Erciyas’tan okuma yazma kursuna ziyaret

Boztepe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas okuma yazma kursunu ziyaret etti.

Kırşehir Haberleri 20 Şubat 2019 13:57
Erciyas’tan okuma yazma kursuna ziyaret
-A +A

         Boztepe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas okuma yazma kursunu ziyaret etti.
Kaymakam Nurullah Cemil Erciyas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Okuma Yazma Seferberliği” kapsamında Boztepe Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kursları ziyaret etti.Kaymakam Erciyas Boztepe İlçe Milli Eğitim müdürü Konuralp Usta’dan kurslarla ilgili bilgi alarak okuma yazma kursuna katılan vatandaşlarla sohbet etti.
         Boztepe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas ziyaretinde şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Okuma Yazma Seferberliği” kapsamında açılan bu kurslar okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız için bir fırsattır. Öğrenmenin yaşı yoktur. Kültürümüzde öğrenme beşikten mezara kadardır. Kursiyerlerimiz kurs bitirme belgelerini aldıklarında yaşamlarında çok büyük değişiklikler olacak. Kendilerine güven gelecek. Sosyal hayatın içerisinde işlemlerini kimseden yardım almadan ve kolayca yapabilecekler. Görüyorum ki hepiniz büyük bir gayret ve emek veriyorsunuz. Bu okuma-yazma seferberliği neden önemli? Biliyorsunuz vatandaşlarımız hastaneye gittikleri zaman neresi muayenehane, neresi poliklinik, neresi kan alma merkezi, otobüse bindikleri zaman hangi otobüs nereye gidiyor? Birçok alanda yaşadıkları zorluklar ortadan kalkacak. Bize düşen de vatandaşlarımızın bu eğitimi almaları, okuma-yazmayı öğrenmeleri noktasında gerekli desteği sağlamak. Bu seferberliği önemsiyoruz. Bütün ilçe halkı olarak, kamu kurum ve kuruluşları olarak ta sahip çıkıyoruz. Kursiyerleri bu gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum.”
         Ziyarette, kursiyerler, çeşitli nedenlerle okuma-yazma öğrenme fırsatı bulamadıklarını, kursların ardından torunları ile daha iyi diyalog kurduklarını ve Kur'an-ı Kerim mealini okuyabildiklerini ifade ederek, kursların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler. Öte yandan Boztepe ilçesinde Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Toplantısı yapıldı. İlçe Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı Boztepe İlçe KaymakamıNurullah Cemil Erciyas başkanlığında Boztepe Halk Eğitim Merkezinde yapıldı. Toplantıya İlçe Belediye Başkanı, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri, İlçede bulunan bir kısım Daire Amirleri, Okul Müdürleri ve Muhtarlar katıldı.
Toplantıda Boztepe Halk Eğitim Merkezi tarafından 2017-2018 eğitim Öğretim yılı birinci döneminde açılan kurslar değerlendirildi. Ayrıca ikinci yarıyılda açılması planlanan kurslar ve yapılacak olan etkinlikler için ilgili kurumlarla işbirliği halinde olunması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Kadın girişimcileri desteklemek ve teşvik etmek için başlatılmış olan Girişimcilikte Önce Kadın Projesi hakkında bilgiler verildi.
         Toplantıda ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan Hanım efendinin himayelerinde başlatılan Okuma Yazma Seferberliği konusu ele alınarak köy Muhtarlarımızın köylerindeki okuma yazma bilmeyen vatandaşların durumları ve tespit çalışması yapılarak Okuma Yazma bilmeyenlerin kurslara tabi tutulması ve Okuma Yazma bilmeyen vatandaşın en az seviyeye indirilmesi için yapılacak çalışmalarda işbirliği sağlandı.
         Toplantı sonunda Kaymakam Nurullah Cemil Erciyas tarafında devam etmekte olan okuma yazma kursu ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu.
         İşkur işbirliği ile açılmış olan Çocuk Üst Giysileri Dikimi kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikalarının verilmesini takiben toplantı sona erdi.
Öte yandan Boztepe’de organik ürün yetiştiriciliği eğitimi verildi. Kop Kalkınma İdaresi Başkanlığınca onaylanan proje kapsamında düzenlenen eğitime katılan 26 çiftçiye katılım belgeleri verildi. Eğitim programının açılışı İlçe  Kaymakam’ı Nurullah Cemil Erciyas tarafından yapıldı.
         Eğitim kapsamında çiftçilere hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğadaki dengeyiyeniden kurmaya yönelik, toprağın verimliliğinde devamlılık sağlayan biyolojik mücadele ile hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren, kimyasal gübre ve ilaçların kullanımını yasaklayan, organik ve yeşil gübreleme, ekim nöbeti ve toprak muhafazasını tavsiye eden Organik Ürün Yetiştiriciliğinin eğitimi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Cem Emirzeoğlu ve Ziraat Mühendisi Vedat Öztaş tarafından verildi.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1. Soru

1. Soru

11:44 19 Nisan 2019
Soru 4:

Soru 4:

09:02 19 Nisan 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı