biz bu anlayışla birilerinin kızacağını bilerek, birilerinin saldıracağını bilerek korkmadan çekinmeden Kırşehir’in bütün alt yapısını yeniledik. Bu büyük bir riskti. Kırşehirlilerin bize olan güvenini, bize olan inancına güvenerek bu işe giriştik. Bütün şehrin alt yapısını yeniledik. Hem de mahallelerimizdeki su şebekesini yenilemiş olduk. Kırşehir tarihinde ilk defa bütün alt yapıyı yeniledik. Türkiye’nin ve Kırşehir’in geleceğine en önemli yatırımdır."

Kaynak : (Çınar Haber Merkezi)

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı