Ehliyet- Pasaportta Yeni Dönem

Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Şinasi Kaya, 2 Nisan'dan itibaren ehliyet ve pasaportların kendileri tarafından verileceğini duyurdu

Kırşehir Haberleri 1 Nisan 2018 14:15
Ehliyet- Pasaportta Yeni Dönem
-A +A

         Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Şinasi Kaya, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen sürücü belgesi ve pasaportların, 2 Nisan itibariyle kendileri tarafından verileceğini açıkladı. Kaya, "Bugünden itibaren pasaport ve sürücü belgesi verilme işlemleri tamamen nüfus müdürlükleri eliyle gerçekleşecek ve vatandaşlar daha yüksek standartlarda ve hızla bir hizmete kavuşmuş olacak" dedi.
         Mesainin ilk gününde hem pasaport hem de sürücü belge müracaatlarını kabul edebileceklerini belirten Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Şinasi Kaya, "Daha önce Emniyet teşkilatı birimine yapılan müracaatların aynısını biz yapacağız. Umumi pasaportlar ile yeşil ve gri pasaport başvuruları İl Vatandaşlık Nüfus Müdürlüğümüzce yapılacak. Pasaport ve ehliyet harçları ise bankalara yatırılacak. Kaman, Çiçekdağı ve Mucur'da ise ehliyet ve bordo pasaportlar verilecek" dedi.
         İl Müdürü Kaya, bugüne kadar Emniyet tarafından yapılan işlemlerin Bakanlar Kurulu kararı gereği kendileri tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı. Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Şinasi Kaya, "Bundan sonra pasaport ve ehliyeti biz vereceğiz.  Hem vatandaşımız fazla zaman tüketmeyecek, hem de kamu dairesindeki verimlik en üst noktaya çıkaracak" dedi.
         Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Şinasi Kaya, Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredilmesine dair sürenin bugün sona tamamlanacağını belirterek şu bilgileri verdi: "Ehliyet ve pasaportların tarafımızdan verilmesi için gerekli çalışmalar tamamlandı. Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'nden iki görevli işlemler için bir süreliğine bize yardımcı olacak. Kırşehir Merkez'de yeşil pasaport dâhil olmak üzere bütün pasaportlar ve sürücü belgeleri tarafımızdan verilecek. Kaman, Mucur ve Çiçekdağı'nda ise ehliyet ve bordo pasaport düzenlenecek. Doğal olarak iş hacmimiz artacak. Buna rağmen mevcut personelimizle daha fazla çalışarak vatandaşın işlerini kolaylaştıracağız. Elbette ilk günlerde ufak-tefek aksaklıklar olacaktır. Pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler mevcut hizmet binamızın içerisindeki düzenlemeyle yapılacak. Çipli kimlik kartından olduğu gibi, bu hizmette de alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
ÇİPLİ NÜFUS CÜZDANI SAYISI 63 BİNİ GEÇTİ
         Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü Şinasi Kaya, Türkiye Cumhuriyet kimlik kartı projesinin de başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi, "Kırşehir'de 24 Mart tarihi itibariyle çipli kart alanların sayısı 63 bin 220 oldu. Vatandaşlarımız, 2 Ocak 2017 tarihinde başlayan uygulama ile yeni kimliklerini bütün ilçelerimizde alabilmektedir. Şu ana kadar Merkez İlçe'de 37 bin 47 kişi, Kaman'da 10 bin 221 kişi, Mucur'da 6 bin 251 kişi, Çiçekdağı'nda 3 bin 815 kişi, Akpınar'da 2 bin 336 kişi, Akçakent'te 2 bin 80 kişi ve Boztepe'de bin 470 kişi çipli kimlik aldılar. Kırşehir'in nüfusunun 234 bin 529 olduğunu düşünürsek, yüzde 30'unun çipli kartını aldığını söyleyebiliriz" dedi.
         1 Ocak 2018 tarihinden itibaren çipli nüfus cüzdanı yenileme ücretinin 18,50 lira olduğunu belirten Şinasi Kaya, yeni nüfus cüzdanı kayıptan yenileme ücretinin 37 lira olduğunu ifade etti. Evlilik nedeniyle kimlik değişiminin de 18,50 lira olduğunu, yeni doğan bebek için kimlik kartı çıkarma ücreti alınmadığını belirten Kaya, vaktinde yapılmayan bildirimin ardından kimlik kartı çıkarma ücretinin de 18,50 lira olduğunu açıkladı.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı