SICAK HABER

Eraslan'dan KTSO'ya Eleştiri!

MÜSİAD Başkanı Hasan Eraslan: "KTSO, sadece evrak onaylayan kurum olmaktan kurtulmalı"

Kırşehir Haberleri 5 Nisan 2018 19:09
Eraslan'dan KTSO'ya Eleştiri!
-A +A

         Kırşehir Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Hasan Eraslan, Pazar günü seçime gidecek olan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KTSO) sadece evrak onaylayan kurum olmaktan kurtarılması gerektiğini açıkladı.
         MÜSİAD Başkanı Hasan Eraslan, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Mesele şahısların başkanlığı değil, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın aktif hale gelmesidir. Odaların kuruluş ve işleyiş gayeleri bellidir. Ticaret ve Sanayi Odası büyük illerde Ticaret Odası ve Sanayi Odası olarak ayrı, ayrı hizmet yürütürler.
         Odalar ticaret erbabının örgütüdür. Odalar ticaret erbabının örgütlenmesi, dayanışması, ortak problemlerinin çözümü, ortak ticaret faaliyetleri yapmaları gibi gayeler için kurulmuş resmi statüsü olan kurumlardır.
         Aslında resmi statüsü olsa bile bir sivil toplum kuruluşu sayılır. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası kuruluş gayesi içerisinde bulunan faaliyetlerin hiçbirini yerine getirememiştir. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası sadece kayıtlı esnafların sicil kaydı, faaliyet belgesi, ticaret gazetesi gibi evraklarının onaylandığı bir kurum olmaktan öteye gidememiştir. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası bir an önce sadece evrak onaylayan kurum olmaktan çıkıp, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı esnafların ortak menfaatlerinin korunduğu, Kırşehir'e istihdam sağlayacak, katma değer üretecek yeni projelerin mimarı ve takipçisi olmalıdır.
         Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası uyuşmazlıklarda esnaflar arasında hakem olmalıdır. Esnafın aleyhine olan rekabette uzlaştırıcı olmalıdır.
         Ekonomimizin lokomotifi olan ticaret erbabının ihtiyaçlarını, problemlerini bilen, çözüm arayan ve hükümet nezdinde çözüm bulabilecek, bakanlara ve bürokrasiye rahat ulaşabilen bir ekibin yönetiminde olması gerekir. Yoksa 'eski tas eski hamam' misali değişen bir şey olmaz. Mesele şahısların Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası başkanı olması değil, mesele Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın üretken olması. Mesele şahısların başkanlığı değil, Ticaret ve Sanayi Odası'nın aktif hale gelmesidir."
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Nisan%20CUMA-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı