Ekmek İsrafına Dikkat Çekildi

Ahi Evran Üniversitesi bir yandan eğitim faaliyetlerine devam ederken diğer taraftan toplumsal duyarlılık projeleri ile sorun ve ihtiyaçlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi ve bu çözüm önerilerinin hayata geçirilmesini amaçlıyor.

Kırşehir Haberleri 25 Nisan 2016 19:00
Ekmek İsrafına Dikkat Çekildi
-A +A

                 Ahi Evran Üniversitesi bir yandan eğitim faaliyetlerine devam ederken diğer taraftan toplumsal duyarlılık projeleri ile sorun ve ihtiyaçlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi ve bu çözüm önerilerinin hayata geçirilmesini amaçlıyor.
               Ahi Evran Üniversitesi, toplumsal duyarlılık projeleri ile gençleri, takım çalışması yoluyla bireyler arası empati kurabilen, proje döngüsü yönetimi konusunda bilgi ve beceri sahibi, iletişim ve organizasyon becerileri güçlü, sadece mevcut projelerde yer alan değil, kendi proje fikirlerini de geliştiren, çözüm önerileri sunan, sivil toplumun gücünü kavrayan, yaşadıkları çevreyi her yönüyle anlayabilen gençler olarak yetiştirmeyi hedefliyor. Bu bilinçten hareketle Evrensel Öğrenci Topluluğu tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi Kırşehir Şubesi ile ortaklaşa  “Ekmek İsrafı” konulu panel düzenlendi.
                Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Güreşci moderatörlüğünde Kazakistan Amfisi'nde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Kırşehir Toprak Mahsulleri Ofisi Müdürü Fatih Gümüş ile Bilgi İşlem Şefi Gökhan Özcan ve Kırşehir Gökbulut Camii İmam-Hatibi Osman Koç katıldı. Panel çok sayıda öğrenci tarafından takip edildi.
              Fatih Gümüş, konuşmasında Toprak Mahsulleri Ofisi'nin çalışmaları hakkında bilgi vererek 2013 yılında başlatılan “Ekmek İsrafını Önleme” kampanyasından bahsetti. Gümüş, kampanyanın uluslararası bir niteliğe sahip olduğuna değinerek milli ekonomimize 2,8 milyar katkı sağladığını ve bu tür bilinçlendirici faaliyetlerin üniversite ve okullarda devam edeceğini söyledi.
Ekmek alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunan Gökhan Özcan, ülkemizde günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar adet ekmeğin çöpe atılarak ya da hayvanlara verilerek israf edildiğini ifade etti. Özcan, “İsrafın yıllık ekonomik karşılığı olan 1,5 milyar TL ile 100 yataklı 80 hastane,16 derslikli 5 yüz okul, 5 yüz kilometre bölünmüş yol yapılabilmektedir” dedi.
                 İsrafın zararının toplumsal boyutları hakkında bilgiler veren Osman Koç ise israfın dini boyutundan bahsederek Hz. Muhammed'in hayatından örnekler verdi.

Kaynak : www.kirsehirhaber365.com

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı