Fuarda Kadın Kooperatifine Büyük İlgi!

Kırşehirli kadınların tasarladıkları deri çanta ve tablolar büyük beğeni topladı.

Kırşehir Haberleri 9 Aralık 2019 12:24
Fuarda Kadın Kooperatifine Büyük İlgi!
-A +A

             Ticaret Bakanlığı öncülüğünde gerçekleşen Türkiye Kooperatifler Fuarı'nda S.S Yeşil Beyaz Kadın Kooperatifi standını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Jülide Sarıeroğlu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Gürsel Baran ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ziyaret ettiler.
/Resimler/Editor/images/1(24).jpg
             Kırşehirli kadınların tasarladıkları deri çanta ve tablolar büyük beğeni topladı. 
Ahi Evran-ı Veli'nin "Hak ile sabır dileyip Bize gelen bizdendir Akıl ve ahlak ile çalışıp Bizi geçen bizdendir" sözünün işlenmiş olduğu tablo büyük ilgi çekti.
            Ahi Evran-ı Veli'nin “Sanatların en kutsalıdır. Çünkü sabır ve tahammül gerektirir.” dediği debbağlık (dericilik) mesleğini günümüzde tanıtan ve Ahilik prensiplerini kendisine yol haritası edinen S.S Yeşil Beyaz Kadın Kooperatifi  Ahiliği ve Bacıyan-ı Rum teşkilatını ziyaretçilere anlattı. S.S Yeşil Beyaz Kadın Kooperatifi şunları aktardı: "Bacıyanı Rum Teşkilatı: Ahîlik teşkilatının kurucusu Ahî Evrân-ı Veli Hazretlerinin eşi Fatma Bacı tarafından hayata geçirilen Bâcıyân-ı Rum (Anadolu Bacıları) Teşkilatı; Anadolu’da Türk kültür ve medeniyetinin yerleşmesi ve korunmasında, Türk sanatının ve ticaret ahlakının oluşması ve yaygınlaşmasında çok önemli hizmetler vermiştir. 
/Resimler/Editor/images/2(14).jpg
            Ayrıca kadınlar arasında yardımseverliğin, konukseverliğin, güzel ahlakın ve doğruluğun gelişmesine katkı sunduğu gibi, toplumda İslam anlayışının benimsenmesini de hızlandırmıştır."

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ocak%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı