SICAK HABER

Gal Arısı'na Kırşehir'den Yakın Markaj

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Entomoloji Uzmanı Dr. Kahraman İpekdağ , Gal Arısı'nın büyük bir popülasyon oluşturduğunu dile getirdi.

Kırşehir Haberleri 26 Ekim 2018 19:10
Gal Arısı'na Kırşehir'den Yakın Markaj
-A +A

         Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Entomoloji Uzmanı Dr. Kahraman İpekdağ , Gal Arısı'nın büyük bir popülasyon oluşturduğunu dile getirdi.
         İnegöl'de daha çok kırsal mahallelerde üretilen kestanede son dönemde rekoltenin düşüş gösterdiği ifade edildi. Yapılan incelemelerde, kestanede verimi yüzde 25 oranında düşüren zararlının, ‘Kestane Gal Arısı' olduğu belirlendi. İnegöl'de kestane üretiminde ‘Kestane Gal Arısı' nedeniyle yüzde 25 oranında rekolte kaybı yaşandığı belirtildi. Orman Bölge Müdürlüğü, ‘Kestane Gal Arısı' ile biyolojik mücadele başlatıyor. Yalova'da kurulan ‘Gal Arısı İle Biyolojik Mücadele' laboratuvarında üretilen ve Gal Arısı'nı yuvasında bularak yok eden ‘Torymus Sinensis' adlı yararlı böcekler, kasım ayında bölgede doğaya salınacak. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Entomoloji Uzmanı Dr. Kahraman İpekdağ yapılacak biyolojik çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.
         Yoğunluğuna göre meyve üretiminde yüzde 50-70 arasında verim kaybına neden olan böcekle ilk mücadele, kırsal Gazelli Mahallesi'nden başlatıldı. Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Özden Açıcı başkanlığındaki heyet, mahallede kestane üreticileriyle bir araya geldi.Üreticiler, kestane üretiminde yüzde 75'lere varan rekolte kaybı yaşadıklarını söyledi. Gazelli Muhtarı ve Gazelli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Erden, “Gal Arısı, 4 yıldan bu yana çok ciddi bir şekilde mahallemizde görülüyor. Kestane, mahallemizde yaşayan insanların temel geçim kaynağı. Yılda yaklaşık 50-60 ton üretim oluyordu. Bu sene çok düştü, 10-15 ton civarında ancak alabiliriz” dedi.
AĞAÇLARDA İNCELEME
         Heyet, daha sonra kestane ağaçlarında inceleme yaptı. Heyette yer alan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Entomoloji Uzmanı Dr. Kahraman İpekdağ, Türkiye'de 2014 yılından bu yana görülen ‘Kestane Gal Arısı'nın bu sene İnegöl'de önemli oranda yayıldığını ve büyük bir popülasyon oluşturduğunu saptadıklarını söyledi. İpekdağ, “Önümüzdeki kasım ayıyla beraber biyolojik mücadele çalışmaları başlayacak. Kestane Gal Arısı mücadelesi uzun soluklu bir iş. İlk olumlu sonuçları almak için 4-5 seneye ihtiyacımız var” değerlendirmesinde bulundu.
GELİŞİMİ ENGELLİYOR
         Kestane Gal Arısı'nın, yeni girdiği bir alanda 4-5 sene içinde etkili olmaya başlayıp, yeni sürgünlerin, yeni yaprakların, dolayısıyla çiçeklerin ve meyvenin gelişmesini engelleyen bir zararlı olduğunu ifade eden İpekdağ, “Kestane Gal Arısı popülasyonu çok yükseldiği zaman ağaçta hiç çiçek oluşmadığı için, hiç meyve de oluşmuyor. Dolayısıyla popülasyonun en tepe noktasına vardığı durumlarda kestane üretimi sıfıra düşüyor. Ürettiğimiz Torymus Sinensis adlı böcekler de bundan sonra doğada kendi başlarına çoğalacaklar. Bu böcekler çoğaldıkça Gal Arısı sayısı da azalacak ve iki tür birbirini dengeleyecek” diye konuştu.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı