Durukafa’dan Eczacıya Şiddete Büyük Tepki!

34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Halil Durukafa Mersin’de yaşanan eczacıya şiddet olayına tepki gösterdi.

Kırşehir Haberleri 5 Temmuz 2018 09:44
Durukafa’dan Eczacıya Şiddete Büyük Tepki!
-A +A

         34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Halil Durukafa Mersin’de yaşanan eczacıya şiddet olayına tepki gösterdi. Durukafa konuyla alakalı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
         “Biliyorsunuz eczaneler 7/24 halka sağlık hizmeti dağıtmak için açık bulunuyorlar. Bir saniye bile şehir eczanesiz ilaçsız bırakılmamaya çalışılıyor. Biz bu konuda çok titizlikle bu organizasyonu yapmaya çalışıyoruz. Bu çok önemli bir organizasyondur. Çünkü insan sağlığı, kamu sağlığı bizim için en önemli olan durumdur. Mersin Tarsus ilçesinde gece nöbeti yapan bir eczanemize bir saldırı oldu. Biri ağır 4 tane eczane personelimiz bu saldırıda yaralandılar. Biz onlara acil şifalar diliyoruz. Özellikle kamu yararı için çalışırken böyle bir saldırının olması bizi çok üzdü. İşin ayrıntısına girdiğimiz zaman bir eşdeğer uygulaması sebebiyle bu saldırının gerçekleştiği söylenildi. Türk Eczacılar Birliği ve eczacı odamızın da kamuyu aydınlatmak adına çeşitli girişimleri var. Biz diyoruz ki orijinal ilaçla eşdeğer ilacın etki beklentisi aynıdır. İkisi de birbirinden farklı değildir. Kamunun bunu mutlaka öğrenip, bilmesi lazım. Bu devletin yani Sağlık Bakanlığı'nın, Dünya Sağlık Örgütü'nün eczacılara verdiği bir haktır. Bizde bu hakkı kullanmaya çalışıyoruz. Neden kullanıyoruz, çünkü o kadar çok yelpaze var ki ilaçlarda biz hepsini bulundurmak eczane bütçelerini aşıyor.
         Bu eczane bütçelerini açtığı içinde bu muadil ilaçlar oluyor. Bizim derdimiz gece gündüz insanları ilaçsız bırakmamak eşdeğer olsun orijinal olsun hiç önemli değil çünkü etki mekanizmaları, etkileri aynı. Kamu sağlığı verdiğimizi düşünüyoruz gece nöbetlerimizde, bu kamu sağlığını yaparken de böyle saldırılar olması bizi derinden yaralıyor. Tekrardan Tarsus İlçesi'nde eczanemiz personellerine acil şifalar diliyoruz. Bu konuda emniyet güçlerinde nöbetçi eczanelere biraz daha önem vermesini istiyoruz. Tekrar söylüyorum orijinal ilaçla muadil ilaç arasında bir fark yoktur. Özellikle nöbetlerde kamu yararına yaptığımız çalışmalar için saygı bekliyoruz.” 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı