Erol Güngör Bugün Anılacak!

Türk'ün fikir kalelerinden sosyal psikoloji profesörü Erol Güngör vefatının 35. yıldönümünde anılacak.

İlçeler 26 Nisan 2018 11:19
Erol Güngör Bugün Anılacak!
-A +A

                 Türk'ün fikir kalelerinden sosyal psikoloji profesörü Erol Güngör vefatının 35. yıldönümünde anılacak. Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ), tarafından yıldönümü nedeniyle düzenlenecek olan Ulusal Erol Güngör Sempozyumu bugün başlayacak ve yarın sona erecek.
                Kırşehirli Prof. Dr. Erol Güngör vefatının 35. yılında çeşitli illerde anılırken, Kırşehir'de de Ahi Evran Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan sempozyumla anılacak. Ahi Evran Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "1938 yılında Kırşehir’de doğan Prof. Dr. Erol Güngör, Cumhuriyet sonrası Türk kültürü ile ilgili yaptığı analizler ve toplumsal değişmenin niteliklerine dair gözlemleri ile Türk milliyetçiliğinin en başarılı ideologlarından biri olmuştur. 1983 yılında vefat eden Prof. Dr. Erol Güngör, kısa yaşamında sosyal ilimlerdeki hemen her mevzu ile zihnini ve kalemini meşgul etmiş, toplumsal sorunların kökenini araştırmış ve çeşitli çözümler sunmuştur. Sosyoloji, tarih, sosyal psikoloji ve tasavvuf üzerine kıymetli eserler veren Prof. Dr. Güngör, eserlerinde Türkiye’ye ağırlık vermekle beraber Avrupa düşüncesinde değişim ve İslam dünyasının meseleleri üzerinde ilmi, fikri tahliller yapmıştır. Toplumsal yapıyı sosyal psikoloji modeli ile tahlil ederken toplum yapısını şekillendiren değerleri kültür, edebiyat, dil, ahlak, coğrafya, tarih, medeniyet, iktisat, folklor/sanat ve eğitimi bir bütün halinde, birbirlerini etkileyen bir değerler dizisi olarak değerlendirmiştir. Güngör’ün toplumsal yapı anlayışında Türk milli kültür öğeleri çok yönlü olarak irdelenmiştir. Milli kültürün yazılı olarak yeniden yorumlanmasını ve toplumun hizmetine sunulmasını amaçlamıştır. Ayrıca, tasavvufun günümüzdeki meselelerini konu edinmiştir. Doğduğu ve yetiştiği Kırşehir’de, vefatının 35. yılında, 'Cumhuriyet Dönemi Millî Düşünce Sistematiğinde Prof. Dr. Erol Güngör' temalı sempozyumla Prof. Dr. Erol Güngör’ü bilimsel olarak anarak, değerinin tekrardan fark edilmesi hedeflenmektedir."
               Kırşehir'deki anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek sempozyumda şu konulara yer verilecek: Vefatının 35. yılında Erol Güngör,  Türkiye’de Sosyolojinin Dünü ve Bugünü, Toplumun İnşasında Değerlerin Rolü ve Değerler Psikolojisi, Türk Kültürü Türk Milliyetçiliği ve Erol Güngör, Erol Güngör'de Tasavvuf ve Ahlak, Türk Aydınlanması ve Türk Aydının Problemleri.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı