Eski Ramazanlar kalmadı, maniler maziye karıştı!

Gelen gideni aratır” atasözü, bugünleri daha iyi anlatıyor. Gelen her bir Ramazan, bir önceki Ramazan'ı aratır oldu.

Kırşehir Haberleri 15 Mayıs 2019 19:15
Eski Ramazanlar kalmadı, maniler maziye karıştı!
-A +A

         Gelen gideni aratır” atasözü, bugünleri daha iyi anlatıyor. Gelen her bir Ramazan, bir önceki Ramazan'ı aratır oldu. “Nerede o eski Ramazanlar” ifadesi, bu aralar çok dillendirilmeye başlandı her Ramazan Ayı'nda olduğu gibi. Ramazan ayı tüm manevi sağlamlığını ve mübarek olma özelliğini korumaya devam ederken; değerlerinden, örflerinden ve adetlerinden uzaklaşan, İslam’ı da kendi yaşantısına göre şekillendirmeye çalışan insanların mutsuzluğu da gözlerden kaçmadı. Kırehir'de vatandaşların yaşadığı çeşitli ekonomik, sosyal ve ahlaki buhranlar, Ramazan ayının tam olarak idrak edilememesine sebebiyet verdi. Çınar Haber Merkezi'nin yaptığı araştırmalara göre son yıllarda Ramazan'da komşuluk ve akrabalık ilişkileri sekteye uğradı. Ramazan ayına özgü hangi değer de varsa bitmeye yüz tuttu.
RAMAZAN PİDESİ KUYRUĞU VE SOHBETİ DE KALMADI!
         “Önceki Ramazan aylarında çarşı ve pazarlarda bir hareketlilik olur, büyük heyecan yaşanırdı” diyen Kırşehirli Bilal Taş isimli bir vatandaş, “İnsanlar ailecek alışverişler yapardı. 2019 yılı Ramazan ayının neredeyse 3'te birinin bittiği bu günlerde çarşı ve pazarda bir adam dahi bulunmuyor. Artık eskisi gibi Ramazan pidesi kuyrukları ve sohbetleri de olmuyor. Çarşıya ve pazara çıkan insanların yüzündeki mutsuzluk ise çok kolay bir şekilde okunuyor” dedi.
SOFRADA ÇEŞİT ÇOK AMA KOMŞU VE AKRABA YOK!
         Ramazan ayının her defasında “birlik ve beraberliği” pekiştirmek için bir fırsat ayı olduğunun söylenmesine rağmen, artık iftar ve sahur sofraları kardeşlikten ve dostluktan da uzak kalmaya başladığını söyleyen Kırşehirli Zeliha Taş isimli vatandaş ise Ramazan ayında eskisi gibi kimsenin kimseyi davet etmediğini belirtti. Komşular, akrabaların birlikte yemek hazırlayıp da beraber iftar ve sahur yapmadığını kaydeden Kırşehirli ev hanımı, şunları söyledi: “Evlerin sofraları zenginleşmediği gibi, komşuluk ve akrabalık bağları da gün geçtikçe çürüyor. Evlerde pişen yemekler, komşulara dağıtılmıyor. Yine evlerde artık kendi ailesine yetecek kadar yemekler yapılıyor ve masalarda sohbetsiz bir iftar ve sahur yapılıyor. Ramazan ayında çoğu vatandaş bir komşusunun bile zilini çalmak istemiyor. Geçmiş yıllarda kurulan sofraların değeri unutuluyor, insanlar yalnızlaşıyor.”
SAHURA DAVULCU DEĞİL TELEFON ALARMI KALDIRIYOR!
         Ramazan ayı ile özdeşleşmiş “top sesinin” yerini artık televizyonların aldığını dile getiren Kırşehir'in tanınmış isimlerinden Harun Çakmak da “Önceden ezan sesini duymak için kapıda ve pencerelerde beklenir, top sesi duyulduğunda ise insanlar büyük bir mutluluk yaşardı” diye konuştu. İnsanları sahura uyandırmak için Ramazan davulcularının sokaklarda turladığını ve maniler eşliğinde davulunu çaldığını hatırlatan Çakmak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özellikle çocuklar, Ramazan davulcusunu dinleyebilmek adına içinde büyük bir heves barındırırdı. Maniler, maziye karıştı. Ramazan ayı gelenekleri arasında yer alan bu değerler, bir bir unutulmaya yüz tuttu. Ramazan davulcularının yoğun olduğu dönemlerde vatandaşın evlerinin lambası büyük bir heyecan ile açılırdı. Şimdi ise insanları sahura davulcuların yerine telefon alarmları kaldırıyor.”
ÇOCUKLARI TERAVİHE GÖNDERMEKTEN BİLE KORKULUYOR
         İnsanların önemli bir kısmının mutsuzluğun, değerlerden kopuşun yanı sıra, bir de güvensizlik problemi yaşadığını ifade eden yaşındaki Nur Maral isimli vatandaş da, “Önceden aynı mahallede oturan çocukların hepsi bir araya gelir, teravih namazını kılmak için camilere giderdi. Namazını kıldıktan sonra çocuklar evlerinin önünde gecenin ilerleyen saatlerine rağmen çeşitli oyunlar oynardı. Anne ve babalar da bir araya gelir erkekler çay içer, sohbet ederdi, biz kadınlar da sahura veya bir gün sonrasına iftar için yemekler yapardık. İnsanlar, mahallesindeki her bir bireye güven duyardı. Şimdi hepimiz, 'Çocuğumun başına bir iş gelir mi?' korku ve endişesi ile çocuğunu teravih namazını kılması için camiye bile göndermemeyi tercih ediyoruz. Çocuklarımız teravih namazını kılmak isterlerse ya ben, ya amca dayıları ya da babaları eşlik ediyor. Bu bile insanların birbirlerine olan güvenlerinin ne kadar kırıldığını göstermeye yetiyor. Ramazan aylarında akşam namazı ile sahur vakti arasında sokaklardan gelen çocuk seslerine bile şimdi hasret kaldık” ifadelerine yer verdi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı