Emine Erdoğan’a Kırşehir pekmezi

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde Türkiye’nin birbirinden güzel ürünleri görücüye çıktı. Bu ürünler arasından Kırşehir’in meşhur pekmezi davetlilerin büyük ilgisini çekti.

Kırşehir Haberleri 22 Eylül 2019 12:00
Emine Erdoğan’a Kırşehir pekmezi
-A +A

          Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde Türkiye’nin birbirinden güzel ürünleri görücüye çıktı. Bu ürünler arasından Kırşehir’in meşhur pekmezi davetlilerin büyük ilgisini çekti. 
           Açılış sonrası davetlilerle birlikte stantları gezen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, Kırşehir’in yeni mahsul pekmezini takdim ettiler. Başkan Gökçınar, Emine Erdoğan’a pekmezin yapılışı ve Kırşehir pekmezinin özellikleri hakkında bilgi verdi. Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, Emine Erdoğan verdiği bilgilerde şunları söyledi:
          Kendine has kokusu ve özelliği ile dikkat çeken Kırşehir üzüm pekmezi, yüzyıllardır süren geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor.
           Kırşehir genelinde olduğu gibi ilçesi ve köylerinde de bağ bozumu başladı. Toplanan üzümler, kışın tüketilmek üzere pekmez yapılmaya başlandı.
           Pekmez yeteri kadar tanıtılamadığını söyleyen ve pekmezin özellikle kış dönemlerinde bir çok derde deva olduğunu söyleyen Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, "Kırşehir’de eskiden olduğu gibi büyük üzüm bağları artık yok. Küçük bahçelerde tel boylarına, asmalıklara ve hobi bahçelerine dikilen az miktardaki asmalardan arta kalan üzümler hasat edilerek yapılan meşhur ’Kırşehir pekmezi’ni artık sadece kendimize yetecek kadar yapmaktayız” dedi.
           Uzun uğraşlar sonrası hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan pekmezin el becerisi de gerektirdiğini anlatan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, "Uzun uğraş ve zahmetler sonucu el işçiliği ile tamamen doğal yollardan hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen pekmezlerimiz kış mevsiminde her derde deva olarak kullanılır. Bir kilogram üzüm pekmezi, ortalama 5–6 kilogram üzümden çıkmaktadır. Pekmezlik üzümler çeşitli şekillerde sıkılır ve şırası elde edilir. Bu şıra üzerinde ekşiliği gidermek amacıyla ön kaynatma işlemi uygulanır. Bu sürenin sonunda bir gece dinlendirilen şıra tekrar kaynatma kazanına boşaltılır. Kaynatma işlemi açık yayvan kaplarda yapılır ve düşük ısıda koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Kaynatma kazanında şıra kaynamaya başlayınca oluşan köpükler kepçe ile alınır. Kaynama ilerledikçe şıranın üstü kırmızı köpük bağlar, şıra içten içe kızarır göz göz olarak kaynar ve pekmez kokusunu yayar"diye konuştu.
           “Pekmezi çok beğendiğini” ifade eden Emine Erdoğan “Hediye edilen pekmezden dolayı çok memnun olduğunu belirtip Zerrin Güngör ve Hilmi Gökçınar’a teşekkür etti.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı