SICAK HABER

Erdoğan'dan Her Eve Mesaj!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir'deki her eve "Daha Yeşil Kırşehir" ve "Milletimizle Birlikte Daha Yeşil Türkiye" içerikli broşür gönderdi

Kırşehir Haberleri 16 Nisan 2018 19:15
Erdoğan'dan Her Eve Mesaj!
-A +A

         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Milletimizle Birlikte Daha Yeşil Türkiye" mektubu ile "Kırşehir'de Orman ve Su Alanında Yatırımlara Devam Ediyoruz" mesajını içeren broşür, Kırşehir ve ilçelerindeki tüm hanelere yollandı.
         Kırşehir’de de halka ulaşmaya başlayan mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailelere hitap ediyor ve 16 yılda gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatıyor. Ayrıca Türkiye genelinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yaptığı yatırımlar ile Kırşehir’de yapılan yatırımları ihtiva eden broşür, geçen haftadan itibaren dağıtılmaya başlandı.
         Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Kırşehir’de vatandaşlara postayla ulaşmaya başlayan mektupta Cumhurbaşkanı'nın şu görüşlerine verildi: “Büyük ve güçlü Türkiye idealine ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz hizmetlerle Türkiye’yi eğitimden sağlığa ulaştırmadan enerjiye, tarımdan sanayiye kadar her alanda 16 yılda 3,4 kat büyüttük.
         Bugüne kadar yaptıklarımızla yetinmiyor, 2023 vizyonumuzda çok daha büyük hedeflere doğru kararlılıkla ilerliyoruz.
         Elde ettiğimiz başarılarda Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yaptığı yatırımların ve çalışmaların da büyük katkısı vardır. Bakanlığımız, her yıl köşesi cennet parçası olan güzel vatanımızda çığır atan yatırımlar yaptı, yapmaya devam ediyor.
         Orman, su, tabiat ve meteoroloji alanında yaptığımız her çalışmada çevreyi ve canlıları korumayı temel ilke edindik. Ülkemizin tabi kaynaklarını, koruma-kullanma dengesini gözeterek, sizlerin hizmetine ve kullanımına sunmayı sürdürüyoruz.
         Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan 'Daha Yeşil Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Edelim' kampanyamız çerçevesinde sizlere ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Zarf içindeki tohumları toprakla buluşturarak, daha yeşil bir Türkiye için siz de katkıda bulunabilirsiniz.
         Bu vesileyle 21 Mart Dünya Ormancılık ve 22 Mart Dünya Su ve 23 Mart Dünya Meteoroloji günlerinizi tebrik ediyorum.
         Ailenizle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum. En kalbi selamlarımla…”
KIRŞEHİR'DE HER EVE BROŞÜR
         Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Kırşehir'de her haneye gönderilen broşürde, "Kırşehir'de orman ve su alanında yatırımlara devam ediyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Kırşehir'i son 15 yılda, 310 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. 2 baraj, 1 gölet, 124 bin 410 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. 17 taşkın koruma tesisi hizmete girdi ve 25 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 1 Şehir Ormanı, 2 Bal Ormanı, 1 Mesire Yeri, 1 Tabiat Parkı, 13 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu yaptırdık.
         Kırşehir artık daha yeşil, daha yaşanılır oldu. Yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları ile dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz. Kırşehir'de son 15 yılda muhteşem çalışmalara imza attık. 25 milyon fidanın toprakla buluşturulduğu Kırşehir'de sosyal ağaçlandırma çerçevesinde 144 okul bahçesine 55 bin 600 fidan, 20 ibadethane çevresine 8 bin 830 fidan, 90 köy mezarlığına 44 bin 665 fidan, 236 kilometre karayolu ve köy yolu kenarına 96 bin 405 fidan diktik" ifadelerine yer verildi.
         Kırşehir'i ilgilendiren broşürde diğer açıklamalar şöyle:
BAL ORMANLARI, ŞEHİR ORMANI VE MESİRE YERLERİ KURDUK
         "Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için 2 bal ormanı kurduk. Vatandaşlarımızın stresten uzak ve tabiatla iç içe zaman geçirmeleri için Kırşehir Şehir Ormanı ve 100. Yıl Atatürk Parkı Mesire Yeri’ni kurduk. Orman köylümüzle hasım değil hısım olduk. Sığırcılık, koyunculuk, güneş enerjisi ile ısıtma gibi konularda orman köylerimizde yaşayan 505 aileye 3,7 milyon lira ferdi proje kredisi verdik. Orman köylümüze yeni gelir kapıları açtık. Orman köylerimizde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerinin artırılması için 36 köyde takriben 218 bin 460 ceviz, badem, dut gibi gelir getirici fidanlar diktik."
KIRŞEHİR MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYUYLA BULUŞTU
         "Şehirlerimizin içme suyu ihtiyaçlarını günlük çözümlerle değil, uzun vadeli planlarla kökünden çözüyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak bu çerçevede Kırşehir’e memba kalitesinde içme suyu temin ettik. Tamamlanan 1 içme suyu tesisi yıllık 19 milyon metreküp içme suyu sağladık. 2 içme suyu tesisinde ise projede ve planlama çalışmaları devam ediyor."
KIRŞEHİR’E DEV TESİSLER KAZANDIRDIK
         "Ülkemizin su zenginliği olmadığının farkında olarak suya akıllıca yönetiyoruz. Şehirlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda içme suyu, sulama ve enerji maksatlı barajlar inşa ederek insanımızı ve toprağımızı suyla buluşturuyoruz. Akçakent Boğazevci Barajı ve Kaman Değirmenözü Barajı ile 1 göleti hizmete aldığımız Kırşehir’de 2 baraj ve 1 göletin inşaat çalışmalarına devam ediyoruz."
KIRŞEHİRİN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇTIK
         "Kırşehir’de hizmet aldığımız 8 sulama tesisleri ile 124 bin 410 zirai araziyi suyla buluşturduk. Sulama açılan bu araziler ile bölge çiftçilerimize yıllık 54 milyar lira ilave gelir artışı sağladık. Ayrıca 1 sulama tesisin inşaat çalışmaları devam ederken 10 sulama tesisi için de planlama ve proje hazırlama çalışmaları sürmektedir."
TAŞKIN KORUMA TESİSLERİ HALKIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUYORUZ
         "Taşkın riskini en alt seviyeye indirmek için bir plan dahilinde tesisler inşa ediyoruz. Böylece yaşanması muhtemel can ve mal kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda Kırşehir’de 17 taşkın koruma tesisini hizmete açarak 15 meskun mahal ve 2.240 araziye taşkın zararlarından koruduk."
KORUNAN ALANLARA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ
         "Kırşehir’deki Aşıkpaşa Tabiat Parkı, Seyfe Gölü Tabiat Koruma Alanı, 1 sulak alanı gözümüz gibi koruyoruz. Tabiat Turizmi'ni geliştiriyoruz. Kırşehir’in turizm potansiyelini değerlendirilmesi ve tabiat turizm potansiyeli ortaya çıkarılarak geliştirilmesini sağlamak maksadıyla Tabiat Turizmi Planı ve Tabiat Turizmi Master Uygulama Eylem Planı'nı hazırladık."
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
         Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gönderilen broşürde ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün çalışmalarına yer verildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu imzasıyla yapılan şu çalışmalara yer verildi:
METEOROLOJİDE ÇAĞI YAKALADIK
         "Meteoroloji alanındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu sayede hava tahminlerindeki isabet oranı yüzde 90’nın üzerine çıkararak, bu alanda gelişmiş ülkeler seviyesine yükseldik. Bu kapsamda Kırşehir’de 13 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu ile 1 Yıldırım Tespit Takip Sistemi'ni hizmete aldık."
ORMAN BAKANLIĞININ AĞAÇ SEFERBERLİĞİ
         Bu arada son 15 yılda 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla buluşturan Orman ve Su İşleri Bakanlığı vatanın dört bir yanını yeşile bezemeye devam ediyor. Ağaçlandırma seferberliği kapsamında son 15 yılda 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla buluşturan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile Türkiye’de orman alanları son 15 yılda 15 milyon dekar arttı. Ülke genelinde 2002 yılında 208 milyon dekar olan orman alanı, 2017’de 223 milyon dekara ulaştı. Ayrıca, son 15 yılda 49 milyon 967 bin dekar alanda çalışma yapıldı, 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla buluşturuldu. Vatandaşlara da son 15 yılda 162 milyon fidan bedelsiz dağıtıldı.
         Türkiye’de 2003-2017 yıllarında en çok ağaçlandırma çalışması 301 milyon 800 bin fidanla Mersin'de yapıldı. Mersin’den sonra en çok fidan dikilen iller 217 milyon 600 bin fidanla Adana, 163 milyon 300 bin fidanla Antalya, 140 milyon fidanla Kahramanmaraş oldu.
HER ALANDA AĞAÇLANDIRMA YAPILDI
         Yol kenarı, hastane ve okul bahçeleri, üniversite kampüsleri ve mezarlık gibi alanlarda da ağaçlandırma yapıldı. Bu çerçevede, 20 bin 447 kilometrelik yol kenarına 13,8 milyon fidan dikildi, 47 bin 461 okul ve üniversite bahçesi 8,5 milyon fidanla buluşturuldu. Bin 896 hastane ve sağlık ocağı bahçesinde 545 bin boylu fidanı dikildi. 23 bin 547 ibadethane ve mezarlık 4,1 milyon fidan ile donatıldı. Orman serveti, 2002 yılında 1,2 milyar metreküp iken 2017 yılında 1,6 milyar metreküpe yükseldi. Odun dışı orman ürünleri üretimi yıllık 586 bin tona çıkarıldı.
ORMANLARDAN VATANDAŞLARA EK GELİR SAĞLANDI
         Ceviz, badem, zeytin, trüf mantarı yetiştirilmesine yönelik 38 eylem planıyla ormanlardan vatandaşlara ilave gelir sağlandı. 142 şehir ormanı, bin 317 mesire yeri ve 397 bal ormanı kuruldu. Son 15 yılda orman köylüsünün 14,5 milyar lira ilave gelir elde etmesinin önü açıldı.
         “5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi” kapsamında bugüne kadar 3 bin 390 köyde çalışma yapılarak, 7 milyon fidan dikildi.
ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE
         Orman yangınlarına ilk müdahale süresi 40 dakikadan 15 dakikaya indirildi. Ormanlar 2 bin 300 kara aracı, 30 helikopter, 5 amfibik uçak ve 19 bin personel ile korunmaya devam ediliyor.
         Türkiye’ye göre, Portekiz’de 60, Yunanistan’da 18, İtalya’da 14, İspanya’da 8 ve Fransa’da 1,7 kat fazla orman alanı yandı.
EROZYONLA TAŞINAN TOPRAK MİKTARI AZALDI
         Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2002 yılından itibaren erozyonla mücadele anlamında büyük çalışmalar yaptıklarını belirtti.
         Bu çalışmalarla büyük başarılar sağladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Ülkemizde 1970’li yıllarda erozyonla taşınan toprak miktarı 500 milyon ton iken, 2016 yılında bu rakamı 168 milyon tona indirdik” dedi.
         Prof. Dr. Eroğlu, tıbbi ve aromatik bitkilerin katma değerini artırmak için de çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: “İnsanlar tedavide daha çok tıbbi aromatik bitkilere yönelmektedir. Bu konuda dünyada 115 milyarlık dev bir pazar söz konusu. Maalesef şu anda ülkemizin bu büyük pastadan aldığı pay oldukça düşük. Tıbbi ve aromatik bitkilerin, 2002 yılında 31 bin ton olan üretimini 586 bin tona çıkardık. 2002’de 39 milyon dolar olan ihracatı ise 2017’de 650 milyon dolara yükselttik. Hedefimiz 5 milyar dolarlık ihracat yapmak. Ayrıca 2017 yılında odun dışı ürünlerin üretimi ile köylümüze 250 milyon lira katkı sağladık.”
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Nisan%20CUMA-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı