Fuat Oktay Şed Kuşandı!

Kırşehir’de gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, esnafa verilen kredi desteklerinin artacağını söyledi.

Kırşehir Haberleri 24 Eylül 2018 19:12
Fuat Oktay Şed Kuşandı!
-A +A

        Kırşehir’de gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, esnafa verilen kredi desteklerinin artacağını söyledi. 
         Ahilik kültürüne dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Engin kültürü ve maneviyatıyla Ahi Evranları, Hacı Bektaşları, Yunus Emreleri Neşet Ertaş’ları yoğuran diyar Kırşehir. Bir kez daha kök ve kadim geleneğimizle olan bağlarımızı yeniliyor ve güçlendiriyoruz. Ahilerimiz çok güçlü misyonlar üstlenmişlerdir. Esnaf ve Sanatkarımızın sergilediği dayanışma medeniyetimizin kökleşmesini sağlamıştır. Şed kuşanan kardeşlerimiz Ahilik kuralları ile mesleklerinde hayırlı hizmetlerinde bulunmalı, Esnaf olmanın nasıl olduğunu sanatçılarımız canlandırdı. Ticaret erbabının bu kadar hak ve hukuku gözettiği hassasiyeti gördüğümüzde böyle bir milletin bugün karşı karşıya kaldığımız fırsatçılık gibi hasletleri yapma şansı yoktur. Doğal kaynakların sınırsızca tüketildiği ve bitmek bilmeyen bir hırsın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu sistem milyonlarca insanı açlık ve kıtlığa davet ediyor. Böyle bir ekonomik düzende insanı merkeze alan Ahilik Kültürü çok önemli yıkan değil yapan bir kurumdur. Bütün özellikleri ile Ahilik kültürünü doğru anlamalı ve anlatmalıyız. Ahilerin kanaatkar olması gerektiğinin önemini görüyoruz" dedi. Hükümetin esnafa verdiği desteğin artacağını kaydeden Oktay, "Kiraların dövizle belirlenmesinin önüne geçecek ilk adımı attık. Yerli üretim logosunun da tanıtımı yapıldı. Yerli ve milli ürünlerin tanıtımı yapılacak. Ahilik Vakfı Kanunu da şimdiden hayırlı olsun. Anadolu'yu mayalayan ruhu iyi kavramalıyız. Ahiliği oluşturan ruhu ne kadar güçlü tutarsak geleceğimize de güvenle bakarız. Bu ruh ayakta olduğu müddetçe ülkemiz ve geleceğimize saldırıların tamamı akim kalmaya mahkumdur. Ekonomik manipülasyonda bu şekilde aşılacak. Birlik ve beraberlikte Türkiye bu süreci atacak ve atmaya da başlamıştır" ifadelerini kullandı. Oktay, konuşmasının ardından, bir Ahi geleneği olan şeddi kuşandı.

Kaynak : İHA

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1. Soru

1. Soru

11:44 19 Nisan 2019
Soru 4:

Soru 4:

09:02 19 Nisan 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı