Etin Kilosu Fırladı!

İthal et satan marketlere A101 ve BİM'in yanına MİGROS da eklendi

Kırşehir Haberleri 17 Mayıs 2018 20:10
Etin Kilosu Fırladı!
-A +A

         Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de kırmızı et fiyatında artış oldu. Kırşehir'deki kasaplarda kuzu etinin kilosu 45 liraya yükselirken, dana etin kilosu ise 43 liradan alıcı buluyor. Marketlerde ise kırmızı ete yaklaşılmıyor.
         11 Ayın sultanı Ramazan ayında et başta olmak üzere bazı gıda maddelerinin fiyatlarında artış oldu. Kırşehir'de Ramazan öncesinde kasaplarda kilosu 41-43 liradan satılan kuzu etinin kilosu 45 liraya, dana etinin kilogramı 43 liradan, koyun etinin kilosu ise 40 liradan tezgahlarda görücüye çıktı. Kasaplar, ete zam fiyatının kendilerinden kaynaklanmadığını belirterek, “Maalesef her Ramazan ayında bu durumla karşılaşıyoruz. Bölgede hayvancılık gerileyince bu artış fiyatlara da yansıyor. Böyle giderse bayrama kadar etin kilosu 50 lirayı bulur” diye konuştular.
         Öte yandan Kırşehir'deki marketlerde ise etin fiyatı 50 liraya yaklaştı. Manavlarda ise sebze ve meyve fiyatları tavan yaparken, Ramazan ayında fiyatları daha da yükseleceği kaydedildi.
         Tarım Bakanı Fakıbaba, fiyatları dengelemek için Et ve Süt Kurumu aracılığıyla et ve kıyma verilen market zinciri sayısının 2’den 3’e çıkarıldığını söyledi. Buna göre, A101 ve BİM'in yanına MİGROS da eklenmiş oldu.
         Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, piyasayı regüle etmek için Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığıyla 2 market zincirine et verildiğini hatırlatarak, 15 Mayıs tarihinden itibaren market sayısının 3’e, şube sayısının da 13 binden 15 bine çıktığını söyledi. Böylece A101 ve BİM’den sonra marketlere MİGROS da eklenmiş oldu.
TABİİ MUHALEFET EDİLECEK, ÖNEMLİ OLAN VİCDAN RAHATLIĞI
         Fakıbaba, açıklamasında şunları söyledi: “17 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 13 milyar dolar ithalatımız var. Zaman zaman muhalefet ‘Et, saman ithal ediliyor’ diyor. Muhalefet bu, tabii ki diyecek ama bizim için önemli olan vicdanımızın rahat olmasıdır. Yıllık 1 milyon 350 bin ton et tüketimimiz var ama biz 100 bin tonluk et bile ithal etmiyoruz. Şu anda dolar artışından dolayı kesif yemde problem var. Onu da bugün arkadaşlarımızla çalışacağız ve sayın Başbakanımıza ileteceğim. Onu da çözmenin gayreti içindeyiz.”


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı