SICAK HABER

Genç Çiftçi Projeleri'ne Destek!

30 bin liraya kadar desteklenecek program Kırşehir’deki genç çiftçilere de uygulanacak

Kırşehir Haberleri 30 Mart 2018 19:10
Genç Çiftçi Projeleri'ne Destek!
-A +A

         Kırşehir Gıda, Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü internet sayfası üzerinden Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Tebliği yayınlandığını duyurdu. Duyuruda, Kırşehir’deki genç çiftçilere 30 bin liraya kadar destek verileceği açıklandı.
Genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapılması şartını arandığı başvuruda son müracaat tarihi 30 Nisan olarak bildirildi. Başvurular için nüfus cüzdanı fotokopisi, Ücretli çalışmadığına dair kendisine ve eşine ait Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) alınan belge, başvuru dilekçesi, proje tanıtım formu,  taahhütname, diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi istenecek.
         Kırşehir Gıda, Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen tebliğ yayınlandı.
Kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 30 bin liraya kadar desteklenecektir. Bu program 81 İl ile birlikte İlimizde de uygulanacak.
PROGRAMIN PROJE KONULARI: 
         Hayvansal üretime yönelik: Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi , Arı Sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi, İpek Böceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,  Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı,
         Bitkisel üretime yönelik: Kapama meyve bahçesi tesisi, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği, Kültür mantarı üretimi projelerini, Yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik; Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, Coğrafi işaretli,  organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim, konularını kapsar.
Hibe Sözleşmesi aşamasında istenen belgeler: Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge,  Arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri üretimi proje konuları hariç, yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi. Başvuru yapan genç çiftçilerden istenecek diğer belgeler ve tanzim edilmesi gereken formlar bu Tebliğ ve ilgili mevzuat kapsamında Bakanlık tarafından hazırlanacak uygulama rehberinde belirtilir.
Bu program; nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimlerini ve 6360 sayılı Kanun öncesi tüzel kişiliği olan ve yirmi bin nüfusun altındaki yerleşim birimlerini kapsar. Bu Tebliğ kapsamında başvurusu kabul edilip, hibe sözleşmesi imzalayarak, belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla otuz bin TL’ye kadar hibe ödemesi yapılır. Proje KDV hariç hazırlanır ve hibe ödemesi buna göre yapılır.
         Başvurular, bu tebliğin yayımlandığı tarihten beş iş günü geçtikten sonra 02.04.2018 tarihinde başlar. Başvuru süresi yirmi iş günüdür. Başvuru formları ve eklerinin Tebliğe uygun hazırlanması gerekmektedir. Daha geniş bilgi; Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ek Binası  (Kırşehir Bayındırlık Binası yanı)  ve Bakanlığımızın '' www.tarim.gov.tr'' adresinden edinilebilir.”
 
 

 
 
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı