Erol Güngör Sempozyumu Hazırlıkları Tamam

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ), tarafından düzenlenecek olan iki gün süreli Ulusal Erol Güngör Sempozyumu yarın başlayacak ve 27 Nisan Cuma günü sona erecek.

Kırşehir Haberleri 24 Nisan 2018 19:09
Erol Güngör Sempozyumu Hazırlıkları Tamam
-A +A

         Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ), tarafından düzenlenecek olan iki gün süreli Ulusal Erol Güngör Sempozyumu yarın başlayacak ve 27 Nisan Cuma günü sona erecek.
         Ahi Evran Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan sempozyuma ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "1938 yılında Kırşehir’de doğan Prof. Dr. Erol Güngör, Cumhuriyet sonrası Türk kültürü ile ilgili yaptığı analizler ve toplumsal değişmenin niteliklerine dair gözlemleri ile Türk milliyetçiliğinin en başarılı ideologlarından biri olmuştur. 1983 yılında vefat eden Prof. Dr. Erol Güngör, kısa yaşamında sosyal ilimlerdeki hemen her mevzu ile zihnini ve kalemini meşgul etmiş, toplumsal sorunların kökenini araştırmış ve çeşitli çözümler sunmuştur. Sosyoloji, tarih, sosyal psikoloji ve tasavvuf üzerine kıymetli eserler veren Prof. Dr. Güngör, eserlerinde Türkiye’ye ağırlık vermekle beraber Avrupa düşüncesinde değişim ve İslam dünyasının meseleleri üzerinde ilmi, fikri tahliller yapmıştır. Toplumsal yapıyı sosyal psikoloji modeli ile tahlil ederken toplum yapısını şekillendiren değerleri kültür, edebiyat, dil, ahlak, coğrafya, tarih, medeniyet, iktisat, folklor/sanat ve eğitimi bir bütün halinde, birbirlerini etkileyen bir değerler dizisi olarak değerlendirmiştir. Güngör’ün toplumsal yapı anlayışında Türk milli kültür öğeleri çok yönlü olarak irdelenmiştir. Milli kültürün yazılı olarak yeniden yorumlanmasını ve toplumun hizmetine sunulmasını amaçlamıştır. Ayrıca, tasavvufun günümüzdeki meselelerini konu edinmiştir. Doğduğu ve yetiştiği Kırşehir’de, vefatının 35. yılında, 'Cumhuriyet Dönemi Millî Düşünce Sistematiğinde Prof. Dr. Erol Güngör' temalı sempozyumla Prof. Dr. Erol Güngör’ü bilimsel olarak anarak, değerinin tekrardan fark edilmesi hedeflenmektedir."
         Ahi Evran Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, sempozyum konuları şöyle:  Vefatının 35. yılında Erol Güngör,  Türkiye’de Sosyolojinin Dünü ve Bugünü, Toplumun İnşasında Değerlerin Rolü ve Değerler Psikolojisi, Türk Kültürü Türk Milliyetçiliği ve Erol Güngör, Erol Güngör'de Tasavvuf ve Ahlak, Türk Aydınlanması ve Türk Aydının Problemleri.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı